CHIP Online: özel röportaj

CHIP Online, white hacker Ivica Ostojic ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi

Ivica Ostojic kimdir?

Bilgisayar güvenliği dünyasının önemli isimlerinden Ivica Ostojic profesyonel olarak 10 yıldır güvenlik alanında faaliyet gösteriyor. Ana konusu sistem güvenliği olan Ostojic, firmalar için kurumsal ağlara dışarıdan sızma senaryoları, penetrasyon testleri gerçekleştiriyor ve firma ağlarının güvenliğini raporluyor. ISO 17799, BS 7799-2, SOX Section 404, COBIT standartları çerçevesinde çalışan Ivica Ostojic 2006 yılına kadar IBM'in Hırvatistan bürosunda çalıştı.

IBM'in güvenlik danışmanı olarak Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika bölgelerindeki iş ortaklarına hizmet verdikten sonra Haziran 2006'da Cisco Systems'e geçen Ivica Ostojic, burada Doğu Avrupa bölgesinde Sistem Güvenlik Danışmanlığı sorumlusu olarak görev yapıyor.

Ivica Ostojic bilgisayar güvenliğinde dünyaca kabul edilen CISM ve CISSP sertifikalarına sahip. Akademik olarak da "Bilgisayar sistem saldırıları ve savunma mekanizmaları" konulu bir yüksek lisans tezi bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Tebrikler. Çok ilgi çekici bir ropörtaj olmuş.

Tebrikler. Çok ilgi çekici bir ropörtaj olmuş.

bu adam beceriksizin teki. zamanında ünlü hacker grupları bunu arasına almadı buda kendisi tek çalıştı ve başarız oldu. başarısız derken hackr anlamında başarısız. daha hack mertebesine ulaşamadı. ama bilgisayar konusunda bilge kişilerden biridir.

fevkaladenin fevkinde kesinlikle tek olursın bu alem de chip....

saygılar.....

''İnternete bağlanmak demek, etrafta bir sürü tehdidin olduğu bir ormanda dolaşmak demek. Kendilerini eğitmeli, en son teknolojik gelişmeleri takip etmeli ve sistemlerini her zaman güncel tutmalılar''

röportajın öZü

gitmişken dövseydiniz , adamı onun yüzünden kaç pc çöktüç

Biliyorsunuzki artık bir başkasının msn'ini bile ele geçiren kendine hacker diyor. Bu tür adamların Ivica Ostojic gibi insanları önce araştırıp daha sonra kendilerini değerdirmeleri gerek bence.
Güzel röportaj ama sorulabilecek daha çok soru olabilirdi, Chip kısa kesmek istedi sanırım :) Tebrikler chip

bence hacker olmak hiçte özenilecek birşey değil. Çevremdekiler internetten indirip kullandığı programlar ile kötü işlerini yapıyor ve kendilerine hacker denilmesini istiyorlar. Önce hacker nedir onu bilmeliler. Gerçekten hiçte özenilecek bir şey değil!

akademik olarak güvenlik üzerine yüksek lisans tezi vermesi ilgimi çekti. üniv. okumus ve yüksek lisansını yapmıs. takdir ettim gerçekten.

EVET GERÇEKTEN GÜZEL VE YARARLI BİLGİLER ONA GÖRE ÖNLEM ALMALIYIZ

- Antivirus
- Antispyware
- Kişisel firewall
bunların hepsi internet security sürümlerde oluyor. :)

vayy bee helal olsun adama..bende cok istedim böle olmak ama olmadı:)şans lazım o yok bende..1-2 büyük denemem olmadı şimdi bıraktım..uğraşmıyorum artık:)

En büyük hackerlar kimliği belirlenememiş hackerlardır.Bu adamın yaptığı herşeyi şuan biliyoruz.Bundan kat kat daha iyi olan hackerlar var ama isimleri belli değil.

bazıları msn şifrelerini çalışıyorlar keylogger ve benzeri programlarla ve kendilerine hacker denmesini istiyor :))))

ben buna sadece katıla katıla gülmek istiyorum. çünkü siz daha lamer bile olamazsınız..!!

istediğiniz şeyi kullanın eğeğr karşıdaki lamer değil gercek korsansa engellemiyor

hacker olmak demek illaki msn şifresi falan kırmak demek değil pc anlamak demek şifre kırkmakta bi başarıdır ilk yorumu yapan kişi yanlış yazmış herkes hacker olabilir ancak yürek ister

hacker olmak yıllarını alır insanın ama türkiyedekilerin yabancı ülkelerdeki kadar şansı yok.çünkü adamlar her yere yayılmış ve hacker olmak isteyenlere yardım ediyorlar.türkiyede bu daha az

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir