Özgür ansiklopedi zaferini kutluyor...

9 yıl süren büyük çabalar ve sonunda gelen zafer kutlamaları... İşte internet devinin geldiği nokta.

Wikipedia: Online bilgi bankası rekor kırdı
Wikipedia: Ansiklopedi farklı dillerde sunuluyor.

Wikipedia'nın İngilizce sürümü geçtiğimiz pazartesi üç milyon girdi sınırını aştı. Norveçli aktris ve rejisör Beate Marie Eriksen ile ilgili yayımlanan bir makaleyle sınıra ulaşıldı.

Wikipedia, ana sayfasına yerleştirdiği bir ileti ile üç milyonuncu makalenin yayımlanmasından dolayı kullanıcılarına teşekkür ediyor. Kullanıcılar Ocak 2001'deki başlangıçtan bu yana toplam 13 milyondan fazla makaleyi 200'den farklı dil-portalı için oluşturdu.

Çevrimiçi ansiklopedinin İngilizce sürümü 3 milyondan fazla makale ile en kapsamlı sürüm oluyor. İkinci sırada 940.000'den fazla makale ile Almanca sürüm, üçüncü sırada ise 840.000'den fazla makale ile Fransızca portal var.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

wikipedia internetde yer alan en güzel sitelerden biri...
Tabi ingilizce sürümü...

İngilizce wiki tabi iyi de Türce'nin de hakkını yemielim. 16 bin madde az bir raka değildir ve sürekli gelişim göstermektedir. Kaynaklar:
http://stats.wikimedia.org/EN/Sitemap.htm
http://stats.wikimedia.org/EN/TablesWikipediaTR.htm
http://stats.wikimedia.org/EN/ChartsWikipediaTR.htm

türkçe makalelerin artmasını isterim.Ama bizim milletimiz ansiklopedik bilgilere önem vermediği için bu dediğim zor gözüküyor.Ama ben gerçekten türkçe makalelerin artmasını isterim.

Eksik rakam basmışım 16 bin değil 136 bin Türkçe madde olacak. Türkçe madde artmasını istiyorsanız siz de elinizi taşn altına koymalısınız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir