Özgür casus istihbarat servisi: Intellipedia

Wikipedia sıradan insanlar için. Özel ajanların kendi wiki alternatifi olan Intellipedia'ları var!

Özgür casus istihbarat servisi: Intellipedia
Bu ayakkabıların modası çoktan geçti.

İnternetin sağladığı sınırsız faydalar sadece biz sıradan insanlar için değil. Gizli servis çalışanları da internet dünyasının sunduğu nimetlerden faydalanıyorlar. Fakat onların örneğin bir Facebook alternatifi olarak kullanabildikleri SpyBook'ları yok. Onun yerine daha mesleki konularda işlerine yarayabilecek Wikipedia alternatifi olan Intellipedia'ları var.

Intellipedia, ABD'nin CIA organizasyonun kendi kapalı devre intranetinde kullandığı ve mantık olarak Wikipedia gibi çalışan bir bilgi kaynağı. 2005 yılında pilot bir proje olarak başlamış olan Intellipedia bugün 100 bin kullanıcıya sahip ve her gün 4000 yeni ekleme veya güncelleme ile gelişmeye devam ediyor.

Fakat bu projenin fikir babası olan CIA çalışanı Sean Dennehy, durumdan çok da memnun değil. Özellikle yaşı ileri olan CIA çalışanlarının halen Intellipedia'ya ilgi göstermediklerini ve aslında bu sistemin hızlı bilgi almak ve bilgi paylaşmak için çok uygun etkili olduğunu düşünüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

siz düşünün artık abd nin kaç ajanı olduğunu

intersect ti bi aralar o(ama doğru, nsa'in bilgisayarı intersect diye geçiyor hem chuckta hemde dijital kale de)

chuck'taki terimleri önemsemesek bile dijital kale'nin yazımı sırasında eski bir nsa ajanının bilgi kaynaklığını kullanmış derken "aaaaaaaaaaaa" pozisyonunda dondum kaldım :D Orion'un kullandığı bilgisayar ve dijital kaledeki suikastçinin kullandığı bilgisayar dedim, anlayan anlar anlamayan chuck'ı izlesin, kitabı okusun, anlar dediğimi spoiler vermeyeyim..

Mc_GayveR

fotoğraftaki adam George Bush'un büyükbabası galiba:))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir