Özel Windows Simgeleri

Windows’un görünümünü tamamen kişiselleştirmek isteyenler, çalışmaya simgelerden başlayabilir. CHIP, Windows simgeleri hazırlamak için bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

Özel Windows Simgeleri (Sayfa 2)

İnternetten Windows için yeni simgeler indirmek ve kurmak
Eğer Windows’un standart simgelerinden artık sıkılmaya başladıysanız kendinize yeni simgeler aramalısınız. Bunun için www.chip.com.tr adresinde bulunan simgelerden faydalanabilirsiniz. İçerisinde 5000’den fazla simge bulunan The Best Icons simge koleksiyonunu CHIP web sayfasından ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Dosyayı kendi sabitdiskinize kaydettikten sonra browser penceresini kapatın ve “allicons.exe” dosyasına iki kere tıklayın. Dosyaların saklanacağı bir klasör seçin ve Extract düğmesine tıklayarak arşiv paketinin açılmasını sağlayın. Daha sonra Görüntü
Özellikleri penceresindeki Etkiler kartını bir kez daha aktif hale getirin. Daha önce değinildiği gibi Bilgisayarım simgesini değiştirmek için Simge Değiştir ve Gözat düğmelerine tıklayın. Ancak bu sefer simge koleksiyonunun sakladığını klasörü açın. Burada bulunan ve konulara göre ayrılmış klasörlerden birini,ör neğin Art Icons seçin. Güzel bir simge seçin ve Aç düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen simgeyi gerçekten beğenecek olursanız Tamam düğmesine tıklayarak kullanabilirsiniz. Şayet The Best Icons’un sundukları size yeterli gelmezse veya aradığınız simgeyi bulamazsanız,ör neğin www.yahoo.com gibi bir arama motorunda “Icons” ifadesini aratın. Yahoo,bun un sonucunda bir çok simge koleksiyonunun yanında kendi simgelerinizi oluşturabileceğiniz özel araçlar da (bkz: Simge Editörleri) ekrana getirecektir.

Özel fotoğraf ve resimleri simgeye dönüştürmek
Bir fotoğrafı simge biçimine dönüştürmeden önce bunun çok küçük görüntüleneceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle ayrıntılı resimler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun için en uygun fotoğraf biçimleri portrelerdir. Windows donatıları arasında yer alan Paint sadece "“bmp",“.gif” veya “.jpg” biçimindeki dosyalar ile çalışabildiğinden simge olarak kullanmak istediğiniz resim bu dosya uzantılarından birine sahip olmalıdır. Windows donatılarını kullanarak özel simgeler oluşturmak için ilk olarak Başlat/Programlar/Donatılar/Paint komutunu kullanarak Paint aracını çalıştırın. Paint penceresinde beyaz bir sayfa ekrana gelecektir. Simge büyüklüğünü belirlemek için Resim/Öznitelikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerinden Genişlik ve Yükseklik değerleri olarak “64” atayın. Daha sonra simge olarak kullanmak istediğiniz resmi eklemek için Düzen/Dosyadan Yapıştır komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencereden söz konusu fotoğrafı seçin. Bunun sonucunda ekrana gelen uyarı mesajına hayır cevabını verin. Fare imlecini dış çerçevenin köşe noktalarından birine taşıyın ve farenin düğmesini basılı tutun. Ancak fare imleci bu esnada iki taraflı ok biçiminde olmalıdır. Dış çerçeveyi,r esim küçük çerçevenin içerisine tam olarak oturana kadar küçültün. Böylece simgemiz büyüklük değerleri ile hazırlanmış oldu. Simge dosyasını kaydetmek için Dosya menüsündeki Farklı Kaydet komutunu çalıştırın.Hazırladığınız bu yeni resmi 256 renkten oluşan BMP dosyası olarak kaydedin ve Paint programını kapatın. Oluşturduğunuz bu dosyayı daha sonra Windows Gezgini ile görüntüleyin ve ismini değiştirmek için nesne menüsü üzerindeki Yeniden Adlandır komutunu çalıştırın. Hazırladığınız bu dosyayı simge olarak kullanabilmek için dosya uzantısını “.ico” olarak değiştirmelisiniz. Yani resminiz örneğin “isim.ico” biçiminde adlandırılmalıdır. Dosya uzantısının değiştirildiğine dair ekrana gelen uyarıyı Evet düğmesine tıklayarak kapatın. Hazırladığınız yeni simge ile bir dosya türünü görüntülemek için ilk olarak Başlat/Ayarlar/Klasör Seçenekleri/Dosya Türleri kartını aktif hale getirin. Buradaki listeden simgesini değiştirmek
istediğiniz dosya türünü seçin ve Düzenle düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen penceredeki Simge Değiştir düğmesi yardımıyla söz konusu dosya türünün istediğiniz simge ile görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

gerek yok bende xp2 yüklü ama ben vista inspirat1.1 yükledim ondaki simgeler daha iyi tavsiye ederim

moricons.dll dosya bulamıyorrr

valla fazla iyi simgeler yok ama yinede idadere eder tavsiye ederim...

moricons.dll dosya bulamıyorrr demiş arkadaşın biri.buyuk ıhtımal klasöre bakıyordum iyice bı bak ama yavaş yavaş bak acele etme.önem vermedıgınden bulamamşsın.

The Best Icons nerede bulamadım, bilen link versin lütfen

way be :)
konu 2002 açılmış 7 sene yorum yapan olmamış :))
zaten simge pek önemli uğraşmam
vakit kaybı :P

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
2
Özel Windows Simgeleri (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir