Para hırsı Facebook'u yakacak!

Facebook daha fazla para kazanmanın yollarını arıyor; ama bu arayışın ucu karanlığa çıkabilir...

  • Ümit Öncel
Para hırsı Facebook'u yakacak!
Kullanıcı sayısı çok fazla olunca maddi gelir beklentisi de yükseliyor.

Facebook hemen her ülkede en çok kullanılan sosyal ağ sitesi haline geldi. Böyle bir sitenin reklam gelirinin ne kadar yüksek olduğu da tartışılmaz. Ancak bu Facebook sahiplerine yetmemiş olacak ki reklam gelirlerini artıracak yeni arayışlar içerisindeler. Bunun için düşündükleri sistemlerden biri hayran sayfalarını yenileyerek firmaların ürünlerini Facebook üzerinden direkt satış yapmalarını sağlamak. Hayran sayfaları şu anda ücretsiz ancak bu yeniliklerle Facebook'un bu alanları firmalara kiralayabileceği düşünülüyor. Bu değişiklikler direkt satış kadar kişiye özel reklam uygulamalarının da kapısını açıyor.

Bu yöntemler ilk bakışta dahiyane gibi görünse bile pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Hatırlayacağınız gibi Facebook, daha önce Beacon ile yapmaya çalıştığı sistemde yaklaşık 40 web sitesi ile anlaşarak birebir reklam uygulamak istemişti. Ancak Beacon, kullanıcıların site dışarısında yapmış olduğu işlemleri de Facebook arkadaşlarına bildirince gizlilik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile çok tepki almıştı. Bu kez daha özenli davransa bile site reklamlara sınır koymadığı taktirde bir reklam çöplüğü haline gelebilir. Pek çok sitenin bu nedenle kalitesinin düştüğü ve en sadık kullanıcılarının bile siteyi terk ettikleri göz önüne alınırsa Facebook kendi kuyusunu kazıyor olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

evet bencede kendi kuyusunu kazıyor.

bunlarda hepten çileden çıktı yakında her üye başına birde para keserler bunlar demedi demeyin...

Bişe olmas yaaa.

youtube da beraberinde yanabilir insanlarin derledikleri videolari satmaya calisacaklar..

Facebook kuyusunu kazsa da kurtulsak artık.İyice kıl olmaya başladım bu aralar...

one mınut olmaz dahada facebuka girmem

chip te sitenin sağ tarafındaki reklamları azaltsa ya da düzenlese daha iyi olur. Tamam kaldırın dmiyoruz ama, benzer haberler en üstte, ondan sonra 2 reklam sonra son eklenenler sonra 2 reklam sonra en çok okunan haberler, 2 reklam sonra en çok okunan makaleler diye, aralardaki reklamlar sinir bozuyor da bazen :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play