Parmak izi sensörlerini aldatmak çok kolay!

Çinli firma, sahte parmaklar yardımıyla parmak izi sensörlerini yerle bir etmeyi başardı!

Parmak izi sensörlerini aldatmak çok kolay!

MWC 2016, merakla beklenen yepyeni cihazların ve ürünlerin tanıtımının yanında yazılım ve güvenlik alanında birçok dikkat çekici gelişmeye de sahne oldu. Bunların en önemlilerinden biri de parmak izi okuyucuları üreten Çinli bir firmanın bir akıllı telefonu kandırmanın aslında ne kadar kolay olduğunu göstermesiydi.

Vkansee adlı bu firma kilden, ve hatta basit bir oyun hamurundan yapılan sahte parmakların akıllı telefonlardaki sensörler üzerinden cihazların kilidini açabildiğini kanıtladı. BBC'de yer alan habere göre bu sahte parmaklar gerçek parmakların kötü bir kopyası olduğunda bile bazı cihazlardaki düşük çözünürlüklü sensörleri aldatabiliyor!

Vkansee, aslında bu çarpıcı buluşunu bir anlamda ne kadar başarılı sensörler yaptığını gösterebilmek amacıyla kullandı. Ortalama bir çözünürlüğün dört katı olan 2.000 dpi'lık yüksek çözünürlüklü parmak izi tarayıcıları üreten firma en gerçekçi sahte parmaklarla bile bu sensörlerin kandırılamadığını gösterdi.

Elbette bir telefon üzerinden parmak izinizin elde edilmesi de oldukça zorlu bir süreç gerektiriyor. Fakat Vkansee'nin bu deneyi yine de cihazlardaki bu biyometrik teknolojilere duyulan güvenin de bir sınırı olabileceğini ortaya koydu.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Touch Id bu konuda bayağı başarılı, bilenen parmak izi atlatma teknikleri ile başarıya ulaşamıyorsunuz...

@26 Şubat 2016 18:11 evet apple asla aldatılamaz ah yüce apple (!)

@26 Şubat 2016 18:11 3D yazıcıyla üretilen plastik eldivenle hepsi açılıyor.

@26 Şubat 2016 21:21 o eldveni nerden temin edicez peki

hangi telefonlar düşük çözünürlüklü parmak izi okuyucu kullanıyorlar onu açıklayan olsaydı daha yararlı bir haber olurdu. şuan hiçbir şey ifade etmiyor.

3D printerler ile olusturulan parmaklar onlari da aldatir diye dusunuyorum. En iyisi rakamlar ekranda gorunmeden girilen karmasik sifreler.

İris tarayıcı daha iyi olmazmı arkadaşlar

Biyometrik güvenlik sağlam gibi görünmesine rağmen aslında son derece tehlikeli. Şifrenizi kaptırırsanız değiştirirsiniz. Parmak izi, ses izi, retina, DNA... vb. bilgilerinizi kaptırırsanız ne yapacaksınız? Şu aşamada bilgisayarımdaki veya telefonumdaki parmak izi okuyucu (zaten alternatif olarak bir şifre olmak zorunda) normal şifreye göre daha hızlı açılış dışında bir fayda sağlamıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir