Antik çağlardan günümüze oyun dünyası

Oyun dünyasının geçmişini, bugün oynadığımız oyunların atalarını ayrıntılarıyla araştırdık.

ATARI doğuyor

ATARI doğuyor
Atari'nin Pong'u: Arcade makineleri için dönüm noktası...

Bu gelişme üzerine, Bushnell kendi şirketini kurmaya karar verdi. Şirket ismi olarak ilk önce Syzygy'yi seçti; fakat bu garip isim tesadüfen daha önce başka birileri tarafından tescil ettirilmişti. Bu nedenle Bushnell, Japonların Go oyununda kullanılan bir terime döndü: Atari.

Bushnell'in işe aldığı Al Alcorn, Atari için ilk oyunu programladı. Pong adını verdikleri bu oyunu pazarlamadan önce yerel bir barda deneme yapmaya karar verdiler. Arcade makinesini bara yerleştirdiler; ancak iki hafta sonra bar sahibinden makinenin bozulduğu haberi geldi. Makineyi inceleyen Bushnell ve Alcorn, makinenin bozulmadığını, fakat bozuk para ünitesinin ağzına kadar dolmuş olduğunu gördüler. Pong daha ilk iki haftası içinde başarılı olacağını kanıtlamıştı.

Bu sırada Magnavox da, toplam 100.000 adet Odysses satmıştı. Oyunu satın alanların pek çoğu, bunun Pong'a en yakın ve en ucuza alınabilecek oyun olduğunu söylüyorlardı.
Atari'nin başarısı hızla artınca pek çok firma oyun konsolları çıkarmaya başladı. O kadar çok talep vardı ki, ABD hükümeti yasal izinler için yapılan başvurulara yetişemez hale gelmişti.

1976 yılında konsolların içerisinde gelen oyunlar yerine değiştirlebilir kartuşlar piyaya çıktı. Aynı yıl piyasaya sürülen Death Race 2000 adlı bir oyun büyük tartışma yarattı. Oyunda araba ile, çubuk şeklindeki figürlerin üzerinden geçerek puan kazanılıyordu.

Oyunun içerdiği şiddet o dönemin muhafazakar toplumundan çok büyük tepki aldı ve kısa süre içerisinde oyun toplatıldı.

Büyüyen Atari büyük firmaların dikkatini çekmeye başladı ve 1976 yılında Warner Communications tarafından 28 milyon dolara satın alındı. Bushnell ise, yeni firmada Atari departmanının başında görevde kaldı. Hemen ardından da, arcade için geliştirilen Pong'un ev sistemlerine uyumlu sürümü piyasaya sürüldü. 1974 ve 1976 yılları arasında 15 farklı firma toplam 110 farklı oyunu piyasaya sürdü. Oyun dünyası hızla büyüyordu.

1972 yılında üniversiteyi bırakan Steve Jobs, arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte 1976 yılında Atari'de çalışmaya başladı ve Breakout oyununu yarattı. Jobs, kısa bir süre sonra Atari'den ayrıldı ve Apple bilgisayar firmasını kurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

güzel bir yazı...

Güzel bir yazı idi...Yanlız 1999 yılında çıkan half-life oyununa değinilmeliydi sanki

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Gelecekte oyunların içindeymişcesine oyunlar oynanacak,ekrana bakarak değil bizzat oyunun içine girilecek o hissi alacaksınız.özel 3d oyun odaları olacak.

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Her zaman oyunu güzel yapan grafikler ve sahip olduğu teknoloji değildir, çoğu zaman eski oyunlardan aldığım hazzı yeni oyunlardan alamıyorum.

Game Boy, commodore, amiga bunlar üstün körü geçilmiş daha çok konsol makineleri üzerine gidilmiş halbuki o zamanlar konsoldan çok kullanırdık bu cihazları..

gerçekten harika bir yazı olmuş bütün oyun dünyası hakkında bilgi veriyor
teşekkürler

Teknoloji geliştikçe sona yaklaşacağız ve bunları üretmek için Dünya'daki sınırlı kaynakları tüketeceğiz en sonunu siz tahmin edin Dünya Game Over...

yazı çok güzeldi teşekkürler chip.

yazı güzel de bir de kaynak belirtseniz daha ayrıntılı bilgiler alabilsek?

yazıyı hazırlayan kim ve kaynaklar neler belirtilse harika olurdu. çok güzel bir derleme olmuş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir