ÖZEL: Google'dan Atatürk açıklaması

CHIP Online'a özel açıklama: Google, 10 Kasım'da neden Atatürk'ü logosuna taşımadı? Google'a sorduk!

Bütün hafta Google'ı tartıştık!
Google Türkiye'nin özel günlerini unutmuyor

Google'ın özel günleri kutlamak için Google logosu ile yaptığı oyunları hepimiz biliyoruz ve severek takip ediyoruz. Bir gün resim yapıyoruz, öbür gün gitar çalıp kayıt yapıyoruz...

Google ekibi, geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'da bir Doodle yapmamış, bunun yerine logonun altına bir kırmızı karanfil yerleştirmekle yetinmişti. Hassas bir nokta olduğu için Türk internet kullanıcılarının tepkisini çeken bu hareket günler boyu sosyal medyada tartışılmıştı.

CHIP Online olarak hem bu soruyu hem de Türk internet kullanıcılarının kafalarındaki diğer soruları Google ekibine sormak istiyorduk. Geçtiğimiz gün CHIP Online olarak Google ofisine gittik ve burada Google Hangout üzerinden Google'ın Amerika'daki Doodle Yaratıcı Ekibinin Başkanı olan Ryan Germick ile yaklaşık 45 dakika süren bir sohbet gerçekleştirdik. CHIP Online Yayın Yönetmeni Cenk Tarhan'ın sorularını yanıtlayan Ryan Germick bize hem Doodle'ların mantığını, nereden çıktığını, neden bazı günlerde Doodle yaparken bazı günlerde yapmadıklarını anlattı ve arkasından da sorularımızı yanıtladı. Bu soru cevap esnasında CHIP Online Facebook sayfası üzerinde takipçilerimizden bize sorularını iletmelerini istedik ve gelen onlarca soruyu tek tek Ryan'a sorduk. Görüşmemizin tamamının ses kaydını çok yakında yayımlayacağız ama bu haberimizde en çok sorulan soruya Google Doodle ekibinin en tepesindeki adamın verdiği yanıtı CHIP Online okurları ile paylaşmak ve bu konuya açıklık getirmek istedik.

Neden 10 Kasım'da Doodle yapılmadı?

Doodle Yaratıcı Ekibinin Başkanı Ryan Germick

Ryan Germick ile sohbetimizde ilk sorumuz (ki CHIP Online Facebook sayfasının takipçilerinin de en çok sorduğu soruydu) neden 10 Kasım'da bir Doodle yapılmadığı idi. Ryan Germick bu soruya yanıt verirken önce Doodle'ların neden yapıldığını ve amacını açıkladı.

"Google'ın hazırladığı Doodle'ların amacı festivaller ve eğlenceli şeyleri kutlamak ve bu sırada komik eserler ortaya çıkarıp Google sayfasına gelen kullanıcıların eğlenmesini sağlamaktır. Bu ana fikir paralelinde ölüm günlerini değil doğum günlerini kutlamayı tercih ediyoruz. Doodle'lar doğası icabı eğlenceli ve komik şeylerdir. Türkiye Cumhuriyeti için bu kadar önemli olan bir günün değerini ve ciddiyetini düşürmek ve bozmamak için Doodle yapmamayı tercih ettik."

"Ama bu günü de boş geçemezdik. Türkiye'ye verdiğimiz önemi ve Atatürk'e saygımızı göstermek amacıyla Google sayfasının altına bir kırmızı karanfil resmi koyduk. Bunu şimdiye kadar hiç kimse için yapmamıştık. Sadece ve sadece Atatürk için yaptık. Bunun da altının çizilmesini istiyoruz."

Doodle önerilerinizi bekliyorlar!

Google'ın 23 Nisan kutlama Doodle'ı

Google'ın Amerika'daki Doodle Yaratıcı Ekibinin Başkanı olan Ryan Germick sözlerine şöyle devam etti.

"Doodle ekibi olarak her zaman eğlenceli, insanların oynayabileceği ve birbirleri ile paylaşabileceği eserler ortaya koymaya devam edeceğiz. Türkiye'deki Google kullanıcılarından da bizi izlemeye ve Doodle'lar ile oynamaya devam etmelerini istiyoruz. Bu arada Doodle fikirlerini bize proposals@google.com adresinden iletebilirsiniz!"

CHIP Online notu: Google'ın Doodle ekibinin başı Ryan Germick'in bu ve bunun gibi sorulara verdiği diğer cevapları da başka bir haberimizde CHIP Online okurları ile paylaşacağız. Sizler için Google yetkilileri ile yaptığımız bu görüşmede umarız 10 Kasım konusundaki sorularınıza doyurucu bir cevap çıkmıştır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 64 Yorum

Google Türkiye'ye verdiği önem tartışılır diyecem bu bile fazla gelir tartışması bile olmaz keza;,Google Play yarım yamalak açık olması Online mağazanın çalışmaması vs.you tube yıllarca kapalı olması Türkçe dil desteğinin bile zar zor kısmen gelmesi daha çoğaltabiliriz...yani ortada söylendiği gibi önem filan yok!..bunu derken karanfil,gül herneyse bu olay da bir şeydir yani haklarını yememek lazım...oda ayrı bir konu...konuşmaya bile değmez aslında gerçek ortada.

tatmin edici değil. 23 nisan, 29 ekim, 30 ağustosta neden yapılmıyor? onu geçtim koydukları karanfil neden sadece com.tr'de çıkıyor.

Ryan'ın ya da 'ekibinin' verdiği cevap oldukça zekice! Ancak dedikleri gibi sanki bir fizikçinin 157. ölüm yıldönümlerini kutladıklarını görmedim değil! Sanki görmüş gibiyim böyle birşey, yanlışta olabilir tabi, benim asıl merak ettiğim şey : Yapılan doodle lar, sadece ülkelere özel mi yayınlanıyor yoksa her yerde mi?

@ErsinEsk ülkeye özel

Her sene karanfil koyuyorlardi zaten ... Bu ilk defa yasanan bir durum deildi ki :s ben mi yalnis hatirliyorum?... ama tabi Google sayfasi o gun yasta olan bir ulkede rengarenk olmamaliydi sadece siyah google logosu ve yine karanfil iyi olabilirdi..

Benim için tatmin edici bir cevap.

istediğini yapsın artık Yandex arama moturuna geçtim. Daha kullanışlı daha iyi sonuçlar veriyor. Atatürk düşmanları ile işim olmaz

tamam rahatladınız mı küçük şeylere takan arkadaşlar

o yapmadı ya atam değer kaybetti sanki. asıl öyle emperyalist bir sitede olmaması doğru olan

Google yas tahtaya basmaz! Kapak gibi cevabi gecirmisler!

Sonuçta bir Amerikan şirketi. Küresel piyasaya hitap ediyor diye daha fazla hassasiyet beklemek manasız. Varsın koymasınlar. Atatürkü yüceltmez bir doodle, eksikliği de hakaret olmaz. "doodle doodle diye haykıranları yüceltir" ya da küçültür. Aslolanı çoktan unutmuşuz teferruata takılıyoruz.

Ne kadar sevsem de direk ABD firması olması nedeniyle google gibi bir şirketin hatırlamasına kızmanın doodle yapmasına kızmanın saçmalığı gün gibi ortadadır. ABD elinde oyuncak olmuşken neden onların Atatürk'ü hatırlamaları bizi ilgilendiriyor.

Mazeret gayet yerinde ve tatmin edici. Ama gerçekten bunu düşünerek mi yapmadılar?

Maalesef umduğunuz gibi doyurucu olmadı. Tüm konuşmaları bir seferde yayımlasaydınız daha doyurucu olurdu. Haklıyım ve haklı olduğumun sizlerde farkındasınız. Peki soracaksınız bu kibirde neyin nesi, bırakın onun cevabı da bana kalsın. Herkes her şeyi bilirse hayatın gizemi diye bir şey kalmaz.

ne o on kasımda google damı ağlamasını istediniz eminim sizinle alay etmişlerdir.ne yani k.koreden neyimiz eksik diyorsunuzdur şimdi.

ben hatırlıyorum birilerinin ölüm yılında doodle yapılmıştı!!!

Cevap çok saçma geldi 11 eylülde Googlle olarak yayın yaptılar 11 eylül eğlenceli bir olaymıydı?

başlatan kendileri ister koyar ister koymazlar..altı üstü internet sitesi atatürk googleye konmayınca ne oldu yani değerindenmi kaybetti..çokta tın google koymuş koymamış

bu konu hakkındaki merakımı giderdiğiniz için teşekkür ederim chip..doodle lar hakkında bilmediğim bir bilgiye sahip oldum.

Peki Cumhuriyet Bayramı::!

Ryan Germick tam açıklamayı yapmış.Herhalde artık kimsenin kafasında soru işareti oluşma z!

bravo google'a.

O zaman ATATÜRK dogum günü 19 Mayıs da GENÇLİK BAY. DEGİL ATATÜRK DOGUM TARH. OLARAK RESMİNİ KOYSUN

@17 Kasım 2012 13:54 Atatürk 19 Mayısta mı doğdu?

Ne kadar duygusalsiniz arkadaslar. Herseyin icinde bir bit yemigi ariyorsunuz. Adamin dedigi sey dogru. Gidin biraz arastirin ingilizce olarak. Prosüdür tam da dedigi gibidir.

rezil gugıldan çevir kazı yanmasın misali komik bir açıklama gelmiş bizim bazı koyunlarda oo bravo vay helal gugıla felan demiş. allah sizi ıslah etsin ne diyim daha....

O zaman neden bir çok sanatçının ölümünün bilmem kaçıncı yıl dönümünde Doodle yapılıyor? Eğer bunu röportajı düzenleyen sormadıysa çok saçma.

koysa nolcak ki sadece google türkiyesine koyuyorlar çocuk kandırır gibi.. biz bilmemne amerikan ressamının ölüm yıldönümünde onların logolarını görüyorsak onlar da atatürkün resmini görecekler..

yanlız benim anlamadığım. doodle ların içinde birtakım sanatçıların ölüm yıldönümleri kutlanıyor? ee ne anladım ben bu işten?

@17 Kas 2012 15:51 bi tane bile örnek gösteremezsin.

@21 Kasım 2012 09:06 Yüzlerce örnek var, neyin kafasındasın? Memorial doodles yaz araştır...

yahu tamam tarihimiz diyoruz iyi de tarihimize sahip çıkmıoruz Türkiye olarak bırakın Google bizi hatırlasın diye de yırtınmayın önce biz hatırlayalım da sonra başkaları hatırlasın !!!

atatürk yüzünden millet paranoya olmuş, bi sataşmadıkları google kalmıştı; şimdi o da nasibini aldı !. işi gücü teknolojik gelişme ve haberleri vermek olan chiponline ekibinin de üstüne vazife olmayan ama okurlarından çok kendisinin merak etmeleri sonucu böyle birşeye kalkışmaları da manidardır..

@17 Kas 2012 20:17 Sen Kurtuluş Savaşı zamanındaki dünya basınını izlemiş olabilseydin İngiltere'de ikinci defa hükümeti devirmiş bir Makedonyalı Mustafa Kemal'i ve vefat ettiğinde dünya basınında yer alanları izlemiş olabilseydin ulusların kendine örnek aldığı bir dünya önderi Atatürk'ü görebilirdin... Sen yalnzca bugünü biliyorsun ve bugünü yaşıyorsun.

@17 Kas 2012 20:17 CHİP ONLİNE editörleri de Türkiye sınırları içerisinde yaşayan sorumlu vatandaşlarımızdır. Geçmişteki ilk Türk topluluklarından tut da Osmanlı ve M.Kemal Atatürk bu Milletin öz benliğidir, isteyen sahip çıkmaz etrafında olup bitene göz yumar ama ne mutlu ki çoğumuz hala sahip çıkıyor.

@17 Kas 2012 22:41 afedersin sanırım 150 yaşındasın

Ramazan ve kurban bayramlarıda ölüm günü değil ryan???

Bu haberi okuduktan sonra ana sayfam artık Yandex oldu. Seçimlerde peçeli sandık esprini de unutmadık Google.

Çok gariptir ama bu ATATÜRK dayatmasını bir türlü anlamıyorum !!! Artık paranoya mıdır yoksa birşeyleri unutturmak için kasıtlı olarak yapılan bi perdelememidir bilemiyorum ama Tek bir şey var ki ELHAMDÜLİLLAH müslümanız diyoruz. RAHMETLİ ATATÜRK'ün arkasından böyle saçma sapan çığırtkanlıklar yerine 1 FATİHA okumamız daha doğru bir davranış olmaz mı sizce ?? İnanmayan şahsiyetleri bu cümlelerin dışında tutarak yapıyorum bu özeleştiriyi bunu özellikle belirteyim, Bende bütün TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşları gibi ATATÜRK'ü seviyor ve saygı duyuyorum, fakat ATATÜRK gibi bir şahsiyeti anma adı altında yapılan saçmalıkları da görmezden gelemiyorum doğrusu. Şu açık bir gerçektir ki; ATATÜRK 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yummuş ve HAKKIN RAHMETİNE kavuşmuştur. Şüphesiz yaptıkları unutulamaz. Ama onu anmak adına da böyle çığırtkanlık yapılmamalı ATATÜRK böylelikle siyaset malzemesi haline getirilmemeli diye düşünüyorum. ATATÜRK'ü ve diğer değerli büyüklerimizi anacağımız zaman çok değil 1 FATİHA okumak emîn olun onları yattıkları yerde çok daha huzurlu ve mutlu kılacaktır. SAYGILARIMLA

http://www.google.com/doodles/finder/2012/All%20doodles şu adresten bütün doodle'ları görebilrsiniz. Bir bakın da ona göre konuşun lürfen.

yahu ne kadar takılıyorsunuz. türkiye ile ilgili olan hiçbirşey uluslararası diğer sayfalarda gözükmüyor. ben çok denedim. ramazan bayramında, cumhuriyet bayramında, vs. ben sonu co.uk veya .ru veya benzeri şekilde biten diğer google sitelerine baktım düz google yazısı var dodle yok. diğer ülkelerin bazıları ise bizde gözüküyor. amerikan ve ingiliz ise mutlaka gözüküyor.

Doogle'lar bütün dünyayı etkileyen şeyler için kullanılıyor genelde, elektriğin icadı, Leonardo veya Picasso gibi dünyanın tanıdığı sanatçılar filan, yani şimdi Atatürk'ün ölümü için Google'dan çok özel bi şey beklenirse, dünyanın diğer bütün ülkelerinin de kendileri için önemli liderleri, sanat ve devlet adamlarını da bu listeye kattığımızda Google her gün bir ölümü anacak olur ki bu akıllara ziyan, sanıyorum sadece ülkemizdeki Google uygulamasında görünüyor bu uygulama, bence karanfil gayet şık, her yere illa büst mantığı ile mi baktık acaba? Bi de sadece bize özel yapmışlar o da ayrı bir teşekkür bence.

Ne kadar sevsem de direk ABD firması olması nedeniyle google gibi bir şirketin hatırlamamasına kızmanın doodle yapmamasına kızmanın saçmalığı gün gibi ortadadır. Ülke ABD elinde oyuncak olmuşken neden onların Atatürk'ü hatırlamaları bizi ilgilendiriyor.

doğru. ölüm günlerini hatırlatan doodle'lar yok

Atatürk düşmanları üzülmesin diye.

çokta lazıdı

Doogle'lar bütün dünyayı etkileyen şeyler için kullanılıyor genelde, elektriğin icadı, Leonardo veya Picasso gibi dünyanın tanıdığı sanatçılar filan, yani şimdi Atatürk'ün ölümü için Google'dan çok özel bi şey beklenirse, dünyanın diğer bütün ülkelerinin de kendileri için önemli liderleri, sanat ve devlet adamlarını da bu listeye kattığımızda Google her gün bir ölümü anacak olur ki bu akıllara ziyan, sanıyorum sadece ülkemizdeki Google uygulamasında görünüyor bu uygulama, bence karanfil gayet şık, her yere illa büst mantığı ile mi baktık acaba? Bi de sadece bize özel yapmışlar o da ayrı bir teşekkür bence. Arkadaş çok haklı tamda öyle düşünüyordum. Siz Atatürk'ün ölüm yıl döneminde karnaval mı bekliyordunuz bence gayet şık ve sade. O kırmızı karanfil 'anlayanlara' çok şey anlatacak nitelikte.

Bunun telefisini google veremez. 10 kasımda yapılması gereken bir şeyi burda böyle açıklamaları bence hiç bir şeyin çözümü olamaz... Her hangi birinden bahsetmiyoruz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'den bahsediyoruz... Şahsen ben güzel ve hızlı arama motorları keşfetme yollarına koyuldum bile önce google chromeden kurtuldum. Henüz piyasada az kişinin bildiği Maxthon 3'i kullanıyorum.. Herkese tavsiye ederim. Zaten Maxthon 3 sitesindede belirtmiş google chromeye %200 basarız ;) Adamlar iddaalı olduğu kadar haklılarda. Hem görsellik yönünden hemde hız yönünden Maxthon 3 tavsiye ederim...

@ForwinQ Ben artık Yandex ve Bing kullanıyorum. Ben de bir ara tarayıcıların tümünü denemiştim ama artık Zorin OS'de Midori, Windows'ta da IE10 bana yetiyor.

@ForwinQ Google, Google Chrome, Google Drive, Google Earth ne varsa silip attım. Bedava da olsa giremez bundan sonra artık bilgisayarıma, gerekirse para ile program satın alırım yine Google kullanmam.

DOODLUŞA GELMEYELİM ARKADAŞLAR..

Valla Bing ve Yandex eskisi gibi değil, artık ne ararsan çok iyi buluyorlar, ayrıca hem Bing hem de Yandex, haritalar olsun, görsel aramalar olsun her şeyleri mükemmel... Ben Google'u silip atalı hani oldu, hiç gerek yok.

artık yandex liyorum google çöp oldu.10 kasımla alakasıda yok çok olmuştu iyi bi kara verdiğimi daha iyi anladım

bence bu onuda son derece haklılar ki zaten bahsettikleri gibi olaylar gercekleşiyor,, hani Atatük resmide koyabilirdiler ama nereye koyacaktılar cünkü burada dedikleri gibi eğlenceye yönelik olayi ve coğunu yazı arasına arkasına falan yapıyorlar , düşünün Atatürk resmini koydular arkaya koysa üzerinde yazı olmaz, öne koysa yazı nerede, kücük bir logo şeklnde hoş olurmuydu bence değil, bir karanfil bence cok şeyi anlatır ve cok hoş olmuştu, yada sıyah kurtale gibi, başına olabilridi, daha sonraki zamanlarda farklı şeyler yapılabilir öncelerini hatırlamıyorum ama sonucta yapmışlar, düşündükleri için Bir Türk olarak teşekkür ederim..

ataturke saygı gostermeyen google yı arma motoru olarak kullanmayacagımı yandexe geçtigimi bıldırır.saygılarımla

@21 Kas 2012 21:45 Yandex Google kuruluşu Yahoo yada Duck Duck Go kullan...

Zaten bağımlılık yaratmıştı, silip attım kurtuldum, bağlanamam ben öyle hiç bir şeye, güle güle Google, oh be dünya varmış.

yaw bu ne unutkanlık önceki yıl da aynı karanfil vardı tartışma neden?

YALAN! Çoğu ülkenin ölen insanlarını anmak için onu anlatan google şekilleri yapıyorken bu açıklamayı yapması çok saçma. (sadece eylenceli olaylarda değil) bide aferin mi bekliyor karanfil için. saygısız -abd yanlısı

o günden sonra yandexe geçtim ve mail hesabımıda yandexe taşıdım googleda olmayan birçok özellik ve kaliteli hizmet olduğunu görmeme vesile oldu bu olay güle güle google artık devliğin bitti piyasa genişliyor yakında google arama motorlarına site eklemek için para verecek duruma geleceksiniz.

Böyle saçmalık görmedim. Dünya'nın yarısından fazlasının hiç tanımadığı insanları koca koca doodlelarla anacaksın. Dünyaca ünlü bir lidere, bir başkomutana gelince tırnak kadar karanfil koyacaksın bir de utanmadan çıkıp açıklama yapacaksın. İnternet deviymiş bi yürüyün gidin.

@21 Eyl 2013 14:16 Plastik oyuncağının tadını çıkar...

bLÖF bLÖF bLÖF Chip te yemiş, yedirmeye çalışıyor yazıklar olsun, neden sormadınız o zaman 19 MAYISI !!!! 19 mayısı tek kutlayan yandex ti ve o günden beri yandex kullanıyorum... Bizim için bir kutlamadır o gün!!!

Sen de yorum yaz