Özel Windows Simgeleri

Windows’un görünümünü tamamen kişiselleştirmek isteyenler, çalışmaya simgelerden başlayabilir. CHIP, Windows simgeleri hazırlamak için bilmeniz gerekenleri anlatıyor.


Windows ikonları olarak da adlandırılan simgeler birçok kullanıcı için sadece programların çalıştırılmasında gereklidir. Ancak biraz el emeği ve internetten elde edilebilen yardımcı araçlar ile eğlenceli vakit geçirebilir ve çalışma ortamınızı özelleştirebilirsiniz. Bu, tüm Windows versiyonları için geçerlidir.

Simgelerin büyüklüğünü ve düzenini değiştirmek
İlk olarak ekrandaki simgeleri sıralayın: Farenin sağ düğmesini kullanarak masaüstüne tıklayın ve Simgeleri Yerleştir komutunu çalıştırın. Simgeleri isme,tür e, büyüklüğe ve tarihe göre sıralayabilirsiniz. Ancak Görüntü Özellikleri penceresinde daha çok seçenek bulunur. Bunun için masaüstü nesne menüsü üzerinde bulunan Özellikler komutunu çalıştırın ve Görünüm kartını aktif hale getirin. Burada bulunan Öğe listesini açın ve liste içerisindeki Simge bileşenini seçin. Öğe listesinin yanında bulunan Boyut kutusundaki değeri “16” olarak değiştirin ve Uygula düğmesine
tıklayın. Daha sonra Öğe listesindeki “Simge Aralığı (Yatay)” bileşenini seçin,Bo yut kutusundaki değeri “40” ile değiştirin ve Uygula düğmesine tıklayın.Aynı işlemi “Simge Aralığı (Dikey)” öğesi için de yerine getirin. Masaüstü’nde yaptığınız değişiklikleri görebilir ve istediğiniz görünümü elde edene kadar çeşitli değerler kullanabilirsiniz.

Özel Windows SimgeleriYenilikler: Standart Windows simgelerini değiğtirmek
Görüntü Özellikleri penceresi aslında çok daha fazlasına imkan tanıyor. Şimdi Görünüm kartının hemen yanında bulunan Etkiler kartını aktif hale getirin. Burada simgeleri değiştirebilir veya kendi istediğiniz görünümü uygulayabilirsiniz. Bunun için Masaüstü Simgeleri alanında bulunan Bilgisayarım simgesini seçin ve Simge Değiştir düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen simgelerden çok daha fazlasını görebilmek için Gözat düğmesine tıklayın. Farklı simgelere ulaşabilmek için “C:\Windows” klasörünü aktif hale getirin ve normalde Simge Dosyaları olan Dosya Türü değerini Tüm Dosyalar olarak değiştirin. Burada bulunan “moricons.dll” dosyasını seçin ve içerisinde sakladığı simgeleri görebilmek için Aç düğmesine tıklayın. Söz konusu dosyanın içeriğinin görüntülendiği Simge Değiştir penceresinde ekrana gelen örneklerden birini seçin ve Tamam düğmesine tıklayın. Eğer Bilgisayarım için kullanılan standart simgeyi tekrar aktif hale getirmek isterseniz Varsayılan Simge düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Görsel Etkiler başlığı altında bulunan seçeneklerdeki tüm işaretleri kaldırın. Yüksek renkli simgeler güzel görünmelerine rağmen sistem performansını olumsuz yönde etkileyebilirler. Tamam düğmesine tıklayarak Görüntü Özellikleri penceresini kapatın ve değişikliklerin uygulanabilmesi için Windows’u yeniden başlatın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

gerek yok bende xp2 yüklü ama ben vista inspirat1.1 yükledim ondaki simgeler daha iyi tavsiye ederim

moricons.dll dosya bulamıyorrr

valla fazla iyi simgeler yok ama yinede idadere eder tavsiye ederim...

moricons.dll dosya bulamıyorrr demiş arkadaşın biri.buyuk ıhtımal klasöre bakıyordum iyice bı bak ama yavaş yavaş bak acele etme.önem vermedıgınden bulamamşsın.

The Best Icons nerede bulamadım, bilen link versin lütfen

way be :)
konu 2002 açılmış 7 sene yorum yapan olmamış :))
zaten simge pek önemli uğraşmam
vakit kaybı :P

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
Özel Windows Simgeleri
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir