"Paralı YouTube" dönemi!

...Ve beklenen oluyor; YouTube'da "paralı giriş" dönemi gerçeğe dönüşüyor!

"Paralı YouTube" dönemi!

YouTube'un, kullanıcıların belirli kanallara aylık ücret ödeyerek abone olabilecekleri bir model üzerinde çalışmakta olduğu iddiaları uzun süredir gündemdeydi. Eğer Financial Times'da çıkan haber doğruysa, model bu hafta içinde yürürlüğe girecek.

Gelen haberler, YouTube'da bulunan 50 kadar kanala aylık 1,99 dolardan başlayan ücretler ödenerek abone olunabileceğini gösteriyor. Söz konusu kanalların, film ve televizyon programları yanında YouTube için özel hazırlanan içerik de sunacağı tahmin ediliyor. Bu modelin, Netflix, Hulu ve Amazon gibi diğer içerik sağlayıcıların yarattığı rekabete Google'ın verdiği cevap olduğu belirtiliyor.

Yeni model çerçevesinde ücretli olacak kanalların hangileri olduğu belli değil. Şu an için mevcut kanallardan hangilerinin ücretli olacağı ve hangi yeni kanalların açılacağı da bilinmiyor. Ancak YouTube'un ortaklık yaptığı isimleri düşünürsek içerik üretme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyoruz.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Youtube parada vermem video bakmam daha iyi başka video siteleri var onları kullanırım.

@06 May 2013 23:38 Ama en kullanışlısı Youtube. Onun yanı sıra en iyi site teması , hızı , ve arayüz bakımındanda lider. Şimdi hızlı diyen olucaksa sizin internet hızınız taş devrinden kalma ise yapılabilecek yok.

@06 May 2013 23:38 videolara zaten para verin demiyorki kendine has online tv kanalı gibi bir durum bunda abartılcak bir durum yok isteyen alır isteyen almaz videoların paralı olması gibi durum söz konusu değil olcağınıda sanmam

@07 May 2013 00:24 Sen Türkiye'de yaşıyorsan senin de hızın taş devrinden kalmadır.

Anlamadınız galiba, sadece bazı kanallar denmiş. Bu kanallarda örneğin diziler ya da ücretli olabilecek kısa filmler, dersler, müzikler gibi içerikler olur. Yani normal kullanım paralı olmayacak.

Aslında biz beleşçiler için çok iyi bir haber mutlaka bununda korsan bir yöntemi çıkar.

Dailymotion.com , vidivodo.com , izlesene.com vs. vs. say say bitmez. Rekabete destek.

televizyon dönemi yavaş yavaş bitmeli. artık insanlar başkalarının izletmek zorunda bıraktığı reklamlara boğulmuş yayınlar yerine istediği saatte kendi hür iradesi ile seçeceği reklamsız yayınların yer aldığı platformara yönelme eninde sonunda olacak. yayıncılar içinde avantajlı, kanal derdi yok, rtük derdi yok, prime time derdi yok. abonelik sistemi ile gelir sağlanabilir. misal behzat ç. net üzerinden yayınlansın ayda 50 lira verecek binlerce insan çıkacaktır.

YouTube üyesiyim epeyce video yükledim ama ücretli olursa beş kuruş bile vermem :))

Başlığa bak ya, Youtube tamamen ücretli oldu sandım. :) Kanalların ücretli olmasını desteklerim tabi ki. Mesela bir müzik kanalı, aylık sadece 2 dolar ödemek bu kadar mı zor? Hem korsandan kurtuluruz hem de verdiğimiz ücretin hakkını alırız, yeni projelerle.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir