Parmak izi sensörünü yazıcıyla kandırdılar!

Galaxy S6'nın parmak izi sensörü, sadece bir kağıt ve yazıcı yardımıyla yine tuzağa düştü!

  • Zeynel A. Öztürk
Parmak izi sensörünü yazıcıyla kandırdılar!

Araştırmacılar, parmak izini yalnızca bir kağıda yazdırarak Samsung Galaxy S6 ve Huawei Honor 7'yi kandırmayı başardılar.

ABD'deki Michigan State University'den akademisyenlere göre işlem, yalnızca 15 dakika sürdü. Bu hack için elbette parmak izinizin önceden kopyalanmış olması gerekiyor. Parmak izinizin yüksek çözünürlüklü kopyası, iletkenliğe sahip özel bir mürekkep yoluyla parlak bir kağıda yazdırılıyor. Bunun ardından kağıdı telefonların parmak izi sensörüne değdirmek yeterli oluyor.

Rapor, Galaxy S6 ve Honor 7'yi bu yolla kandırmanın mümkün olduğunu söylerken iPhone 5S'in bu yolla açılamadığını ileri sürüyor. Parmak izi teknolojisinin hack'lenmesiyle elbette ilk kez karşılaşmıyoruz, ancak önceki tekniklerde özel kalıplara ve 3 boyutlu baskıya ihtiyaç duyuluyordu. Bu yeni yöntem ise hem daha ucuz, hem de çok daha hızlı.

Rapor, araştırmanın amacının "parmak iziyle oturum açmanın tehlikelere açık olduğunu göstermek ve bu tür saldırıları engellemeye yönelik yeni yollar geliştirmeye yardımcı olmak" olduğunu söylüyor.

Parmak izi sensörünüzün hack'lenebilir olması, endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece bu işlevin kırılmasının imkansız olmadığını bilmeniz yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

S6 satislarinin iyi olmasi zorunuza gitti degil mi chip, iphone icin yaziyica bile gerek olmadigini anlamak icin bir google yapin.

ekipmanlar çok pahalı her önüne gelen alamıyor... kısaca SADECE SAMSUNG'a çamur atma amaçlı haber...

iPhone da oyun hamuruna yenik düşmüştü. Firma önemli değil. En güvensiz sistem parmak izi. Çalındığı zaman şifre gibi değiştirme lüksün yok.

çin malı maldan ne beklersin? ucuz modelleri alanlar tamam da bi de o kadar paraya şu üst düzey çindroid alıyorlar ya anlamış değilim.

cep telefonunda parmak izi kullanmak akıllıca bir şey değil.

mantıksız yorumlar yazmayın burada var olan bir güvenlik zafiyetinden bahsedilmiş. bunu oyun hamuru ile iphone 6 ya yaptılar. sonuç hüsrandı.insanlar güvenlik amacıyla parmak izi sensörüne sahip telefon alıyorlar.fakat bu sensörler kağıt parçasıyla vs. kandırılabiliyor. Bu piyasadaki çoğu telefon için geçerli. amiral gemiler böyle ise orta ve alt segment ne haldedir. siz düşünün.bir TEKNOLOJİ sitesi olarak chip böyle bir bilgilendirmeyi samsunga kastı olduğundan yapmaz herhalde

En iyisi göz tarama lumia 950

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost