Parmağınızı çekmeniz gereken dokunmatikler...

Ortalık dokunmatik telefondan geçilmiyor. Ama çoğunun bilmeniz gereken önemli eksikleri var.

Dokunmatiklerin zayıf yönleri
Bazı dokunmatiklerde dokunduktan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor.

Dokunmatik ekranlar artık yeni cep telefonlarının neredeyse vazgeçilmezi haline geldi. Ama dikkat: Her dokunmatik ekranlı telefon beklediğiniz performansı vermeyebilir. Aldıktan sonra pişman olmamak için gelin makalemizi okuyup tavsiyelerimize kulak verin.

İlk Apple iPhone'dan beri dokunmatik ekranlar cep telefonlarının vazgeçilmezi haline geldi. Üreticiler iş telefonlarından multimedya telefonlara kadar bütün telefonlarda bu yeni ekranları kullanmaya başladılar. Büyük ekranlar ve tuşlarla uğraşmadan doğrudan dokunarak kullanım: Eski telefonlar kolaylık ve etkin kullanım açısından dokunmatik ekranlıların yakınından bile geçemiyor. Ama dokunmatik ekranların kusurları da yok değil.

Can sıkıcı kaydırma özelliği
Uzun listelerde kenardaki kaydırma çubuğunu sürükleyerek ilerlemek kimi telefonlarda düşündüğünüz kadar kolay değil. Uzun metinleri yazmak da kimi zaman dokunmatik ekran sahipleri için bir eziyete dönüşebiliyor.

Dokunmatik ekranların donanım sorunları da yok değil: Kimi modellerde güneş altında ekranı görmek neredeyse imkânsız. Yazın ortasında plajda güneşlenirken ekranda yazanları görmek için havlunuzun altına saklanmanız gerekebilir.

Bir de telefonun mekanik tuş takımı yoksa ve sanal klavyesi de küçükse işin bütün zevki kaçabilir. Bu yüzden dokunmatik ekranlı bir cep telefonu almadan önce mutlaka ileriki sayfalara göz atmanızı öneriyoruz.

Pil canavarları, düşünme araları ve görüş sorunlar

HTC Touch Pro: Maraton koşucusu olmadığı kesin.

Dokunmatik ekranlı telefonların birçoğu donanım sorunlarıyla boğuşuyor: Pil ömrü, ekran parlaklığı, yavaş işlemciler ve hassas olmayan ekranlar dokunarak kullanmanın bütün zevkini yok edebiliyor.

Pardon, burada bir priz var mı?
Ne kadar büyük ekran, o kadar fazla güç tüketimi - mantıklı bir sonuç. Ama çoğu telefon geliştiricisinin göz ardı ettiği bir konu. Örneğin HTC'nin Touch Pro'su en yüksek sinyal gücünde bile ancak üç saatlik bir görüşme sağlıyor. Touch Diamond2ondan da kötü: 2,5 saat. Bu gün içerisinde fellik fellik priz aramanıza sebep olabilir. Duvara bağlı bir cep telefonu istemiyorsanız bu konulara dikkat etmelisiniz.

Son senelerde pil teknolojisinde büyük gelişmeler olmadı. Yakıt hücreleri hâlâ bilimkurgu filmleri kadar uzak. Ama pil ömrünü uzatan teknolojiler var. Örneğin Samsung'un i8910 HD'de kullandığı AMOLED ekranlar. Daha az enerji tüketen ve daha parlak, daha keskin ve daha gerçekçi renklere sahip bu ekranlar ne yazık ki diğer üreticilerde yok.

HTC Touch Pro: Maraton koşucusu olmadığı kesin.Gölge oyunları
Plajda rahat rahat uzanırken çalan cep telefonunuzda kimin aradığını görmek ya da bir kısa mesaj yazmak kimi telefonlarda hiç kolay değil. Ekran parlaklıkları düşük olan kimi dokunmatik ekranlılar kullanıcılarına oldukça zor anlar yaşatabiliyor. Örneğin Samsung'un AMOLED teknolojisine geçmeden önce çıkardığı i900 Omnia. Aynısı HP iPAQ Data Messenger için de geçerli. Hatta bazı iPAQ kullanıcıları telefonlarının normal gün ışığında bile kullanılamadığından şikâyetçi.


HTC Touch Pro: Maraton koşucusu olmadığı kesin.Lütfen bekleyin...

Dev bir ekrandaki grafik gösteriler işlemci gücü de gerektiriyor. Ama bu da çoğu dokunmatik ekranlı telefonda atlanılan bir konu. Özellikle Windows Mobile kullanan telefonlarda bu bekleme süreleri oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Arka planda çalışan yazılımlar yüzünden diğer işlemler oldukça yavaşlıyor. Bu yüzden HTC, Touch Diamond2 gibi Windows Mobile'lı cihazlarında 528 MHz'lik işlemciler kullanıyor. Sony Ericsson G700 ise bunun yarısıyla idare etmek zorunda kalıyor. Ama bu durum değişmek üzere. Çünkü bu sorunu fark eden üreticiler hızlı işlemciler kullanmaya başlıyorlar. Bunun en canlı örnekleri ise Toshiba'nın 1GHz'lik işlemciye sahip telefonu TG01 ve Samsung'un ek bir grafik işlemcisi de olan 800 MHz'lik i8910 HD'si.

Ama insanı sinir eden bu bekleme sürelerinin tek sorumlusu işlemciler değil. Hassas olmayan dokunmatik ekranlar da işlemciler kadar suçlu. Örneğin yine Samsung i900 Omnia bu konuda başarısız olanlardan. Basıp basmadığınızı anlayamıyorsunuz. RIM'in bu konuda Blackberry Storm'daki çözümü ise algıladığında yaptığı titreşimi.

Uzun listeler, minik simgeler ve zor dokunuşlar

S8300 kaydırmada oldukça başarısız.

Dikkat! Windows Mobile'da uzun listeler arasında dolaşırken yanlışlıkla istemediğiniz yazılımları açabilirsiniz. Ama yazılım sorunları sadece Windows'ta yok.

Listelerde kaybolmak
Özellikle telefona göre özel olarak düzenlenmiş Windows Mobile sistemli telefonlarda listelerde gezinmek oldukça zor olabiliyor. Böyle durumlarda da parmağınızla kaydırma yapmak tam anlamıyla bir şans işine dönüşüyor. Çoğunlukla kaydırmaya başladığınızda yanlışlıkla bir program açıveriyorsunuz. İstenmeyen bir durum, ama çoğunlukla olan bu. Örneğin Samsung S8300 UltraTouch oldukça kontrollü bir parmak gerektiriyor. Ufak bir yanlış hareket bambaşka yerlere gitmenize sebep olabiliyor. Aynı durum Sony Ericsson G700 için de geçerli. Burada da ekranın hassasiyetinin az olması kaydırmayı çekilmez kılıyor.

S8300 kaydırmada oldukça başarısız.Iska!
Aslında bir zamanlar dokunmatik ekranlar parmakla kullanılamıyordu. Çoğunlukla kullanılan özel kalemlerden parmakla kullanıma geçiş Apple'ın iPhone'u sayesinde oldu. Ama bu eski kalemlerin sonunu getirmedi. Hâlâ Nokia 5800 XpressMusic ve çoğu Windows Mobile telefon bir stylus kalem ile beraber geliyor. 5800 XM'nin gövdesine yerleştirilen kalem uzun metinlerde oldukça yardımcı oluyor.

Windows Mobil'li telefonlarda ise durum biraz daha başka. Burada birçok simge ve bağlam menülerindeki seçenekler o kadar küçük ki parmakla isabet ettirmek neredeyse imkânsız. Problemin çözümü ise WM 6.5 ile geliyor. Microsoft 2010'da piyasaya süreceği Windows Mobile 7 ile de kalem kullanımına tamamen veda etmeyi planlıyor. iPhone'daki gibi kapasitif ekranlar ise kalemle kullanılamıyor. Bu ekranların elektrik akımını ileten parmağınıza ihtiyaçları var. Bu yüzden soğuk kış aylarında eldiven giydiğinizde kullanılamıyorlar. Benj zer şekilde uzun tırnaklar da bu ekranlar için uygun değil.

S8300 kaydırmada oldukça başarısız.Dokunma hissi
Bir metin yazmanın en kolay yolu mekanik tuş takımı. Dokunmatik ekranlı telefonların ise çoğunlukla tuş takımı yok. Sony Ericsson X1, HTC Touch Pro serisi ve Nokia N97 bu sınıfın istisnaları. Dokunmatik ekranlarda metin yazmak için ise sanal klavyeleri kullanmanız gerekiyor. Kolay bir kullanım için de klavyenin hem yatay hem dikey durumda kullanılabilir olması gerekiyor. Ama gerçekte bu pek mümkün olmuyor. Yerlere göklere sığdırılamayan iPhone bile bu özelliği son 3.0 güncellemesiyle kazanabildi.

Sanal klavyelerde önemli olan tuş simgelerinin büyüklüğü ve sık kullanılan özel karakterlerin kolay erişilebilir olması. İlki zaten herkesin tahmin edebileceği gibi yazım işini kolaylaştırmak için. İkincisi ise bir virgül koyabilmek için bin bir özel karakter sayfasına girip çıkma zorluğunu yaşamamak için. Bunun en kötü örneği Windows Mobile klavyesi. Ama neyse ki bunun farkında olan HTC ve Samsung gibi çoğu üretici kendi özel klavyelerini oluşturuyor.

Parmağınızı bu modellerden çekin!

i900 Omnia: Güçlü donanım, zayıf ekran

Yavaş çalışma hızı, küçük ekranlar ve zor kullanım - Bu beş modeli gördüğünüzde hemen oradan uzaklaşmalısınız.

Samsung SGH-i900 Omnia
Donanım konusunda Omnia en iyi dokunmatik ekranlı telefonlardan: Kablosuz ağ, HSDPA, GPS ve 5 MP'lik bir kamera. Windows Mobile 6.1 kullanan telefonun malzeme kalitesi ve işçiliği de aslında çok güzel. Ama ekranı bütün bu artıları eksiye çevirebiliyor. Ekranı sadece 240 x 400 piksel çözünürlüğe sahip ve dokunuşlarınıza geç tepki veriyor. Parmakla kullanım ise çok zor. Bu yüzden kaleme muhtaç kalıyorsunuz. Samsung'un kalem için kasada bir yer ayırmamış olması ise bunu zorlaştırıyor. Taşıma kablosunda asılı olan kalem taşıma sırasında rahatsız edebiliyor. Telefonun menü düzeni ise kullanımı oldukça zorlaştırıyor. Kullanıcı çok kolay menüler arasında kaybolabiliyor.

i900 Omnia: Güçlü donanım, zayıf ekranHP iPAQ Data Messenger
Omnia'da olduğu gibi HP iPAQ'ta da özellikler kâğıt üzerinde insanı büyülüyor, ama pratikte kullanım kan ağlıyor. Dokunmatik ekrandan ve dokunmatik tuşlardan oluşan yönetim takımı başarısız. Çoğu zaman birkaç kez daha dokunmanız gerekiyor. Bunun yanında mekanik QWERTY klavyesi var. Ama bu da telefonun 161 gram ile oldukça ağır bir telefon olmasına sebep oluyor. Ekran çözünürlüğü de oldukça düşük: 2,8 inçlik ekran sadece 240 x 320 piksel çözünürlüğe sahip. Bu,i normalde 2,2 inçlik ekranlarda karşılaştığımız bir çözünürlük.

i900 Omnia: Güçlü donanım, zayıf ekranSamsung S8300 UltraTouch
S8300, i900 Omnia ile benzer hatalara sahip. Burada da kaydırma işlemi oldukça zor. Bir süre sonra kaydırmaya alışabiliyorsunuz, ama hatayla başka programlar açmaktan kurtulmak mümkün değil. Buna karşın telefonun tuş takımı da olması oldukça güzel. Pil ömrü ise düşük tüketimli AMOLED ekranına rağmen oldukça kısa: 3 saat 15 dakikalık konuşma süresi her akşam şarj etmeniz anlamına geliyor.

i900 Omnia: Güçlü donanım, zayıf ekranSamsung SGH-F490
F490'ı deneyenler özellikle kullanım açısından "yetersiz" notu veriyor. Aslında Samsung'un "parmak dostu" olarak geliştirdiği telefon bu konuda da yüksek bir not alamıyor: Kaydırma işlemi burada da sorunlu. Dokunmatik ekran titreşimlerle kullanıcısına haber verebiliyor, ama bu her zaman komutun işleneceği anlamına gelmiyor. Bu yüzden bir simgenin üzerine defalarca basmanız gerekebiliyor. Bu durumlarda Samsung'un eklediği kalem imdadınıza yetişiyor. AMOLED döneminin öncesinde çıkan telefonun ekran renkleri ise biraz soluk.

i900 Omnia: Güçlü donanım, zayıf ekranSony Ericsson G700
Kablosuz ağ ve HSDPA desteği olmayan bir internet telefonu sizce olabilir mi? Sony Ericsson'a göre olabilir. G700'ü ucuzlatmak için yanlış yerlerden kesinti yapan Sony Ericsson'un bir başka hatası ise 2,4 inçlik küçük bir ekranla yetinmesi. Zaten UMTS gibi yavaş bir bağlantı ile internette gezinmeye çalışan kullanıcıların canını bir de bu küçük ekran sıkıyor. Ayrıca dokunmatik ekranla ana menü dışında gezinmek de oldukça güç. Bu sorunlar kendini "internet telefonu" olarak tanımlayan bir telefon için oldukça kritik. Eğer böyle olmasaydı bu telefon için ortalama bir telefon diyebilirdik.

Dokunun, dokunun, çekinmeyin

Oldukça başarılı bir örnek.

Sıradaki beş telefon ise bizim favorilerimiz. Bunlar da sorunsuz değiller, ama diğerleriyle karşılaştırıldığında mükemmeller.

Apple iPhone 3G S
Şu anda kullanım açısından iPhone 3G S'ten daha iyi bir telefon yok. Çoklu dokunmatik telefonun cam ekranı sayesinde artık çiziklerden de korkumuz yok. Cihazın malzeme ve işçiliği de harika. Sallanan, oynayan hiçbir şey yok, her şey yerli yerinde. Apple yeni iPhone 3G S'e HSDPA (Phase III), MMS desteği ve daha iyi bir kamera da eklemiş. Bütünleşik iPod özelliği, kablosuz ağ ve GPS de eski modelde olduğu gibi bu modelde de var. Eklenen yeni özelliklerle sistemin yavaşlamaması için de işlemci hızı arttırılmış. Konuşma süresi ise yaklaşık beş saat ile oldukça yeterli. Kolay çizilebilen arka yüzey ve sadece servis tarafından değiştirilebilen pili ise iPhone 3G S'in eksileri.

Oldukça başarılı bir örnek.
Samsung i8910 HD
Altı saatlik pil ömrü ile i8910 HD neredeyse bir rekora imza atıyor. Ama Symbian'lı telefonun maharetleri bu kadar değil: 3,7 inçlik AMOLED dokunmatik ekranın renkleri ve keskinliği harika. Kaydırmalar da oldukça başarılı. Ayrıca HD videolar (1.280 x 720 piksel) çekebilen 8MP'lik kamerası da oldukça etkileyici.


Oldukça başarılı bir örnek.LG KM900 Arena
LG, Arena'da kendine özel S-Class arayüzünü kullanmış. Bu yüzden sadece Java uygulamaları yükleyebiliyorsunuz. Bu konuda Java Symbian ya da Windows Mobile'ın oldukça gerisinde. Sistemin üç boyutlu döner yapısı ise hızlı tepki veren ekran sayesinde oldukça kolay ve eğlenceli. Görünüşe önem veren LG tarayıcı ve resim gösterme işlevlerine çoklu dokunmatik özelliğini de eklemiş. Tuş takımı olmayan Arena'nın sanal klavyesi dikey konumda biraz zor kullanılıyor. Bunun dışında KM900 Arena kablosuz ağ, HSDPA ve GPS desteğini de beraber getiriyor. Yalnız telefonda GPS için önyüklü bir yazılım yok.

Oldukça başarılı bir örnek.HTC Touch Diamond2
Eğer QWERTY tuş takımı olmayan bir dokunmatik ekranlı telefon düşünüyorsanız size HTC Touch Diamond2'yi rahatlıkla önerebiliriz. Touch Diamond2'nin işletim sistemi Windows Mobile, ama bunu fark etmeniz oldukça zor. HTC'nin kendine göre uyarladığı işletim sistemi ve özel TouchFLO arayüzü oldukça başarılı. Bu sayede Windows'un küçük simge problemi tarih olmuş. Telefonun bir önceki sürümüne oranla ekran daha kolay tepki veriyor. Telefonun tek eksiği ise ancak üç saat konuşmaya dayanabilen pili.

Oldukça başarılı bir örnek.Nokia N97
Nokia N97'de bekleme süreleri yok: Ekrana dokunur dokunmaz tepki alıyorsunuz. Kaydırma işlemleri de insana iPhone'u anımsatıyor. 3,5 inçlik ekranı ise devasa. Symbian S60'ın uyarlanmış arayüzü oldukça kolay bir kullanım sağlıyor. Ayrıca telefonun QWERTY klavyesi en büyük artılarından. Klavyede harflerin yanında özel karakterler bile var. Diğer donanım özellikleri ise bu sınıfın standartlarına uygun: Kablosuz ağ, HSDPA, GPS ve 5MP'lik kamera.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

neden 5800 için birşey dememişler ki... sadece kalemden bahsedilmiş.. hiçbir artısı ve eksisi yok mu onun?

ya gerçekten gelişmeler oldukça tatmin edici heleki iphone'un ilk versiyonu için taş benzetmesi yapanladan biri benim.ama baya bir yol kat etmiş ve 4.versiyoununu sabırsızlıkla beklemekteyim...keşke bu sıralamayı 3 aya bir yenileseniz.malum bunları bizim test etmemiz oldukça zor.zaten kaç kişi alabilyorki bu telefonları çevremizde....

Dolma kadar parmaklar ile mercimek boyutundaki sanal klavye dügmelerine basmak zor, kalem şart bence.

toshiba'nın g810 diye bir telefonu var ben onu çok merak ediyorum keşke onuda inceleseniz

Arkadaşlar dokunmatikte iphone ve diğerleri demek daha doğru olur. Hız, internet, program desteği mükemmel bir telefon. Diğerleri yanına bile yaklaşamaz. 10 yıllık nokia kullanıcısıydım ve iphoneden sonra asla nokia almam yıllardır bizi kandırmış. Asla iphoneyi kullanmadan nokia almak gibi bir hata yapmayın.

Arkadaşlar dokunmatikte iphone ve diğerleri demek daha doğru olur. Hız, internet, program desteği mükemmel bir telefon. Diğerleri yanına bile yaklaşamaz. 10 yıllık nokia kullanıcısıydım ve iphoneden sonra asla nokia almam yıllardır bizi kandırmış. Asla iphoneyi kullanmadan nokia almak gibi bir hata yapmayın.
---------------------Ona iphone ve diyerleri demiyelim. N97 ile birlikde N97 ve diyerleri desen doğru olur. Birkere sen N97 kullan hadi kullanmadın dokunmatiğin iphoneden farksız olduğu anlaman için çok güzel videolar çekilmiş N97 için. tek eksiği Multi-touch fiyat/perfonmansda ezer geçer N97

Kimse bahsetmemeiş ama ben bahsedeyim ben 5800 kullanıyorum. İşlemci hızı yetersiz bir telefon birde dokunmatik ekranı iphone gibi tepki veremiyor bu pek bir sorun olmuyor fakat işlemcisi bazen çok sinir bozuyor yani telefonun işlemcisini bilmeden almamak gerek
Sorunlar:
1-Yavaş işlemciden dolayı pek fazla güzel oyun yok
2-İnternetin yoğun sitelere girdiğinde kendini kapattığı oluyor
3-Fotoğraflarda falan bile dolaşırken geç açılıyor.
AMA ONUN DIŞINDA DÖRT DÖRTLÜK telefon GPS,kamera falan bütün ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Ayrıca küçük ekrana rahmen çözünürlükten dolayı gayet kaliteli filmlerde izleyebiliyorsunuz.
Herkese kolay gelsin
Elrohiremre

omnia kullanıcısıyım cokta memnunum kalemsızde kullanmaya alıstım.

iphone mu n97 mi? sizce?

Multitouch özelliği olan ve hareket ve ışık alılayıcısı bulunan başka bir telefon var mı iphonedan? Cidden merak ediyorum zira bunlar kullanımı oldukça kolaylaştıran özellikler. Kanımca iphone'un eksikleri video görüşme ve fm radyo, daha yüksek çözünürlüklü kamera ve flash desteğidir.

Multitouch özelliği olan ve hareket ve ışık alılayıcısı bulunan başka bir telefon var mı iphonedan? Cidden merak ediyorum zira bunlar kullanımı oldukça kolaylaştıran özellikler. Kanımca iphone'un eksikleri video görüşme ve fm radyo, daha yüksek çözünürlüklü kamera ve flash desteğidir.

multitouch telefon bende almak istiyorum fakat söylenen şikayetler beni 2 yıl beklemeye itti şuandaki modellerin hiç birini almam kısa pilömrü güneşli havada görünmeyen ekran oldu çin telefonunamı para veriyorum ben...

dokunmatiğin kralını getirseler nokia 6230i den vazgeçmem. elim gözüm alışmış bir kere,taş gibi hala kullanıyorum ve bir 10 yıl daha kullanırım. teknoloji herşey demek değildir. 1000 küsür lira verip oyuncak alanın aklına şaşayım. 1500 liranın üzerine 1000 lira daha koyar 106 ekran full HD LCD ya da en babasından laptop vs alırım. telefonu telefon gibi kullanmaktan yanayım,en azından paran cebinde kalır. yok neymiş ekran kaydırması iyi değilmiş. yahu milletçe hayatyımız kaymış biz hala neleri kaydırmakla meşguluz!

Dokunmatik alcaksan HTC Alacaksın..

@ iphone mu n97 mi? sizce?
n97 kullanmadım ama bence iphone kullanması inanılmaz zewkli.

iphone N97 veya diğerleri...? Windows mobile kullanan cihazlar tercihindir. Dokunmatiğe gelincede illede kalem kullancaksınız diye bir şey yok. çeşitli ara yüz programları var parmak dostu, onları yükleyin ve kullanın.. örnek (MD2 veya Spb Mobile gibi)

HTC Touch HD kullanıyorum. Bahsedilen problemlerle karşılaşmıyorum.

Cep telefonunda teknolojiye gerek yok, 10 sene daha bu taş gibi telefonumu kullanırım diyenlerin bu sitede ne işi olduğunu anlamak zor.

Benim favorim N73 ileride pc olmayacak; yerini cepler alacak.

arkadaş... iphone sevmem.. özellikleri bakımından.. kıt.. yetersiz.. lakin hakkını vermek gerek.. dogruya doğru..

tasarım bakımından 10 numara telefon.. denilecek laf yok.. gerçekten harikulade.. belkide onu sevimli kılan en önemli yanı.. o bir tasarım harikası.. apple bu işin hakkını veriyor.. eğer ki iphone gibi tek bir parça ve o hassasta dokunmatik bir NETBOOK yaparsa piyasanın altını üstüne getirir söylemesi ki bu haber ortalıklarda gesiyor..

iki dokunmatik ara yüzü muhteşem.. lanet olası sevmediğim makinanın en kral yönü bu.. o kadar dokunmatik makinalara dokunduk.. i900 omnine xpressmusic 5800 yok arkadaş vs.. onun gibisi yok..

dokunmanıza gerek yok parmağınız rüzgarı bile işe yarıyor bu denli hassas.. multitouch muhabbetinin harikuladeler meydana getirdiği alet.. gerçekten bu noktada üstüne yok rakibi kendisi..

diğer makinalar omnina n97 vesair özellikleri bakımında 10 numaralar ama gel görki o iki noktada sınıfta kalıyorlarya.. ne diyelim..

sıkı durun.. daha ince ve hafif bir n97. ve dokunmatik arayüzü ipohe kadar zarif ve hassas.. işte makine o olur yahu..

iphonenun tek üstün yönü dokunmatik ekranı değil. Hız, program desteği ve internet kullanımı ile de çok üstün. Tek sorunu bence pil dayanmıyor 5 saat internet kullanınca bitiyor :(

Sony Ericsson Satio'yu tavsiye ederim. 12.1 Mp kamerası, 8Gb hafızası ,xneon flashı ile harikalar yapacak...

Iphone'dan ve Palm Pre'den başka dokunmatik telefon yok.
Dokunmatik olmaya çalışıyor diğerleri...

Iphone'un üstün yanı da sadece dokunmatik ekranı değil, 50.000 uygulaması, internet browser'ı, mailleşmede mesajlaşmada video seyretmede müzik dinlemede en iyi arayüzü kullanması.

HTC Touch HD, gerisi yalan..

bir iphone furyası tutturdunuz gidiyorsunuz bir işe yaramaz bir cihaz. tek güzel yanı ekranı sürtünmeye duyarlı olması. Şahsen ben HTC Touch HD kullanıyorum ve iphonede kullandım... iphoneye bin basar ve her yönden iphoneden çok çok üstün bir cihaz... iphoneye uygulama yüklemek için illa itunese bağımlısınız ve crack yapmadan yüklemeniz imkansız. Ama winmoların böyle bir sorunu yok. kim diyorsa tek dokunmatik iphone ve palm pre ise o kişi hayata at gözlükleriyle bakıyor demektir.

Neden Philips Xenium serisi yok mesaj bakımından kullanışsız fakat bekleme süresi 1 ay ve konuşma süresi 9 saat .......

iphone da iphone neymiş süper dokunmatiği varmış,birtek dokunmatikle iş bitmiyorki o kadar para verdikten sonra insan hakkını almak istiyor,donanım yönünden hem nokia dan hem samsungtan daha düşük ve sağlamlık yönünden ise sıfır bir telefon,3 telefonuda elinize alın ve yere bırakın sonra bakın bakalım hangileri çalışıyor hangisi çalışmıyor,tabiki iphone,isteyenle istediği iddiayada girerim hodri meydan,abimde iphone tamiri yapıyor teknik servis yani ve allah razı olsun diyor bu telefonu çıkarandan,pil için ona getiriyorlar,tamir için ona getiriyorlar bu kadar güzel bir telefon yani,ayrıca yukarda arkadaş yüzbinlerce ituneste program var diyor nerde acaba o yüzbin program bir görelim,kaç kişi yazılım ve programını yapıyor,bende kullandım ve 1 ay sonra sattım,baldız 1 yıl kullandı 2 kez abime getirdi arızadan ve şimdi 5800 alıyor,görüntü olarak güzel ama dışı dolu içi boş bir telefon,bunlar benim şahsi görüşlerim,zevkler tartışılmaz tabi.nokia bir daha kullanmam diyen arkadaşa gelince cebimde hala daha 7 yıllık 8310 var ve canavar gibi kullanıyorum 2.telefon olarak,asıl telefonum ise n95 kısaca kral n95.

Iphone'um 100 kere filan yere düşmüştür birşey olmadı kendisine...
Ayrıca Iphone yazılımlarını itunes store'da bulamayacak kadar cahil ve bilgisizseniz bu sitede ne işiniz var anlamak zor?

Ayrıca, Iphone en iyi dokunmatik ekrana sahip olsa da en önemli özelliği bu değil.
En iyi MP3 player, en iyi navigasyon cihazı, en iyi mobil web browser, ve genel olarak en iyi arayüze sahip.
En yüksek uygulama desteğine de yine Iphone sahip. 1 yılda 1.5 milyar uygulama download edilmesi de kanıt elbette.

Iphone'un özellikleri az değil, aksine en çok özelliği olan mobil cihaz (telefon da değil sadece) Iphone. 50.000 uygulamasıyla yapamayacağınız şey yok...

14.03 te yazan arkadaş maalesef yalan söylüyor, çünkü Iphone kullanmış olan hiçkimse Iphone'u böyle eleştirmez, sadece hem hiç kullanmamış, hem de cahil bilgisiz insanlar eleştirir Iphone'u...
Uygulamaların bile nerede olduğunu görememiş Iphone kullanan birisi olması mümkün değil, çünkü Iphone'un ana ekranında var zaten App Store ikonu. Telefonu eline alan biri bunu direk görür... 50.000 uygulama da direk o ikonla ulaşılıyor...
"Iphone aldım bir ay sonra sattım o uygulamalar neredeymiş" demesinin yalan olduğu aşikar... Böyle bir insan olması imkansız zaten...

bir arkadaş crack yapmadan iphone'a uygulama yükelemeniz imkansız demiş, bi de Iphone kullandım demiş...
Şaka gibi... App Store applein resmi uygulama dükkanı niye crack gereksin ki? Ana sayfadaki ikondan ulaşılıyor zaten App store'a... Hayatında iphone'u ELİNE BİLE ALMAMIŞ, hatta hakkında EN UFAK FİKRİ OLMAYAN insanlar ancak kırılmadan uygulama yüklenemiyor diyebilir. Bu kişi 'Iphone kullandım' diyor.... Iphone insanları ne hale getiriyor.. Şaka gibi

bir arkadaş crack yapmadan iphone'a uygulama yükelemeniz imkansız demiş, bi de Iphone kullandım demiş...
Şaka gibi... App Store applein resmi uygulama dükkanı niye crack gereksin ki? Ana sayfadaki ikondan ulaşılıyor zaten App store'a... Hayatında iphone'u ELİNE BİLE ALMAMIŞ, hatta hakkında EN UFAK FİKRİ OLMAYAN insanlar ancak kırılmadan uygulama yüklenemiyor diyebilir.

apple ın bütün ürünleri pahalıdır

Bencede Kral n95

Dostum kafama taş gldi konuşma hakkı doğdu... Iphone kullandım ve şuanda HTC Touch HD kullanmaya devam ediyorum. iphone hiç birşey değil. Ancak körü körüne bağlanmış kişiler içindir iphone... crack yapmadan uygulama yükleniyor ama gelin görün ücretsiz uygulamaların akibetini... Navigasyon diyorsun hani nerede navigasyon... ücretsiz bir navigasyonu var oda hiç birşeye yaramaz... Google map var ondada illa internet bağlantınız olacak... Garmini yükledim ben kendi cihazıma çatır çatır türkiyenin her yerinde kullanıyorum... En iyi player lafına diyecek birşeyim yok ama kalıpta körü körüne bir OS ve bir Dokunmatik ekranı iyi diye iphone onlarca TL verecek kadar cahil biri değilim. iphone kullanan kişilere cahil demiyorum ama körü körüne bağlanmış kişilere cahil diyorum. Kullanmasam istediğiniz kadar laf edin ama kullandığım bir cihazı ben eleştiriyorsam varın siz kendinize sorun... JailBreak yapmadan hadi kullan cihazın en ince ayrıntısına kadarda görelim... Bak Winmo sistemim var serial dosyası var keygeni var istediğimi yüklüyorum istediğimi siliyorum... nete bağımlı olmadan her birşeyimi yapabiliyorum

aslında centauri arkadaşımız iphoneye verdiği paraya üzülerek ancak cihazı överek diğerlerini kötüleyerek kendini avutuyor :) boşuna avunma herkes iphone'nin ne denli bir cihaz olduğunu biliyor...

evet herkes iphone'un nasıl bir cihaz olduğunu biliyor..
onun için herkes onu taklit ediyor, onun gibi olmaya çalışıyor, onu almak istiyor.
Iphone'a çok para da vermedim, anlaşmalı aldım... Hatta hiç para vermedim. Aslında düşünme yeteneğiniz olduğunu dolayısıyla hesaplara aklınızın erdiğini sanmıyorum, ama ayda 200-300 TL fatura veren biriyseniz turkcell ile iphone bedavaya geliyor.

bu iphone kompleksinizin nereden geldiğini anlamak zor.

istatistiksel olarak Iphone kullananların %97si bundan sonra Iphone'dan başka bir telefon kullanmam diyor. Başka hiçbir yoruma gerek yok.

Şu Iphone kompleksli arkadaşların araştırma yeteneği veya ingilizcesi olduğunu sanmam, ama biyerlerden öğrensinler.

ben iphone alacağıma amd phenom 2 x4 940 black editon işlemcili pc alırım

Şu iyi ya da bu iyi diyorsunuz, peki kimle aşık atıyorsunuz. O oyuncakları üreten, size satan insanların gelir düzeyleri sizden çok fazla. Siz ise elinize geçen 3 kuruşu bu gereksiz oyuncaklara harcayıp birbirinize hava atmaya çalışıyorsunuz. Iphone iyi olsa ne olacak? Bütün gün elinde, içecek ayranı olmayan insan edalarıyla dolaşacaksın. Hadi varlıklısın diyelim; milyonlarca insan açlık sınırı altında yaşarken hiç mi vicdanın sızlamayacak. Onun parasıyla aylarca karınlarını doyuracak insan var. Dış borçlar almış başını giderken siz hala dışarıdan en pahalıları almaya çalışın. Bakalım yarın ne olacak?!

''aslında centauri arkadaşımız iphoneye verdiği paraya üzülerek ancak cihazı överek diğerlerini kötüleyerek kendini avutuyor :) boşuna avunma herkes iphone'nin ne denli bir cihaz olduğunu biliyor...'' bunu yazan arkadaş sen daha Iphone'nun nasıl okunduğunu bilmiyorsun neye göre yorum yapıosun bnde Iphone yok çünkü Iphone'u aldıktan sonra masraflar bitmiyor,mesela Oyun yüklemek için Itunes a sürekli para wermen gerekiyor. O yüzden Bnde n97 bekliorum bn ce o çok daha ii bi smartphone bu arada video özelliği bile olmayan bi telefona neden o kadar para werilio hiç anlamıorum (bu arada Iphone 3G S alanlara deildi bu laf)

centauri ben de iPhone kullanıyodum güzel, gündelik kullanım için hoş bi cihaz... ama sen de abartmışsın biraz. "çünkü Iphone kullanmış olan hiçkimse Iphone'u böyle eleştirmez, sadece hem hiç kullanmamış, hem de cahil bilgisiz insanlar eleştirir Iphone'u..." diye bi laf etmişsin ki bu denli ileriye gitmiş bi yorum sendeki saplantıyı gözler önüne seriyor. dediğim gibi iPhone standart kullanıcılar için güzel bi cihaz fakat elektronik ve yazılım işine daha aşina olan ya da bu konularda profesyonel olan insanlar için pek de tercih edilecek bir cihaz değil. (bu demek değildir ki kastettiğim insalardan hiç iPhone kullanan çıkmaz...) kısacası biraz abartmışsın iPhone'u eleştiren insanlar CAHİLDİR diyerek... eminim bu iddialı konuşma tarzın yüzünden insanlar yorumlarında söylemek istediğin şeylerden daha çok senin üslubunu düşünüyorladır...

ıphone almak yerine heryerine dokunduran hiç gık demeyen 9 adet çin telefonu alırım daha iyi. o zaman 10 tane çin telefonum olmuş olur yaklaşık 2 yıldan 20 yıl götürür beni.

arkadaşlar ya teknoloji baya ilerlemiş eskiden buda yoktu yani demi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir