Pardus 2009 görücüye çıktı!

Pardus 2009, TÜBİTAK UEKAE'de düzenlenen toplantıda resmi olarak tanıtıldı. İşte tüm detaylar...

Neden Pardus 2009?

Neden Pardus 2009?

Herkesin kolayca kurup kullanabileceği, Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Pardus 2009, kullanıcıya bir işletim sistemiyle yapılabilecek her şeyi sunuyor. Hızlı, güvenli ve kararlı altyapısı ile Pardus 2009, kullanıcılar için özgür yazılımın kapılarını ardına kadar açıyor. Pardus 2009, bilgisayar teknolojileri hakkında yüzeysel bilgiye sahip olan, kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen ve yapmak istedikleri için hangi uygulama ya da donanımı kullanacağını seçebilen "bilişim okur yazarı" tüm genel kullanıcıları hedefliyor. Pardus 2009 kullanmak için kullanıcının bir sistemin arka planının nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olması gerekmiyor, sadece ihtiyacına yönelik uygulamayı bulabilmesi ve kullanabilmesi yetiyor.

Pardus 2009 daha yeni
Pardus 2009, kullanıcılara daha önce yaşadıkları masaüstü deneyimlerinden çok daha fazlasını yaşatacak özgür bir masaüstü ortamı olan KDE 4.2 ile birlikte geliyor. İhtiyacı olan her şeyi kullanıcının elinin altına getiren KDE, son derece hızlı ve verimliliği artırıcı bir çalışma alanı sunuyor. KDE içinde temel masaüstü ihtiyaçlarını karşılayan her türlü araç sunuluyor. Pardus 2009 içinde kullanılan KDE 4.2 sürümünün en ilgi çekecek parçalarından biri ise plazma programcıkları. Kullanıcı, Pardus 2009 ile kurulu gelen yüzlerce plazma aracından birini seçerek, bilgisayarının masaüstüne yeni işlevler katabiliyor. Hava durumu, not kağıtları veya RSS aboneliklerini masaüstünden takip edebiliyor, hatta isterse masaüstüne bir analog saat bile ekleyebiliyor.

Pardus 2009 daha kolay
Pardus 2009'un kurulumundan sonra kullanıcıyı karşılayan Kaptan programı, artık eskiye oranla çok daha becerikli. Kullanıcı, Kaptan ile masaüstünü yapılandırabiliyor, görev çubuğunun yerini, duvar kağıdı ve temasını seçebiliyor, kolayca İnternet bağlantı ayarlarını yapabiliyor. Akıllı arama seçenekleri ve çevrimiçi Pardus'a ilk adım turunu da içeren Kaptan, kullanıcıya yüzlerce özgür yazılımı içeren Pardus katkı deposunu sistemine ekleme olanağı da tanıyor.

Kullanıcının bilgisayarını daha kolay kullanmasını ve yönetmesini amaçlayan çok sayıda özgün teknolojiyle donatılan Pardus 2009, kablolu veya kablosuz ağlara bağlanmak ise diğer işletim sistemlerine göre çok daha kolay. Kullanıcı, bu yönetim araçlarının hepsini ve daha fazlasını 2009 sürümü ile birlikte daha da gelişen yönetim arayüzlerinde bulabiliyor. Gelişmiş ağ yöneticisiyle oluşturulan profillerde farklı bağlantılar için sabit IP, farklı DNS sunucusu gibi farklı ayarlara tek bir tuşla geçilebiliyor ve kolayca İnternet'e bağlanılabiliyor.

---
Pardus 2009'u bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

herkese tavsiye edilir...pardussss 2009uzzzzzzzz

tüm dünyadaki en iyi ve en kararlı linux sürümü

şimi win7 mi yüklesek pardus 2009 mu yüklesek :S

belki birgün microsoft linux tabanlı işletim sistemlerinden olan pardus u resmen rakibi olarak ilan eder ...kim bile billir ki..

hala 64 biti yokmu bunun harcanan paraya yazık direk 64 bit sürsenize şunu ya dx desteği varmı güncel oyunlar çalışıyormu, wivdows uygulamaları programları çalışıyormu yoksa debelenerek programmı aramamız gerekiyor.

"Ulusal İşletim Sistemi" adı altında ABD kaynaklı bir Windows sürümüne bile oranla onlarca, yüzlerce yazım ve noktalama hatası barındırdığı için kullanmıyorum, kullanmayacağım Pardus'u!

bende pardus seviyorum lakin kde 4 kullanmadığım için hiç yabancılık çektim pardusta ilk kez.ama güzel görünüm hız olarak şahane yani.yalnız pek tutmadığı için ikinci kez pardus çıktı diye haber yayınlandı sanırım!

İnşallah içinde windows gibi bilgilerimizi bir yerlere gönderen yazılımlar yoktur..

Belki 3-4 sürümünü denedim ve daha kurar kurmaz hatalar çıktı karşıma, çalışan cd bile hata üstüne hata verdi:) MACOS bile daha hatasız kuruluyor:D

ya parduscu arkadaşlar kusura bakmasın ama bence ben türk işletim sistemi denmesi için çekirdeğine kadar yeni bir sistemö geliştirilmeli uygulanmalı. zaten hazır olan linux çekirdeğine ve sistemine arayüz hazırlamak işletim sistemi üretildi demek değil

64 bit sürümü çıkacak yakından takip etseniz anlarsınız.....

kbuntu dan hiç mi hiç farkı yok görünüm açısından da baya benzer hiç Türk sistemi kullandığı mı hissetmiyorum.

o kadar para ne için harcanıyor gerçekten çok merak ettim yav

haa bu arada ben pardus u kurdum xp ile grub ayarını doğru düzgün yazamamışlar onun yüzünden sildim attım güzeldi ama xp de gerekiyor benim için yoksa pardusu daha çok kullanacaktım

500GB lık HDD ye kurulabiliyor mu? Bölümsüz...Intel Core 2 Duo gibi işlemcileri tanıyabiliyor mu???? Böyle bir PC ye kuramadım da.....

türk işletim sistemi derken ekranda bayrak falan mı olması lazım adamlar linux çekirdeğini değiştirip kullanıyorlar. google bile G OS için linux çekirdeğini kullanıyor.

" hala 64 biti yokmu bunun harcanan paraya yazık direk 64 bit sürsenize şunu ya dx desteği varmı güncel oyunlar çalışıyormu, wivdows uygulamaları programları çalışıyormu yoksa debelenerek programmı aramamız gerekiyor" diye yazmis arkadas...DX,MS e ait bir teknoloji,oyun destegi pardus ile ilgili degil.Linux`ta genel olarak olan bir durum calismamasi,ayni sekilde o oyunları MAC sistemdede calistiramazsin.Exe dosyalarini calisitirip yorumlamaz,yada DLL leri algilamazlar.Her isletim sistemi kendine ait olani kullanir.Yok pardus u gectim,isletim sistemi denilince dogrudan Windows mu geliyor aklina ona sasiyorum?

ilk pardus deneyimim felaketti ilerki sürümü caracal caracalda da değişmedi.internete bağlanamadım çünkü wireless kesinlikle tüm uğraşlarıma rağmen çalışmadı,masaüstü resmini kafama göre seçemiyordum üstelik hiçbir donanım da sağlıklı çalışmadı,bluetooth vb.
ayrıca ulusal işletim sistemi diyoruz ama çekirdek aynı üretilen birşey yok hem neden bize özel bir tarayıcı yok,norveç in dandik tarayıcısı opera bile buralarda göklere çıkarılıyor da...

Pardus 2009 gerçekten muhteşem bir işletim sistemi olmuş. Ayrıca bahsedilen Windows uygulamarı da WINE aracının yenilenmesi ile birlikte çok daha rahat açılabiliyor. Ben önceleri Cedega kullanıyordum, o da gayet başarılı. İstedikten sonra her tür oyun en iyi performanslarıyla çalışabilir hale geliyor. Böylesine kullanıcı dostu bir işletim sisteminin bu kadar az sistem gereksinimine ihtiyaç duyması ve bu kadar az yer kaplaması gerçekten şaşırtıcı! İmkanınız varsa Windows 7 ve Pardus 2009 'u aynı bilgisayarda veya iki farklı bilgisayarda kurun ve aynı işlemleri yaparken performanslarını ayrıca kullanıcı arabirimlerini test edin... Dünyada Windows 7 ile karşılaştırılabilecek (kullanıcı arayüzünü de eklersek) başka bir Linux sürümü var mı? Bence gayet başarılı... Pardus geliştirici arkadaşları tebrik ederim.

Al işte opera dandikmiş :))
Linux'un sevilmemesinin tek nedeni fanatik kullanıcıları

ilk defa kendimiz yaratıp güzel bir şey yapıyoruz, tüm dünyaya da sunuyoruz. 64 bit desteği çıkacak ama şu anda 36 bit desteği sağlayarak 4 GB üzeri bellek kullanımını sağlıyor. TUBİTAK'ın somut çok büyük bir başarısı. Kullanarak gelişimine destek sağlamamız gerekli diye düşünüyorum. Artık dünyada Türklerin de bir işletim sistemi vat ve dünya da kullanmaya başlıyor. Çok gurur verici.

Pardus sıfırdan mimarisi kodlanan bir sistem değil. Linux eklentisi bir birşey. Bence daha çok fırın ekmek yemeleri lazım. Emeklerine sağlık, durmasın parmaklar :)

Yetenekli ve zeki çocuk Pardus, günlük gelişimiyle bile sizi kendine bağlıyor, bu çocuğu bırakıp da gidemiyorsunuz. Her eve lazım, olmazsa olmaz. Bir gün herkes anlayacak. Aynen bir canlı gibi ve sizden bir parça. TUBİTAK diyorum, başka bir şey demiyorum.

tavsiye ederim

her önüne gelen birşey yazmış

ubuntu debian mimarisini kullanmıstır

pardus kendi linux çekirdegini yazmıstır

linux windows tan daha hızlı acılır

ne idüğü belirsiz linux karnelini al.. cümle programları al türkçeleştir adında ulusal işletim sistemi de.. yahu azizim durun Allah aşkına.. linux kullanırsam o ya suse olur yada ubuntu.. gerisi fasarya.. ha enterprise kulvarında redhatı atlamayalım..

EVET ARKADAŞIN BİLGİSAYARINA KURDUM, ARKADAŞ BİLGİSAYARDAN SOĞUDU:) HEMEN GİDİP Bİ ORJİNAL WİNDOWS ALDI KENDİNE.. ÇOK MATTAH BİŞEY YAPMIŞLAR GİBİ HARCANAN YADA BOŞA GİDEN PARAYI BİLE YAZMIŞLAR GERÇİ BOŞA GİTMEMİŞTİR O PARA CEPLERİNE GİTMİŞTİRDE...

TUBİTAK'ın oturup kernel çekirdeğini sıfırdan yazdığını, bugüne kadar bu yüzden hızlı ilerlemediğini biliyoruz. Ama artık temel sağlam, gökdelen çıkılabilir. Ubuntu, Suse, Redhat kullanın arkadaşlar, ama lütfen Pardus'u da yanında kullanarak biraz katkıda bulunun. Programları Türkçeleştiriyor diyen arkadaşlar, siz Türkçe program yazdınız da, elinin tersiyle itti de inatla İngilizcesini Türkçeleştirdi. Dünyadaki tüm kurumların tüm yazılımlarını kendi yazabilir mi? Gerek var mı? Keşke sizler gibi bilgisayar kurtları bir şeyler yaratabilseydi, şu anda kullanabiliyor olsaydık. Üretmek diyorum, TUBİTAK diyorum, Pardus diyorum, alkış diyorum.

Sıfırdan işletim sistemi yazmaları çok mantıklı.. Kaç yıllık linux'un bile yeterli yazılım desteği yok..

İsterse başında türk ile başlayın biryer yapsın genede kullanmam ubuntu iyidir.

Pardus 2008.2 2009'dan daha güzel olmuş. Pardus 2009'a pek ısınmadım. Compiz yok, sürücüler yok. Şu an için Pardus 2008.2 kullanmaya devam edeceğim.

devlet kurumları kulansın işte pardusu.çoğu yerde kullanılan internet tarayıcı ve ofis programı.ikiside zaten pardusla geliyor.

Evler için mükemmel bir sistem, Windowsu siliyorsunuz veya aynı bilgisayara kuruyorsunuz, hiç bir eksiğiniz ihtiyacınız kalmıyor, internet, msn, google talk, yahoo messenger, ofis, dvd yazma, film, müzik, yüzlerce oyun...

Tümü lisanslı ve ücretsiz...Kullanımı da çok kolay, Windows kullanan biri bir iki gün içinde hemen her şeye hakim olup, alışıp kullanabiliyor...

Tubitak çok güzel bir şey yapmış ama insanlar farkında bile değil...

Sıfırdan işletim sistemi yazmaları çok mantıklı.. Kaç yıllık linux'un bile yeterli yazılım desteği yok..
---------------------------------------------------------------------------
Pardus bir Linux dağıtımı zaten.

yazılan yorumları okudum.ati-nvidia, firefox-internet explorer, amd-intel... çatışmaları gibi linux-windows çekişmesi.bunlar bizim hizmetimize sunulmuş "araç"lardır.bizim bu araçlarla ne ürettiğimiz önemlidir.kurumuş ağaçın yanındaki birkaç adamın ellerindeki araçların mukayesine dalması anlamsızdır."benim orağım iyidir, senin baltan kötü" muhabbeti.bir üçüncüsünün "elimde balta veya orak varken misket oynayamıyorum" sitemi.
işimiz kurumuş ağacı kesip, odun yapıp kışa hazırlanmaktır."bizim köyün demircisinin yaptığı orak kötü, yurdışından gelen balta iyi" tartışması size de anlamsız gelmiyor mu?balta ile ağacın kökünü kesip, orak ile kesilen ağacın dallarını budayıp işimizi yapsak iyi olacak.üçüncümüz misket oynamaya devam edebilir.

off 2009 versiyonu çok harika görsellikte olmuş. tüm donanım ve yazılım üreticilerine yazıklar olsun, cursorunuz kitlenir mavi ekranlara gark olursunuz inşallah, yapın artık linux içinde deb veya tar gz ile yazın şu popüler programları ve oyunları.. :)

windows hegemonyası sona erene kadar mücadeleye devam ..

bu nasıl bişiy kullanılmıyo karma karışık hiç güzel deil.

Burada bir çok işi olumsuz eleştiri olayını abartmış. Ben bilgisayarıma bu sistemi kurdum. Görsellik ve kullanım açısından gayet başarılı. Bu arada o oyun derdinde olan arkadaşlar '' Oyunları yapan firmalar Bilgisayar sistemlerinde sadece Windows işletim sistemlerini kaale aldıklarından diğer sistemlerde çalışmıyor. Olay sadece oyun oynamaksa alın bir ps3 olsun bitsin. Ben hem xp hemde pardus'u bir arada kurdum. İnternette sörf, film izlemek, müzik dinlemek, veri indirmek gibi işleri pardus'ta yapıyorum. Müzik kayıtlarım için cubase, FL Studio gibi programlar kullandığımdan xp'yi de kullanmak zorundayım. Gün gelecek Xp'ye ihtiyaçta kalmayacak İnşallah.
Destek Olun Köstek Olmayın !!!

ey uyuyan türk halkı uyanında kendi malınıza emeğinize sahip çıkın zaten bunlar hep böyle yaptığından ülke gelişmiyor siz ne kadar da yabancı ürünlerinin aşığısınız hele bir kendi ürününü kullan ve kendine sor acaba benimde buna bir katkım olabilir mi yada nasıl geliştirebilirim bu programı hep kolay yaşam peşindesiniz önüme gelsin yiyeyim... hesabı ..bu böyle olmaz .. bu yabancılar da böyle başlayıp hep beraber kullanıp veyahut herbirinin bir tuzu olur ve geliştitrirler daha sonra bizim millete de satarlar ...bizler böyle oldukça hamallık yapmaya devam edeceğiz ve güç yine onlarda olacak ...daha söylenecek çok şey var ama neyse ne kadar söylesende nafile çünkü bizimkiler kolaya alışmışlar ...zorluk istemezler

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir