Antik çağlardan günümüze oyun dünyası

Oyun dünyasının geçmişini, bugün oynadığımız oyunların atalarını ayrıntılarıyla araştırdık.

Teknoloji çağı yakalamaya çalışıyor

Teknoloji çağı yakalamaya çalışıyor
İlk arcade pizza restoranın maskotu Chuck E. Cheese adlı sevimli bir fareydi.

1977 yılında Atari, sevimli maskotların, arcade makinelerinin ve yemeğin bir arada bulunabildiği ilk arcade pizza restoranını açtı. Restoranın maskotu Chuck E. Cheese adlı sevimli bir fareydi. Sonuçta hem restoran hem de fare büyük başarı yakaladı.

Bu başarının ardından Atari ilk programlanabilir kartuşlu makinesi olan Atari VCS'yi piyasaya sürdü. VCS'nin adı, daha sonra Atari 2600 olarak değiştirildi.

1978 yılında Bushnell Atari'den ayrıldı. Aynı dönemde, Atari yepyeni bir kontrol sistemine sahip olan yeni futbol oyununu geliştirdi.

Japonya'da popüler olan Taito ise, bu dönemde ilk kez hareketli grafiklerin kullanıldığı oyununu, yani Space Invaders'i piyasaya sürdü. Oyun Midway tarafından ABD'ye de getirildi. Space Invaders ve futbol oyunu kısa süre içerisinde tüm satış rekorlarını kırmayı başarmıştı.

Bu sırada genç Apple hızla ilgi görüyordu. Atari bu gelişmeye ilk cevabını Atari 400 ve Atari 800 modelleri ile verdi; fakat Atari adı çoktan oyunlarla özdeşleşmişti ve Atari markalı bir bilgisayarın ciddiye alınması mümkün olmadı.

Bu esnada Magnavox da ilk klavyeli programlanabilir cihazı olan Odyssey 2'yi çıkarttı.

1978'de Cinematronics, Computer Space'e benzeyen Space Wars oyununu piyasaya sürdü. Oyun vektör grafiğin ilk kullanıldığı oyun olarak tarihe geçti.

Atari'nin ilk vektör grafikli oyunu ise, 1979 yılında piyasaya sürdüğü Lunar Lender oldu. Atari, aynı yıl Astroids adlı oyununu da piyasaya sürdü. Lunar Lender'ın yakaladığı büyük başarıya rağmen, Astroids kısa sürede Lunar Lender'in yerine satılmaya başlandı. Sonuçta da, Astroids Atari'nin tüm zamanlarda en çok satan oyunu oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

güzel bir yazı...

Güzel bir yazı idi...Yanlız 1999 yılında çıkan half-life oyununa değinilmeliydi sanki

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Gelecekte oyunların içindeymişcesine oyunlar oynanacak,ekrana bakarak değil bizzat oyunun içine girilecek o hissi alacaksınız.özel 3d oyun odaları olacak.

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Her zaman oyunu güzel yapan grafikler ve sahip olduğu teknoloji değildir, çoğu zaman eski oyunlardan aldığım hazzı yeni oyunlardan alamıyorum.

Game Boy, commodore, amiga bunlar üstün körü geçilmiş daha çok konsol makineleri üzerine gidilmiş halbuki o zamanlar konsoldan çok kullanırdık bu cihazları..

gerçekten harika bir yazı olmuş bütün oyun dünyası hakkında bilgi veriyor
teşekkürler

Teknoloji geliştikçe sona yaklaşacağız ve bunları üretmek için Dünya'daki sınırlı kaynakları tüketeceğiz en sonunu siz tahmin edin Dünya Game Over...

yazı çok güzeldi teşekkürler chip.

yazı güzel de bir de kaynak belirtseniz daha ayrıntılı bilgiler alabilsek?

yazıyı hazırlayan kim ve kaynaklar neler belirtilse harika olurdu. çok güzel bir derleme olmuş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir