Oyunların sanatsal yönü olabilir mi?

Edinburg Interactive Festival'e katılan Sean Dromgoole'e göre bazı oyunların sanatsal değeri var.

Hangi oyunları kim, niçin oynar?

- Sizce oyuncular oyun tercihlerini nasıl belirliyorlar?

Sean Dromgoole: Bu sorunuza karşılık olarak önce kimlerin hangi oyunu hangi konsollarda oynadığıyla ilgili bir cevap vermek gerekiyor. Bilindiği gibi insanların takındıkları tutumlar, önceki tecrübelerine dayanarak oluşur. Eğer öncesi bir oyun, kullanıcı tarafından beğenildiyse, bu oyunun devamı olan ya da paralelinde olan oyunlar yine bu kullanıcının tercihi olabilir. Bundan sonraki adımda ise benzer tutumlara sahip olan insanların hangi yaş aralığında ve nasıl alışkanlıklarının olduğunun açıklanması gerekiyor.

Son olarak ise neden insanların bu oyunları tercih ettiği tartışılabilir hale geliyor. Örneğin Wii Fit'i ele alalım; fit kalmak isteyen insanlar bu oyunu tercih edebiliyor. Aynı paralelde yemek ve beslenmeyle yakından ilgili olanlar ise DS'de yer alan birçok yemek konulu başlığa göz atabilir. Kısacası herkesin bir oyunu oynaması için bir nedeni vardır; bunu oyun pazarlamacıları iyi bildiğinde ise pazarın ihtiyacı olan oyunların da iskeleti akıllarda oluşmaya başlar ve ardından oyun geliştiricileri kolları sıvar ve işe koyulurlar.

- Edinburg Interactive Festival'i ile ilgili görüşünüz nedir?

Sean Dromgoole: Edinburg Interactive Festival'inin (EIF) hoşuma giden birçok yönü var. Mesela hangi festivalde Nintendo'nun İngiltere patronu David Yarnton'la ya da yine Sony Computer Entertainment'ın İngiltere patronu Ray Maguire'yle konuşma şansınız olabilir ki? Bu festivalde bu gibi yapılması zor görünen diyaloglar, aslında oldukça sıradan bir aktivite gibidir.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İşte bu yüzden bazı oyunları oynayıp bitirsek bile arşivliyoruz. Neden? çünkü bizi etkileyen bir çok görsel -işitsel unsur taşıyorlar. Oyun tasarımı bence de kesinlikle bir sanat olmalı.

sanattan öte tasarım diyebiliriz çünkü tasarım ve sanat arasında ince bir çizgi vardır . . . oyun yaparken ticari amaç ağır bastığından tasarım desek daha uygun olur . . .

Bir şeyin sanat eseri olarak değerlendirilebilmesi için, sanat eseri olmaktan başka herhangi bir işlevi olmaması lazım. Bu yüzden bence oyunların tasarımlarını sanat olarak değerlendirmek biraz tartışmalı bir konu olur.

Cehalet zor şey. yani baş edilmesi. siz düşününki bir red alert te kaç ses efekti kullanılmış, kaç gb grafik denenmiş, kimler oynamış, nelerden esinlenilmiş.
oyunlar sanat değilde basit bir tablo sanat oluyor öyle ya. yada ajda pekkanın kasedi sanat eseri warcraftın müzikleri fasafiso öylemi.
öyle ise bende cahilim.

sizler o ayran budalası gibi taptığınız ve sanat kabul ettiğiniz eserlerin hemen hepsinin çok yoğun bir kişisel çıkar için üretildiğini bir bilseniz... sanat sadece bireysel bir eylem de değildir, ekipler de sanat yapar. birşeyin sanat olabilmesi, kaç defa üretirseniz üretin her dafasında üretim sancısı çekmenizle ilgilidir. aynı ürünü tekrar etmek, seri kopyasını üretmek, kendini tekrarlamak dışındaki her geçici veya kalıcı iz bırakan üretim, bir sanattır. sanatın izinin şiddeti de, kişiden kişiye ve zamana göre değişkendir, herkesten aynı dozu ve tepkiyi beklemek sanat severlik değil dalkavukluktur. yazılımın bir sanat olduğunu anlamak da çok kolay; gidin bir yazılım kursuna ve bitirebilirseniz, siz de müzik, grafik, matematik, psikoloji, sosyoloji gibi değerleri yoğuran bir ürün geliştirip beğeni kazanamaya çalışın.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Hangi oyunları kim, niçin oynar?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir