Paris, eski arabaları yasaklıyor!

Fransa'nın başkenti Paris, yollardaki pek çok taşıtın şehre girişini engellemeye hazırlanıyor!

Paris, eski arabaları yasaklıyor!

Paris, duman sorununu çözmek için elinden geleni yapıyor. Şehir, taşıtların yarısını yollardan kaldırmaya çalıştı, düzenli araçsız günler belirledi ve ünlü alanları araç trafiğine kapadı. Ancak Paris halen Avrupa'nın en kirli havalarından birine sahip. Şimdi ise daha büyük bir fikir ortaya atılmış durumda: Eski model taşıtları şehirden atmak.

Le Monde tarafından söylenene göre 1 Temmuz tarihi itibariyle 1997 yılından önce kaydolan 4 tekerlekli taşıtlar ve 2000 yılından önce kaydolan motosikletler, hafta içerisinde şehre giremeyecek. Eski arabaların yasakları, geçtiğimiz yıl açıklanan, büyük bir planın parçası olmakta. 2020 yılı itibariyle, şehirde 10 yaşın üzerinde araç bulunmayacak. Şehir, araçların durumunu takip edecek ve altı kategoriye ayıracak. Elektrikli ve hidrojenli araçlar ise "birinci sınıf" araçlar olarak tanımlanıyor.

Her ne kadar bu yaşlı araçlar şehirdeki araçların sadece onda birini oluştursalar da, potansiyel olarak şehrin hava kirliliğinin yarısında rol sahibi. Paris şimdiden kamyonlarda ve daha büyük araçlarda dizeli yasaklamış durumda. Tarihi araçlar ise şu anda bu kuralların dışında tutulmakta ancak bu durumun da değişmesi söz konusu olabilir.

Benzer bir yasak, Mexico City'de işleme koyulmuştu ve bu şehirde de bazı kişiler, özellikle bu araçların genellikle finansal durumu çok da iyi olmayan kişiler tarafından kullanılması sebebiyle tepki göstermişti.

Arabaları en azından parçalı bir şekilde de olsa yasaklamaya çalışan pek çok şehir gibi Paris'in de toplu taşıma seçeneklerini arttırması gerekmekte. Şehrin yakın zamanda duyurduğu planlardan biri de, daha önce başarılı olan bisiklet paylaşımı programını ilerleterek, elektrikli scooter sunmak.

Yaklaşık olarak 1.000 Cityscoot scooter'ı, yaz sonuna kadar Paris'in sokaklarında çalışmaya başlayacak...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Türkiye de bu uygulama yapılsa araba kalmaz.

Libya'dan çalınan haram petrol duman yapar kardeş. Bu da bir zamanların Ankara'sının müthiş mücadele formülü olan "dev pervaneler" fikri gibi "insansız proje".

Bence elektrikli olmayan bütün egzozlu araçlar yasaklanmalı.

Biz de hala eski Şahinleri, Murat 131'leri almaya çalışıyoruz!

Eski model araçları yasaklayacaklarına Ferrari, Lamborghini gibi lüks spor otomobilleri yasaklamaları daha mantıklı olurdu. Onlar çok daha fazla yakıt tüketiyor. Daha çok yakıt tüketimi=daha çok hava kirliliği.

1996 model Ferrari var ne olacak. Anahtarını taşıdığınız tüm arabalara daha iyi. Sırf kurunun yanında yaş yandı 100$ zarar ettim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir