ÖZEL TEST: WinRAR 4 en hızlısı mı?

WinRAR'ın yeni sürümü CHIP Online'ın testinde ter döktü... Peki yeni WinRAR ne kadar iyi?

WinRAR 4 en hızlısı mı?

Winrar 4.0'ın çıkmasıyla beraber CHIP Online sizin için arşivleme programlarının kalbi olan bu programı test etti. Gerçekten yüzde 30 daha mı hızlı? Password Manager ne işe yarıyor? Yeni WinRAR 7-Zip ile karşılaştırıldığında daha mı iyi? Tüm bunların hepsini makalemizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

WinRAR 4.0 eski versiyonuna göre yüzde 30 daha hızlı olarak duyurulmuştu. Bu hızdaki artışı biz kendimiz denemek istedik. Test için 81 klasörlü ve içerisinde 1.360 dosya bulunduran 774 MB büyüklüğündeki "chiptest.rar" dosyasını 3.93 versiyonu ile arşivledik. Arşivin büyüklüğü 487 MB oldu. Dosyada JPG, GIF'ten PNG dosyalarına kadar birçok farklı dosya vardı.

Geniş bir uygulama yelpazesi kullanmak için 3 programı da 1.5 GB büyüklüğündeki video ve 5.000 Word dokümanı içeren farklı bir dosyayla da test ettik. Arşivleme ve arşivden çıkarmada karşılaştığımız manzara şaşırtıcıydı.

WinRAR 4.0 hız testi: Şaşırtan sonuçlar...

İlk olarak WinRAR 3.93 versiyonunu denedik. Eski sürüm 487 MB'a sıkıştırılmış 774 MB büyüklüğündeki dosyayı 1:11 dakikada çıkarttı. Sonra sıra yeni WinRAR 4.0'daydıv eb izi şaşırtmayı başardı. 47 saniyede tüm arşiv çıkartılmıştı. Üretici için çok fazla söze gerek kalmadı. Bir önceki WinRAR sürümüne göre yüzde 33 daha hızlıydı WinRAR 4.0. Aynı zamanda yine tanınan ücretsiz arşivleme yazılımı 7-ZIP'te performansını kanıtladı. Sürpriz bir şekilde 7-Zip 1:07 dakika ile Winrar eski sürümünden daha hızlı. Ama yeni sürüme karşı hiçbir şansı yok.

Sürpriz : Videolar ve Word dokümanları

İlk testte her şey çok güzel gözüküyordu. Bunu bazı kusurlar izledi. Çünkü neredeyse diğer tüm testlerde diğer programlar daha iyiydi. Hatta önemli ölçüde daha iyi... Örneğin videoları sıkıştırmada WinRAR 4.0 10:51 dakikalık bir performans gösterdi. Bir önceki versiyonu ise 10:22 ile yeni sürümü geride bıraktı. Her ne kadar büyük bir fark olmasa da sonuçta daha hızlı. Videoları çıkartmada da WinRAR 4.0 eski sürümüne göre daha yavaştı. Genel olarak bakıldığında yeni WinRAR eskisine göre biraz daha yavaş. Düşünülmesi gereken şeyler var.

WinRAR 4.0'daki göze çarpan yenilikler

Hız konusunda bizi çok da etkilemeyi başaramayan WinRAR 4.0, yine de bazı önemli yeniliklerle beğenimizi kazanmayı bildi. Yeni WinRAR sürümüne yeni standartlarda ISO dosyalarını çıkarmak için gerekli olan UDF desteği getirildi. Yeni sürüm çoğu Blu-ray görüntülerini sorunsuz bir şekilde çıkartıyor. Artık yaşlanmış olan FAT veya FAT32 dosya sistemlerini kullanmanız gerektiğinde yeni WinRAR 4.0 bunu otomatik olarak tanıyor ve arşivin büyüklüğünü 4 GB ile sınırlıyor, çünkü yüksek boyutlu dosyalar FAT/FAT32 tarafından desteklenmiyor.

Şifreleri kolayca yönetin
WinRAR 4.0'da kullanıcılar tarafından sıklıkla seçilmiş şifreleri belirleyebilir ve bunları sürükle bırak menüsü ile seçebilirsiniz. Örneğin birden fazla arşivi çıkartmak istediğinizde, bir fare tıklamasıyla bir şifreyi tüm arşivler için seçebilirsiniz. Çıkarmadaki ilerleme ise Windows 7'de görev çubuğundaki WinRAR ikonunda gösteriliyor. Tüm bunların dışında yeni WinRAR 20 yenilik ve birkaç bug düzeltmesiyle geliyor. Daha fazla bilgiyi üreticinin sayfasında bulabilirsiniz.

Umut Ulu

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Çocuum, ben seni winzip kullandığın zamanları bilirim..

şağ klik ekstrat olayı oldukça, iş bitmiştir. winrar 10 üstünden 9 alır.. hep alır..şaşmaz..

WinZip muvaffak olamadı... neden acaba..
zip bitti rar var artık.

Winuha geliştirilse Rar biçimleri tarihe gömülür

40 günlük deneme sürümü var?

40 günlük de :D
hiç dolmuo o süre
dolarsa da yeniden yükle :D

Winrar 4.0 sürümü yeni kurdum Kullanmak için fazla bir zamanım olmadı ama Sanırım 3.93 ten bir farkıyok Ama herzaman 7 Zip ten daha iyi 7 zip i 3 yıl olmuştur kullanmayalı Winrar daha iyi Yani şimdilik Daha iyi bir yazılım çıkana kadar belli olmaz

5-6 yıldır WinRAR kullanıyorum. PC ilk kullandığım zamanlar WinZIP vardı onla idare ederdik ama onlar RAR uzantısını destekleme-mekte İNAT edince WinRAR tek çare oldu. Tabi sonradan WinZIP de *.rar uzantısını destekledi ama iş işten geçmişti.

Yıllardır WinRAR kullanan biri olarak hızından sıkıştırmasından memnunum. Sıkıştırma programlarından insanlar ne bekeldiğini bilmiyor sözgelimi 700 MB'lık bir *.avi video dosyasını sıkıştırdım boyutu düşeceğine arttı bile deniyor tabiki öyle olur. Sıkıştırma daha çok içinde irili ufaklı dosyacıklar olan program html gibi dosya türlerinde işe yarıyor.

Ancak ben WinRAR'ın hızından şüphem olmamasına rağmen WinRAR hiç bilmeyen biri olarak bu makaleyi okusam hızlı mı yavaş mı karar veremem. WinRAR stabil ama makale incelemesi bence stabil olmamış. Biyerde hızlı biyerde yavaş diyosunuz insanın kafası karışıyor.

Çıkartma hızı o kadar da önemli değil. Bence önemli olan ne kadar sürede ne kadar iyi sıkıştırdığı. Sonuçta KGB Archiver da var ama onla dosyaları açmak ve sıkıştırmak için günlerce beklemek gerekiyor. Ama aynı zamanda Zip de hızlı ama çok az sıkıştırıyor... Ayrıca 7-Zip UHARC'dan çok daha iyidir :)

En iyisi PAQ8PX sonra WinRK :)

Testleri nasıl yaptınız tam belirtmemişsiniz.
Özellikle büyük dosların diskden okunup hafızaya alınması zaman alır.
Siz önce 4 ü kullanıp dosyaları hafızaya almış daha sonra 3 versiyonunu kullandıysanız sadece dikten dosya okumadan kaynaklı bile bir etkisi olmuş olabilir.
madem test yapıyoruz diyorsunuz bari yaptığınız testlerin hangi şartlarda hangi tekniklerle yapıldığını detaylı belirtin.

DVD rip gibi filmleri sıkıştırma programlarıyla sıkıştırmayın sakın. Çok az sıkıştırır yada sıkıştırmayabilir de. Sebebi zaten filmler sıkıştırılıyor. Şu divx, xvid, mkv gibi codecler filmleri sıkıştırıp ek özellikler katarak boyutu düşürüp ses ve görüntü kalitesini korumaya çalışıyorlar.

winrar hızlıymış peh. 7zip'den rar dosyası açmasını beklerseniz tabiki hız farkı olur. 7zip tartışmasız en hızlı dosya sıkıştırma programıdır. 7z formatı rar formatından çok daha iyi sıkıştırma yapmakta

ehe ehe eh.. "winrar mı kaldı?" diye sormak istiyorum. 8 sene önce kullanmıştım en son.

Bu Ruslar bir program kullanıyor normalde sıkıştırılmış 10gb lık oyunları yarı yarıya küçültüyor Repack yapıyorlar.Üstelik bunu yapanlar profesyonel programcı da değil, Bunu yapabiliyorlarsa, demek ki daha iyisini yapabilmek mümkün, Bir ara WinUha vardı, nasıl olduğunu denememe rağmen çözemediğim bir yöntemle dosyaları muazzam boyutta küçültürdü, Ben burada yine İşlemci firmalarının programları yapan firmaların, kontrolden çıkmamaları için, baskı veya maddi destek yaptığı kanısındayım. Muzo85

Yeni Kral 7-Zip Winrar mı kaldı arkadaşlar yapmayın etmeyin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir