Pahalı internette ikinciyiz

30 ülke arasında, en pahalı geniş bant internet kullanan ikinci ülke olduğumuz açıklandı.

Pahalı internette ikinciyiz
Türkiye'deki Internet kullanıcıları erişime çok ama çok para ödüyor.

Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre geniş bant internet ücreti en pahalı ikinci ülke olduğu belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve Yenilikçilik Vakfı'nın (ITIF), değişik kaynak ve istatistikleri kullanarak hazırladığı "2008 ITIF Geniş Bant Sıralama Raporu" yayımlandı. 30 OECD ülkesini kapsayan geniş bant raporuna göre, satın alma gücü paritesine göre dolar üzerinden aylık en pahalı ücret sıralamasında Meksika 18,41 ile ilk sırada bulunurken Türkiye 15,75 dolar ile ikinci sırada yer aldı. Çek Cumhuriyeti ise 9,70 dolar ile üçüncü sırada yer buldu. Ücret sıralamasında 0,13 dolar ile Japonya en ucuz ülke olurken, bu ülkeyi 0,33 dolar ile Fransa ve 0,35 dolar ile İsveç onu takip etti. 30 ülkenin ortalaması yaklaşık 3,77 dolar düzeyinde gerçekleşti. Geniş bant internetin girdiği evler sayısında yüzde 93 ile Güney Kore ilk sırada bulunuyor. Bu ülkeyi yüzde 83 ile İzlanda ve yüzde 77 ile Hollanda takip ederken, Türkiye yüzde 23 ile Polonya ile birlikte 26. sırada bulunuyor.

Mbps üzerinden ortalama indirme (download) hızı sıralamasında da Japonya 63,6 ile birinci, Güney Kore 49,5 ile ikinci ve Finlandiya 21,7 ile üçüncü sırada bulunuyor. Türkiye ise 2,0 ile Çek Cumhuriyeti ile birlikte yine 26. sırada yer bulabildi. 30 ülke arasında Mbps olarak ortalama indirme oranı 9,2 seviyesinde bulunuyor.

Serbestleşme karnemiz kırıklarla dolu

Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mustafa Akgül

Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mustafa Akgül, rapora ilişkin A.A muhabirinin sorularını yanıtladı. İnternete ve bilgiye erişimin artık temel bir yurttaşlık hakkı haline geldiğini ve Anayasalara girdiğini belirten Akgül, "Ülkemizde Evrensel Hizmet Fonu, serbestleşme ve e-dönüşüm konusunda çabalar var ama bunlar dağınık, koordinasyon ve irade eksikliği söz konusu" dedi. ADSL'de 5 milyon kullanıcı sayısının geçildiğini belirten Akgül, şöyle konuştu:

"Geniş bant internet erişiminde Kablo, Wimax ve başka alternatif teknolojilerin önü kapalı. Serbestleşme ve yeni teknolojilerin girişinde yeterli özen gösterilmiyor. Türkiye'nin serbestleşme karnesi kırık. Satılma paritesine göre, internet çok pahalı. Bugünlerde açılmaya başlanan KİEM - Kamu İnternet Erişim Merkezleri'nin, düşük gelirli yurttaşlarımıza internet kafelerle birlikte bu olanağı sunmasını bekliyoruz. Ülkemizin bilgi toplumu hedefini ciddiye alması, işin başında olanların daha katılımcı ve paylaşımcı olmasıyla mümkündür."

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

bunlarin Azerbaycandan haberi yok heralde
1024 luk baglanti 1000 tl ye denk geliyor

Heh ttnet bu belgelere ne diyecek? Neye göre bakıyolardı bilmem ama garip bi şekilde avrupa'nın en ucuz bağlantılarından biri bizde gibi "saçma" ve 1. sınıfa giden çocuğu bile kandırmaya yetmeyen iddiaları vardı... Artı yaklaşık 8 aylık periyotta bi indirime giderlerdi son tarife değişikliğini yapalı 1 sene oldu halen sitelerinde 4 kat hızlı internete geçtik diye yazıyorlar...
Neyse videofon a geçti ttnet...
Buna karşılık GSM operatörleri de 3G için bastırabilir görüntülü konuşma da dahil olduğu için...
3G bi olsa ttnet sıkışcak hızı mecburen yükseltcek ama ordan hala ses yok...
Gelişmiş ülkeler 4G için uğraşıyor, ki 4g de telefonda 100 mbps, wi-fi ağlarda 1 gbps gibi bi olaydan bahsediliyor... Biz hala 3Gye geçmeyelim...
Telekom; youtube, google groups v.b siteleri kapatmayı bırak da hız artışı yap...

zaten bilinen bişeydi..telekom tekelinde olduğu sürece bu ömür boyu sürer gider..biz de enayi gibi ödemeye devam ederiz..

Bunda şaşılacak bir durum yok. Türk insanı uzun zamandır yolunacak kaz yerine konuyor.

Hatırlar mısınız; deprem olduğunda, yardım diye "geçici olarak" Özel İletişim Vergisi, Özel Tüketim Vergisi gibi vergiler kondu pek çok şeye. Sonrasında gördüler ki milletimiz hakkaten "kaz" e biz de kalıcı yapalım da bu kazları yolmaya devam edelim dediler. Yıllardır da devam ediyorlar zaten...

İnternet konusu da aynı durum. İnternet bağımlılığı ve zorunluluğu her geçen gün artarken; adamlar da şunu düşünüyorlar; biz ne kadar "kazık" yapsakta fiyatları bu kazlar gene kabullenecekler. Biraz isyan ederler susarlar...

Bu işler böyle yorumlarla çözülmeyecekte asla...

Saygılar...

sözde 2008 de 20 mb internet ve diğer kurluşlar telekomdan bağımsız adsl satıcaklardı daha halen bu kurumların altyapısı hala telekoma bağlı yazık valla bırakın özelleşsin tamamı tabi devletin malı deniz yemeyen keriz idolojisi ne yazzıki halen devam ediyo ozelleşeme bu yuzden kamplumbağ hızıyla devam ediyo 2020 de kısmetse özgür telekom :)

iyi iste gelisme varmis.Yanlis hatirlamiyorsam agustos ayi chip sayisinda dunya da en pahali interneti biz kullaniyorduk.Japonya yine en ucuzdu...

rezillik işte; tekel konumdayken özelleştirme mi olurmus.
araplara satılmadan önce altyapıları paylaşsalardı sektörde tekellikten cıkarılsaydı simdi farklı alternatiflerimiz olurdu superonline smile hepsi aynı kampanyamecburlar çünki. hükümet bu hale getirdi hükümet çözsün bu işi daha ucuz hızlı kotasız internet istiyoruz yazıklar olsun ttnet turk telekom hükümet.

bu gidişle daha çok kullanırız. ayda 50 ytl ye 1024k internet kullanıyoruz. rezillikten başka hiç bir şey değil. kendi elemanlarına neredeyse bağlantıyı beleşe veriyor. 4096k 29 falan dı sanırım, tabi sınırsız olarak. burda çok atasözü var kullanılacak ama.. legal bir site olduğu için yazamıyorum.

hayret ettim ama, nasıl ilk 30 a girebilmişiz :)

bu gidişle daha çok kullanırız. ayda 50 ytl ye 1024k internet kullanıyoruz. rezillikten başka hiç bir şey değil. kendi elemanlarına neredeyse bağlantıyı beleşe veriyor. 4096k 29 falan dı sanırım, tabi sınırsız olarak. burda çok atasözü var kullanılacak ama.. legal bir site olduğu için yazamıyorum.

hayret ettim ama, nasıl ilk 30 a girebilmişiz :)

Peki ya çözüm?, belli ki buralara başka bir firmanın gelip de geniş bant internet altyapısı kurup yatırım yapması söz konusu değil. Hepimiz biliyoruz kazık yediğimizi. Medya da, arada bir "internette en pahalı ülkeyiz" haberleri yayınlanıp duruyor. Ne yapılmalı ki biz hem gerçek hızlarda internet erişimine hem de bu hizmetin hakettiği gerçek bedelini ödeyelim. Kimseden ses çıkmıyor. Hepimiz sessiz kalıyoruz. Bunun bir çözmü olmalı. Chip olarak bir fikriniz varsa lütfen bizimle paylaşın.

Telekom'u kınıyorum. En pahalı da ikinciyimiş. Birinci olmalıydı. Çok yazık.

dünya başka gezegenlere taşınır. dünya da da bir biz bir de araplar kalır. sonra da derler ki dünya devlerini yakaladık. onlar ne kadar gelişmişse biz de o kadarız. :S. başka türlü bizim bu dünya devletlerini yakalama şansımız yok. bilimin önde olduğu ülkeleri örnek alalım. bir örnek g. kore..

Bu ülkeyi yöneten, koltuk sevdaları olan insanlar olduğu sürece, kafa yapısı, bakış açısı, mantarite değişmediği sürece ne yazıkki böyle saçmasapan tarifelere para vermeye mahkumuz.

Kim ağzını açıp bir şey söyleyebiliyorkı.. Söylesek ne olacak.? Vatandaşı dinleyen bir hükümet görevlisi varmı?. Varları yokları para para para.... Ne kadar çok zengin oluruz hesapları yapan bir ülkedeyiz..

:) şimdi biz bilinçli tüketiciler olarak alternatiflerine yönlenelim. ama daha dürüst biri çıksın desinki kardeşim evet gelin bize biz size bu hizmeti verelim. parasıda telekomun altında :) varmı böle bir hizmet veren yer arkadaşlar. telekom bu ülkede hala tekel. kendi alt yapısı olan kaç firma var Allah aşkına söyleyin. 5 milyon aboneye ulaşmış övünüyor firma... övünür varmı alternatifi yok. adam bana hizmet veriyor telekomun alt yapısını kullanıyor. sorunu halledemediğimde telekomdaki kardeşim benden niye almıyon git onla görüş diyor. bizzat şahit oldum telekomda. geniş bant aboneliğine geçmeden öncede 60 ytl yakın internet ücreti ödüyordum şimdi de aynısı ödüyorum. o zaman korkarak saatlere bakarak giriyordum. şimdi sınırsız giriyorum.
adamlar bunu kullanıyor. ;) ha bir arkadaşın yorumunda kendi adamlarına demişler. artık o da yok onlara. onların yalancısıyım.

interneti boykot edip hiç kullanmamak lazım ama neyse.....
burda 2. olmamıza gelirse dogru haber almanın imkansız oldugu ülkemizde iletişimin ucuz olmasını nasıl beklersiniz ayrıca merak etmeyin tez zamanda birinci oluruz :)

Faransada park bahçedeki internet 7 mbt yani adam leptabını aldı parda oturmuş internete beğlancak 7mbt ücretsiz. durun daha işin esasını anlatmadım şimdi fransada bir haber kanalının muhabiri park behçede :D internette olan birisine soruyor. yeni hız 7mbt sizce yeterlimi bu hız diyor. adam yani fena değil ama daha hızlı olabilirdi diye cevap erince kopuyosun ya ::D

Devlet, devletliğini yapsa, halkta hakkını savunmayı bilse inanın bunlar olmaz...

Bir aralar, KİT'ler özelleşecek Türkiye kurtulacak diyorlardı. Hele ki Telekom'un özelleşmesi için bazılarımız can atıyordu. Neymiş özelleşme gelişmeyi getirecekmiş, hizmetler ucuzlayacakmış (!).

Şimdi görüyoruz ki, birileri bizi özelleştirme konusunda fena kandırmış.

Türkiyede kazıklanan 5 milyon ADSL kullanıcısı var demekki. Yakında Meksikadada fiyat düşer birinci oluruz. Sonra telekom küçücük bir indirim yapar. İndirim yaptım diyede bir dünya reklam yapar, tabi reklam parasınıda bizden çıkartır...

bu haberleri okudukça moralim bozuluyor. bela okuyorum. bide araplar geldi aldı telekomu. araplarda teknoloji ne gezer allah aşkına. tuğla üstüne tuğla koymazlar. olsa teknoloji kendilerine kullanırlar. bizi böyle kaz gibi yolmaya devam edecekler. elimden birşey gelmiyor çünkü şu anda alternatifim yok !!!
bu ülkede tuhaflık bitermi hiç...

ne yapalım katlancaz

Bu rezillik daha ne kadar devam edecek bi ton para yatırıyoruz ve en yavaş neti kullanıyoruz.Yazıklar olsun şu telekoma...Hala kamlumbağa hızı ve de fahiş fiyatlar....

Allahtan sonuncu değiliz.bardağa dolu tarafından bakalım .. :)

sinan.e'ye: Bilişim teknolojisi ırkçılık yapılacak alan değildir dostum. 2000'li yıllarda bile buzağıya-farelere tapan Hintlilerden ne yazılım uzmanları çıkıyor.

Bu arada teşekkürler TTnet... Youtube'ı kapatmışsınız gene!!!!!!

aslında bunun nedeni mağlum firmanın tekel olması
tabi bide işin öbür tarafı var.
alt yapı yetersiz. düşünün bir kere
fiyatlar ucuz olsa müşteri artacak. bu alt yapının üzerine büyük bir yük binecek. sonra çökmeler kopmalar vs.
sırf bu yüzden yawaş yawaş müşteri toplayıp alt yapıyı da yeniliyorlar.
yani bi 100 yıl sonra ucuz ve hızlı bir internete kavuşuruz.
özel firmalar kurulmadan olmazzzz.

Bu Türk Telekom'u özelleştirmEkle en büyük hata yapıldı.Zaten başındaki o adam da çok aç gözlü bir kişi.Akıl var mantık var ama bazılarında akıl ve mantık heralde birazcık az var bunun için Türk Telekom Özelleştirildi.İnsan hiç iletişim teknolojisini elinde bulunduran bir kurumu özelleştirir mi??Çok ama çok kızıyorum ve benim de bazı şeylerde hakkımın bulunduğunu düşünüyorum ve bu Telekom'u özelleştirenlere hakkımı haram ediyorum.Şimdi biz pahalı pahalı kullanıyoruz.Sadece bu internette söz konusu değil.Evdeki sabit hattlı telefonlarımıza da dünyanın parasını veriyoruz kullansakta kullanmasakta....ÇOK ÜZÜLÜYORUM....

Araştırma yanılıyor arkadaşlar... Son sürat eydiesel ile bağlanıyoruz... Vuvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Nankörlük yapmayın. Bak netimizi keser sonra titinet. !

He ii o zman ya birinci olsaydık nolurdu halimiz:) Mazallah telekom parasızlıktan batıcak nerdeyse :P Saka maka hem pahalı hem verimsiz internet kullanıyoruz bare verdiğimiz paraya değse verdikleri hizmet

Bir ülke bu kadar mı sömürülür, bir ülkenin vatandaşı bu kadar mı sömürülür??
Yeter artık kardeşim , petrol dee öyle , internet de öyle Allah bilir daha neler var... Daha bişey demiycem

TTnetin başına bilgisayarım kadar taş düşsün. :)

Gözlerini toprak doyursun.

bir de binali yıldırım pişkin pişkin tt neti karhane haline getirdik diyordu o kadar kazık tlf ve internet fiatları ile gayet normal bun kar ayıp artık bu laf çok söylendide bende söylüyeyim belki kulakları duyar devlet olarak neden kazıklanmamıza izin veriyorsunuz yoksa satarken tt nete ortak mı oldunuz

Internet bağlantısında bence Japonya'yı örnek almamız gereklidir diye düşünüyorum ve altyapıyı sağlayan şahıslarla görüşülüp bence ülkemizin Internet altyapısının geliştirilmesi faydalı olur kanaatindeyim. Hız çok önemli bir şey her saniyenin bir değeri var. Lütfen yetkililer ülkemizin Internet konusunda sıkıntılarını tekrar gözden geçirip bir atılım yapsınlar. Teşekkürler.

Soygun var..Soygun..!!!!

son sürat internet diye bağıra bağıra reklamını yaptıkları bu işte.son sürat anlayışınızın içine ...........

ülkede rabbena hep bana anlayışı olduğu sürece halk hiç bir ucuz uygulamadan faydalanamaz . madem telekom yabancıya çalışıyor neden milletin kazıklamasına hala göz yumuyorlar anlaşılır gibi deyil.

evet kesinlikle sömürülüyoruz türkiye deki bir çok olumsuzlukların içinde
en kötü olanlarından bu
sonra bide niye beyin göçü oluyor diyorlar.
ülkeyi yaptıkları kötü uygulamalarla iyice can sıkıcı hale getiriyorlar.

yeni adsl bağlattım ttnet ten faturası geldi
25 ytl adsl ücreti, 30 ytl kurulum ,18 ytl kdv 10 ytl özel iletişim vergisi
millete bayağı yolunacak kaz muamelesi yapıyorlar.

internette kdv ve özel iletişim vergisi olmasın....

Biz varya Bu TTnet'nin Anlayışıyla Bir ml. İleri Gidemeyiz...

Türkiye 15,75 dolar ile ikinci. Nasıl ikinci birinci olması gerek ötv-kdv-ilv. ile birinciyizzz :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir