Pardus 2009 Beta duyuruldu

Pardus 2009'un Beta sürümü, kararlı sürümünün çıkmasından bir ay önce duyuruldu.

Pardus 2009 Beta duyuruldu

Pardus 2009 Beta sürümüyle beraber kullanıcı arabirimi olarak KDE 4.2.4 geliyor. Aynı zamanda Pardus'un temel bileşenleri olan PiSi'de ve ÇOMAR'da da birçok yeni özellik desteklenirken, güncellenen YALI ile daha sorunsuz ve hızlı bir kurulum süreci bizleri bekliyor.

Yeni sürüm, birtakım önemli güncellemelerle beraber geliyor:

  • KDE 4.2.4
  • Linux çekirdeği 2.6.30_rc8
  • OpenOffice.Org 3.1.0.6
  • Mozilla Firefox 3.5 RC1
  • Gimp 2.6.6
  • Xorg 1.6.2pre
  • Python 2.6.2

Download: Pardus 2009 Beta

Bu deneme sürümünün bilinen hatalarıysa şöyle:

  • Çekirdek 2.6.0 ile gelen dağıtımların ortak hatalarından kurulum sonrasında sistem saati, 3 saat geri olarak yapılandırılıyor.
  • Bazı ağ kartlarında bağlantı tipi otomatik adres almaya ayarlıysa ilk denemede bağlantı kurulamıyor ama tekrar denendiğinde bağlantı çalışıyor.

Son olarak bir kez daha hatırlatalım. Pardus 2009 Beta'nın bir deneme sürümü olduğunu unutmayın. Bu yüzden, Pardus 2009 kararlı sürümünde yer alacak tüm yenilikler, henüz Beta sürümünde yer almıyor. Çok hızlı ilerleyen gelişme süreci içerisinde depolarda sık sık paket güncellemelerinin yer alacağını unutmayınız.

Pardus 2009'un kararlı sürümü ise 17 Temmuz'da piyasada olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

17 Temmuz'u sabırsızlıkla bekliyorum, bildiğim kadarı ile 2009 için 64 bit olmayacak, umarım 2010 için 64 bit'i hazırlarlar, o kadar devlet desteği geldi maddi destek vs, artık çoğu bilgisayarın işlemcisi 64 bit, bence pardus'da bir grup hemen 64 bit işine girişmeli.

adamlara helal olsun, firefox dünyada hizmet veriyor 3,5 i habire şu gün yayınlayacağız deyip bişeyler yapmıyorlar, tarih erteliyor, bizim adamlar günü gününe iş yapıyorlar, tıpkı devrim arabalarında oldugu gibi.. bu sefer destek olalım ne olur :(

Pardus istediği başarıyı yakalayamadı. Belki 2009 sürümünde yakalar. İndirip test etmeyi düşünüyorum. En önemli 2 sorunun cevabını alırsam bana yeter. Donanımları ne kadar destekleyecek ?
Kullanımı ne kadar kolay olacak ?

arkadaşlar ben 1 aydır kullanıyorum. kde4 harika bi olay

pardus gereken desteği görürse gerçekten iyi bir yerlere gelecektir.

Özgürlük için. ! PARDUS..

fransız polisi nasıl ubuntu kullanıyorsa bizimde devlet dairelerinde pardus kullanmaya başlamamız lazım

kesinlikle mükemmel herkese tavsiye ederim

"64 bitin bu sefer olmamasının sebebi 64 bitin Türkiye de yaygın olmaması aslında."

Çok komik bir gerekçeymiş.. Ne demek 64-bit yaygın değil diye, yani kullanıcıların özel bir tercihi mi var, ben illa 32 bit istiyorum diye veya Linux'ta çalışan ve 64-bit uyumsuz geçmişe dönük uygulamaları mı varmış çoğunluğun? Pardus da yaygın değil, niye var o zaman?

bence gnome sürümü de olsaydı daha güzel olurdu şuan ubuntu 9.04 ve kubuntu kullandım ubuntu daha hoşuma gitti gnome daha güzel bence

pardus yeni yeni rayına oturmaya başladığı için 64 bit in biraz daha beklemesi gerekiyor.

OpenOffice.Org 3.1.0.6
Mozilla Firefox 3.5 RC1
Gimp 2.6.6
Xorg 1.6.2pre
Python 2.6.2

bunları sonrada yüklerdik :D

linux hiçbişeye yaramaz niye oyun yükleyemiyorsun alıştığım programları yükleyemiorsun driver sorunları var interneti olmayan linux ne yapsın 300 mblık güncelleştirme var bunu yapmasan linux bir halta yaramıyor bişyeler yüklemek için sürekli kodlarla uğraşmak gerekiyor windows 7 linuxden kat kat iyi linuxun tek avantajı çok virüsün olmamasıdır eğerki linux kullanımı çok olsaydı virüsüde çok olurdu dua edinde linux kullanıcısı artmasın yoksa virüsler artar milyonları geçer pehhh

sabırsızlıkla beklıyorum cok iyi olucak

Pardus ne zaman betadan cıkıp tekrar betaya gectı :D ilk surumden berı beta ızlenımı veren bır ısletım sıstemı kı onumuzdekı 5 10 yıl daha beta kalır hıc umudum yok...

programlama bilenlerin ve bilgisayardan anlayanların kurması gerekiyor.
sadece msn oyun bilenler için windows.

Pardus ekibini kutluyorum.En fazla 5 sene sonra Mac tadında çok güzel bir sistem ortaya koyacaklarına inanıyorum.Bugzilla ve beyin fırtınasındaki üsluplarına dikkat etmeleri gerekiyor.Unutmasınlar!Bu projenin herkesin desteğine ihtiyacı var.Sadece "Ortak Akıl" dedikleri şey ile bu projeyi hak ettiği noktaya ulaştırabilmeleri mümkün değil."Ortak Akıl" dedikleri şey sürekli kendini yenilemeli ve geliştirmelidir.Bunu da ancak kullanıcıların önerileriyle başabilirler.Pardus geliştiricileri birer İngiliz centilmeni olmalıdır.

Gerçektende pardus ekibi üslubuna dikkat ederse daha başarılı olabilirler.

dogru kardeş dünyanın %90 küsürü için sadece msn ve oyun var...!! mantığa bakar mısınız siz..!! sizi ezik linuxculer sizi..!! kendi dünyanıznda kendi çapınızda eğlenin bakayım...!! sizi sizden başka duyanda yok..!!

Dün 12:00:40 'ta biri şunları yazmış :

"linux hiçbişeye yaramaz niye oyun yükleyemiyorsun alıştığım programları yükleyemiorsun driver sorunları var interneti olmayan linux ne yapsın 300 mblık güncelleştirme var bunu yapmasan linux bir halta yaramıyor bişyeler yüklemek için sürekli kodlarla uğraşmak gerekiyor windows 7 linuxden kat kat iyi linuxun tek avantajı çok virüsün olmamasıdır eğerki linux kullanımı çok olsaydı virüsüde çok olurdu dua edinde linux kullanıcısı artmasın yoksa virüsler artar milyonları geçer pehhh"

Bu laflardan anladığım tek şey sizin GNU/Linux hakkında hiçbir şey bilmediğinizdir kusura bakmayın.

Pardus 2009, 2008.x sürümünün aksine en önemli bileşenlerin son sürümlerini kullanıyor. Bu da demek oluyor ki neredeyse tüm donanımları tak-çalıştır mantığıyla tanıyacak.

Yok oyunların çalışmaması, yok donanımın çalışmaması, yok exelerin çalışmaması GNU/Linux'un sorunu değil aksine üretici kaynaklı bir sorundur.

Gerçekten Linux hakkında bir şey bilmiyorlar madem windows programlarını linux da kullanmak istiyorsun Wine diye bir program yapmışlar msn ve oyun hastaları siz zaten ne işe yararsınızki.msn e bağlı yaşayan asalaklar

Yetkililere sesleniyorum Pardus 2009 un Gnome masaüstü kullanan versiyonuda yapılsın!!!

arkadaşlar bir kere oyun sorunu linuxdan kaynaklanan bir sorun değil aksine oyun üreticilerinin oyunların linux versiyonlarını çıkarmamasından kaynaklanan bir sorundur. ayrıca bilgisayar demek sadece oyun oynamak değildir.
asıl problem kullanıcıların linux kullanmayı bilmemesi ya da alışkın olmamasıdır. bence bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. mesela şu an meb okulların neredeyse tamımına bilgisayar gönderiyor. bu bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin de tamamı windows geçen yıl gönderilen bilgisayarlarda pardusda vardı ama birincil olarak windows çalışıyordu istenirse boot seçeneklerinden pardusla açılabiliyordu fakat kimse kullanmıyor. sebebi de öğeretmenlerinde windows kullanmaya alışkın olması. bence meb aldığı bilgisayarlara lisans parası ödeyeceğine. ki buna ofis de dahil her okula pardus yüklü iki bilgisayar yollayabilir bu da yaklaşık 10-15 yıl içerisinde yetişecek tüm çocukların linux kullanmayı bilerek büyümesi demek olur ki microsofta bağımlılığımız tamamen ortadan kalkar. ayrıca kullanıcı sayısı artınca da linux uygulamaları da artar. oyun oynamak isteyenlerde muradına ererler bence
boş boş eleştirmek yerine biraz düşünüp yapıcı eleştirler ya da eksikliklerin nasıl düzeltilebileceği üzerine konuşmak lazım bence. sadece oyun oynayamıyorsun diye bir işletim sistemi kötü demek çok yanlış.

ben 2009 kararlı sürümü denedim valla bırakın pardusu biraz daha bekleyin daha onun için driver bile yok o yüzden biraz sabır.

Eğer virüslerde,solucanlar'dan ve trojan'lardan bıktıysanız pardus kullanmanızı tavsiye ederim her şey yasal istediğin programı kullan driver sorunu bazı parçalarda olsada bunlarda kararlı bir şekilde hallediliyor windows da olduğu gibi tek tek driver yüklemeye veya aramaya gerek kalmıyor kendi sitesinden otomatik indirip kurun, özgürlük için pardus u seçin

2009 bitiyor pardus 2009un betası bile yeni duyruldu. Pardus çalışanları yeterince çalışmıyor ama devletten ödeneği alıyor.

2009 bitiyor beta yeni çıkıyor !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir