Panasonic Sony'yi tahtından etti!

Yapılan araştırma, Sony'nin gönüllerin şampiyonu ünvanını bıraktığını gösteriyor. Yeni şampiyon kim?

Son günlerde Howard Stringer yönetimi altında yeniden yapılanmaya giden ve eski güçlü günlerine dönmek isteyen Sony, yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarından pek de memnun kalmamış olsa gerek.

En çok beğenilen ve taktir edilen elektronik şirketini belirleyen araştırma, elektronik cihazlar konusunda hangi firmanın başı çektiğini göstermesi bakımından önemliydi. 600 kişiyi kapsayan araştırma Mayıs ayında Nikkei adında ve iş dünyasına hitap eden bir Japon gazetesi tarafından yapıldı.

Araştırmanın sonuçlarına göre tüketiciler, favori şirketleri olarak Panasonic'i tercih etti. Araştırmada yer alan kişilerin daha önce bu firmaların herhangi bir ürününe sahip olmasına ve yakın gelecekte bu firmaların birinden herhangi bir ürün alacak olmasına dikkat edildi.

Araştırmanın sonucuna göre oluşan sıralamaya bakıldığında, uzun zaman boyunca diğer Japon firmalarını geride bırakan Sony'nin Sharp, Toshiba, JVC ve Mitsubishi'den sonra gelmesi ise bir başka ilginç detay olarak karşımıza çıkıyor.

Panasonic ise katılımcılar tarafından her zaman sağlam ve dayanıklı ürünleriyle tanınan bir firma olarak tanımlandı. Viera TV'leri gibi başarılı seri ürünlere sahip olan Panasonic, 2002 yılından bu yana Sony'nin en büyük rakibiydi.

Ancak bu sonuca rağmen Sony için iyi haberler de yok değil. Video kaydedici ve PC'ler baz alındığında tüketicilerin çoğunluğunun Sony'nin ürünlerini seçtiği de araştırmanın sonuçları arasında yer aldı.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Toshiba FOREVER!!! d__('')__b
l
_/ \_

Sony'den şaşma, pahalı ama en kalitelisi

sony sonydir.

600 kişilik araştırma mı bence 600 kişi az

Samsung derim başka bişey demem.

size şunu söyliim. Bu markaların hepsi de iyidir :D

Öyle Vaio laptop yapmakla olmuyomuş de mi sonycik

Evet araştırma doğru bence. Sony bir zamanlar teknolojinin vazgeçilmezi idi. Ama bazı sektörleri çok geriden takip etti. Bir de ürettiği cihazların çoğunda saçma sapan formatları gözümüze sokmaya çalıştı. Örneğin fotoğraf makinelerindeki hafıza kartlarının aykırılığı, mp3 çalarlardaki dosya yapısının farklılığı vs. Sony hep orijinal ve farklı olmayı istemiştir ama bazen tadını kaçırıp itici bir marka oluyor.

Peeehh. Panasonic mi? İmkansıııız :/

Bu markaların hiçbirinin birbirine öyle aman aman bi üstünlüğü olmasada Sony her zaman Sonydir

"mustafa91 yazmış:
Öyle Vaio laptop yapmakla olmuyomuş de mi sonycik
26 Temmuz 2008 Cumartesi, 11:00"
Ne yani?? PC bazında hala sony bir numara diyor araştırma, bizi ilgilendirende pc tarafı zaten IT'S a SONY!

Herşeyi pahalı satmakla bi yere gelinemeyeceğini kastettim.

sadece 600 kişi ile yapılan bir araştırmanın ne kadar sağlıklı olabileceğini bilemiyorum

Bir apple kullanıcısı olarak bana göre PC dünyasında "özel" olarak nitelendirilebilecek tek marka ve pc serisi vardır o da SONY ve tabi VAIO serisidir.

"mustafa91 yazmış:
Herşeyi pahalı satmakla bi yere gelinemeyeceğini kastettim."
Kalitenin ve yeni teknolojinin bir bedeli var heralde, Sony dvd teknolojisinin temelinin oluşturan cd'nin mucidlerindendir. Mac gibi iki katı fiyata satış mapmadığından da eminim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir