Parlak spotlarla hepsi birbirine benziyor

Tüketiciler, sattığı malı olduğundan kaliteli göstermeye çalışanlara alışkın. Ama bu hileye değil!

Parlak spot ışıkları müşteriyi kör ediyor
Yoğun ışık altında televizyonları birbirinden ayrıdetmek zorlaşıyor

Geniş ekran bir televizyon almak için mağazaya gittiğinizde dikkatli olun, çünkü aydınlatma sizi yanıltabilir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu televizyon alırken ekranın parlaklığına ve renklerin canlılığına bakıyor. Bunu bilen satıcılar da televizyonların kontrast ayarlarını değiştiriyor.

Esas numara ise aydınlatmada yatıyor. Mağazalardaki aydınlatma güçlü spot ışıklarıyla evdekinin 50 katına kadar çıkabiliyor. Bu sayede ekranların gerçek kalitesi belli olmuyor, siyahları kötü ekranlar saklanmış oluyor. En ucuz LCD'ler bile böylece diğerleriyle aynı kalitedeymiş gibi gösterilebiliyor. Satıcıların da pek para harcamaya niyetli olmayan müşterileri ikna etmesi kolaylaşıyor. "Pahalıya boşuna para verme ucuz da aynı kalitede" tarzı pazarlama teknikleri özellikle zaten ucuz mal arayan müşteri üzerinde etkili oluyor.

Peki ne yapmalı...

Parlak spotlarla hepsi birbirine benziyor

Elbette mağaza hizmet ettiği müşteri profiline göre ışıklandırmayı ayarlayabilir. Üst kalitede ürün satan mağazalar ışıkları kısarak televizyonun gerçek siyah kalitesini ve kontrastını sergileyerek müşteriyi etkileyebilir. Yurt dışında eski alışkanlıkları devam ettiren bazı mağazalarda ışıklar çok parlak değil. Ancak bu müşteriye özel ilgi gösteren bir mağaza gerektiriyor.

Bununla birlikte çoğu müşteri ucuz televizyon arıyor ve aldığı malın buna rağmen en kalitelisi olduğuna inandırılmak istiyor. İşte bu yüzden satıcılar parlak spot ışıklarından vazgeçmiyor. Elbette burada iş hem mağazanın dürüstlüğüne ve güvenilirliğine bakıyor, hem de kullanıcının bilgisine. Alışveriş yaparken mağazadaki atmosferin yanıltıcı olabileceğini göz önüne alarak, hem ürün özelliklerini iyi araştırmalı, hem de testleri okumalısınız.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bunu bilmiyordum.
Bilgilendirdiğiniz için sağolun.

Bir keresinde elektronik bir mağazada satıcının müşteriye lcd televizyonu satmaya çalışırken dikkatimi çekmişti.Ben de yanlarına yakllaşıp televizyonun kontrast ayarıyla oynanmış gibi duruyor demiştim.O andan itibaren televizyonu almaktan vazgeçtiler.Burdan satıcılara sesleniyorum: lütfen televizyonlarınızın kontrast ayarıyla oynayıp müşterileri kandırmayınız.

Cok yeni bir model alamayacaksaniz bence Samsungun uygun fiyatli modellerinden birisini secebilirsiniz derim. Simdiye kadar samsungun 3 monitor ve bir lcdsini kullanmis birisi olarak fiyat performans acisindan iyi oldugunu dusundugum bir marka.

Evet ya ne zaman elektronik mağazalara gitsem dikkatimi çekiyor. En ünlü markaların bile LCD leri kalitesiz çok kötü görünüyor, bi anlam veremiyordum. Demekki aptal satıcılar sözde daha iyi gözüksün diye ayarlarını kurcalıyorlarmış

bu kontrast ayari tum tv ekranlarinda video kameralarda vardir.
kaldiki saticilarin bu ayari yapmasi benim için hiç birsey ifade etmez.
çunku aldigim bir tv yi evde kendime gore kontrast ayari yaparim.bunu bilen herkeste boyle yapar.ama bilmeyenler için bu kontrast dediginiz ayar sanki kotu gostermek için yapiliyormus gibi yorum yapiyorsunuz..
kontrast ayari her tv yada lcd için gerekli bi ayardir.kotu bi yani yoktur.evde kendi isteginize gore ayarlayabilirsiniz.

Dikkat edicem fakat bu kadar abartılı şekilde yorumlanması şaşırtıcı ışıklandırmanın bu denli etkili olacağını sanmıyorum hele hele kontrast ayarı ile ürünlerin birbirleri ile eş seviyelere getireleceğini hiç düşünemiyorum bi ürünü en iyi kontrast ayarına configüre ediceksin diğer kaliteli ürünü optimal düzeyde tutup diğeriyle aynıymış gibi göstereceksin saçma neden kaliteli ürünümü daha kalitesiz göstereyim + neden kaliteliden daha çok kar edicekken ucuz ürün satıp karımı düşüreyim ki ? saçmalık.

Editörün notu:
Yazının ana fikri, ucuz ürünlerin kar marjının daha yüksek olması veya malın elde kalması durumunda, tüketicinin de para harcamaya daha az istekli olduğu durumlarda tüketicinin alışveriş yapmaya ve ucuz ürünü almaya ikna edilmesi için kaliteli ürünlerin kötü gösterilmesidir.

Ucuza para verecek kadar zengin deyilim.

ne kadar ekmek o kadar köfte

Bir de izleme mesafesinden büyük tv alanlar var sadece izleme mesafesine göre tv alın 100 hz kesinlikle olsun göz saglıgı çok önemli

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir