Pardus'a Osmanlıca karakter seti desteği geliyor

Artık eski Osmanlı arşivlerimiz bilgisayar ortamına daha farklı biçimlerde de aktarılabilecek

Ulusal linux işletim sistemi dağıtımı Pardus, Osmanlıca'yı da destekliyor. Bu sayede arşivlerimiz bilgisayar ortamına daha farklı biçimlerde de aktarılabilecek. Şimdiye kadar sadece mikrofilm ortamında ve günümüz Türkçesine çevrilerek saklanan belgeler artık daha kolay erişilebilecek.

Belgenin hatasız bir şekilde metin haline çevrilip bunun başka bilgisayarlarda doğru şekilde görüntülenmesini sağlayacak "Osmanlıca karakter seti", Pardus içinde yapılan bu çalışmayla ilk defa hayata geçirilecek.

Cenk Yapıcı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

gerçekten çok güzel bir uygulama. hep geçmişimizden uzak kaldır. belki ne olduğumuza daha iyi analamaya başlarız.

Başka bir dağıtıma da eklenebilecek bir paket halinde hazırlamak yerine bu şekilde PARDUS ile birlikte anılması bu dağıtımın çaresiz reklam arayışlarından biri gibi. Fikir güzel, seçilen İşletim sistemi dağıtımı yanlış. Lütfen enerjinizi PARDUS a harcamayın.

"Fikir güzel, seçilen İşletim sistemi dağıtımı yanlış. Lütfen enerjinizi PARDUS a harcamayın."
Neye harcanacak peki? Bu işletim sistemi Türkiye'nin ulusal işletim sistemi olarak yapılmaya başlandı.Hedef belli.İlerde tüm kamu kurumları bu sisteme geçmesi planlanıyor ama hala bizim insanımız burun kıvırıyor.Bunu hiç anlamıyorum.Ve pardus'un her tür reklamı yapılmalı ki daha çok insan bilsin merak etsin incelesin.
Bu tür eleştiri yerine pardus'un eksikliklerini tartışmamız,insanların nasıl bu sisteme daha kolay geçebilceğini tartışmamız daha doğru olurdu bence.

artık atalarımızın dilinide anlayacağız..nihayet onların dünyasını başkalarının yorumlarıyla değil bizzat kendimiz görebileceğiz.
bunu yapanları tebrik ederim..

Fikir güzel ama Pardus 64 bit işlemcilere kurulmuyor. Benim için 32 bit işlemciler tarih oldu yani pardusu kullanamıyorum. Bence işletim sisteminide çağa uydurmak gerekiyor. 64 bit desteği ile ilgili Pardus'un merkezine mail attım sağolsunlar aylardan beri bir cevap verme zahmetine bile gelemediler. Daha bu hafta USA deki bir profesöre bir mail atmıştım bir gün içinde cevap gönderdi. İşe birde ciddiyetle yaklaşmak gerekir. Microsoft bile Vistadaki hatayı tesbit edip bildirdiğim için teşekkür gönderiyor. Bunlar planımız dahilinde gibi bir cevap verme zahmetine bile katlanamıyorlar. Zaten yakında bunlara inat kendim bir işletim sistemi çıkaracağım ondan sonra bir kurumun yaptığını bir kaç kişi nasıl başarıyormuş görecekler. MSc.Mehmet Keçeci

Neresi ULUSAL? kernel? shell? arayüzler? PARDUS Ulusal işletim sistemi değil ULUSAL LINUX dağıtımı arada büyük fark var. LINUX kullanmak taraftarıyım ama PARDUS değil. Herşeyi millileştirmeye kalkarsak işimiz var, ama yinde ulusal birşey yapmak istiyorlarsa LINUX çekirdeği kullanmadan bir işletim sistemi yazsınlar. Bir çok dağıtıma yardım edebilecekken illede Türk olsun diye amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmanında anlamı yok. Türkçe tek dağıtım da Pardus değil GELECEK LINUX dahil birkaç tane daha var güçlerini bölüp zaman geçirmek isteyen bir yaklaşımı doğru görmüyorum.

arkadaşlar bir arkadaşımız çok güzel yazmış kendi işletim sistemimizi çekirdeğine kadar biz yazmalıyız.biz büyük bir millettik şimdi 70 milyon nufusu olan bir toplumda bunu yapacak kimseler yokmu linux çekirdeği kullanarak yaratılmış bir işletim sistemi tam olarak yerli sayılmaz hatta tamamı yerli sayılmaz.kendi dilimizden yaratmalıyız günümüzde yurtdışında yazılım şirketlerinde büyük yerlerde bulunan vatandaşlarımız kendi diline sahip çıkıp ulusal bir dilgibi göremiyorsa bu işte bir sorun vardemektir.ayrıca microsoft denilen dev canavar kimbilir bizlerden neler sızdırıyor bu nedenden dolayı bildiğim kadarıyla ordunun belli bir bölümü pardus'a geçiş yapmış bu iyi bir karardır.daha iyisini yapabilmeleri için yaratıcılarımıza başarılar diliyorum.

Arkadaşlar ülkemizde C programcıları derneği tarafından Linux tabanlı ilk Türk işletim sistemi tasarlanıyo. Bu proje Tübitak tarafından hazırlanan Pardus gibi Linux'un türkçeleştirilmesi değil, Linux kaynak kodlarından faydlanılarak Linux tabanlı yeni bir işletim sistemi geliştirmeyi içeriyo. üstelik çok cüzi bir bütçeyle ve çok az katılımcı ile. ilgilenler için C Programcıları Derneği'nin adresi

www.csystem.org,

işletim sistemi projesinin adresi

www.csdos.org

Pardus'la ilgili çalışma yapan tüm çalışanları tebrik ederim. Ayrıca yapıya Osmanlı harfleri ile ilgili çalışmayı da katmaları çok büyük bir başarıdır. Bu tür çalışmalar göğsümüzü kabartıyor. Defalarca teşekkürler.

PARDUS kullanıyorum.
cok ama cok memnunum . Hic bir sorun yaşamıyorum.
Tüm donanımımı otomatik olarak tanıdı ekstra hiçbir yükleme yapmadan her işimi yapabiliyorum.

VISTA ve XP kullanmayı , yani MICROSOFT ürünlerini kullanmayı REDDEDIYORUM.

sizde PARDUS kullanın..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir