Parolalar: Chrome mu, IE mi, Firefox mu?

Web sitelerine girdiğiniz parolalar konusunda en iyi tarayıcı hangisi? Detaylı inceleme içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Parola yönetiminde en iyi tarayıcı hangisi?

Popüler web tarayıcıları artık web sitelerine giriş yapmak için kullandığınız parolaları yönetmenizi sağlayan bir parola yöneticisiyle geliyorlar. Peki bu parola yöneticileri ne kadar iyi? Her web tarayıcısının parola yöneticisinin sunduğu rahatlık, güvenlik, eşitleme işlevleri, hangi cihazları desteklediği gibi işlevleri sizin için inceledik.

Mozilla Firefox

Nasıl çalışıyor: Herhangi bir web sitesinde parola girdiğinizde Firefox, size bu parolayı kaydetmek isteyip istemediğini soruyor. Kabul etmeniz halinde parola, bilgisayarınızda kaydediliyor. Web sitesini tekrar açtığınızda parola, Firefox tarafından otomatik olarak tekrar giriliyor.

Tüm parolalarınızı Firefox seçenekleri içinden listelemeniz de mümkün.

Rahatlık: Firefox'un parola yöneticisinin kullanımı oldukça kolay, tabi parolalarınızı tarayıcınız içinde saklamak sizi rahatsız etmeyecekse. Tüm yapmanız gereken, bir web sitesine oturum açtıktan sonra görünen kutucukta Parolayı Hatırla düğmesine tıklamak.

Güvenlik: Firefox, parolalarınızı varsayılan olarak bilgisayarınızda güvensiz bir biçimde depoluyor. Ancak parolalarınızı seçenekler penceresinde bir Ana Parola belirleyerek korumanız mümkün. Bu durumda parolalarınız şifreleniyor ve Ana Parola'yı girmeden erişilemez hale geliyor. Yani Ana Parola kullanıyorsanız, Firefox tarayıcınızı açık bırakıp gitseniz bile kimse parolalarınızı göremiyor.

Eklentiler yoluyla Ana Parola'nın etkili olduğu süreyi düzenlemeniz de mümkün.

Eşitleme işlevleri: Firefox, parolalarınızı Firefox Sync ile eşitleyebiliyor. Diğer tarayıcılarda olduğu gibi parolalarınız, eşitlenmeden önce şifreleniyor.

Özetle: Firefox, Ana Parola işlevi sayesinde web tarayıcılarında en güvenli parola yöneticisine sahip. Firefox'u PC'nizde veya Android'de kullanıyorsanız, parola yöneticisinden rahatça faydalanabilirsiniz. iOS'ta ve diğer mobil cihazlarda parolalarınıza erişmeniz mümkün değil.

Google Chrome'un parola yöneticisi

Google Chrome

Nasıl çalışıyor: Bir web sitesine oturum açtığınızda Chrome, kullandığınız parolayı parola yöneticisinde saklamak isteyip istemediğinizi soruyor. Parolayı kaydederseniz, bir dahaki sefere otomatik olarak giriliyor. Chrome'un Ayarlar sayfasından kayıtlı parolaları görebiliyorsunuz.

Rahatlık: Chrome'un parola yöneticisini kullanmak, Firefox'un parola yöneticisini kullanmak kadar kolay. İkisi de aynı arayüzü sunuyor - parolanızı kaydetmek için bir kez tıklamanız yeterli. Parolayı girmeniz gerektiğinde ise hiçbir şey yapmanıza gerek yok, her şey otomatik olarak gerçekleşiyor.

Güvenlik: Chrome, parolalarınızı Windows kullanıcı hesabı parolanız yoluyla şifreliyor. Yani Windows kullanıcı hesabınıza erişebilen herhangi bir kişi, parolalarınızı görebilir. Firefox'taki Ana Parola işlevi Chrome'da bulunmuyor. Windows kullanıcı parolanız yeterince güçlüyse ve Windows'ta otomatik oturum açma işlevini kullanmıyorsanız güvendesiniz.

Google Ana Parola'nın güvenlik konusunda kullanıcıları şaşırttığını düşünüyor. Ancak Windows kullanıcı hesabınızı bir başkasıyla paylaştığınızda parolalarınız kolaylıkla erişilebilir durumda kalıyor.

Eşitleme işlevleri: Chrome, parolalarınızı ve diğer verilerinizi Chrome Sync ile eşitleyebiliyor. Eşitlenen parolalar, Google sunucularında şifreli olarak saklanıyor.

Eşitlemeyi destekleyenler arasında Windows PC'leri, Windows 8 tarayıcısı, Mac, Linux, Chrome OS, Android ve iOS var.

Özetle: Chrome, sahip olduğu geniş eşitleme seçenekleri sayesinde parolalarınıza her yerden erişmenize izin veriyor. Google, Firefox'un kullandığı Ana Parola'nın gereksiz olduğunu düşünüyor. Bu nedenle parolalarınızın güvenliği için kullanıcı hesabınıza başkalarının erişmemesi gerekiyor.

Internet Explorer'ın parola yöneticisi

Internet Explorer

Nasıl çalışıyor: Herhangi bir web sitesinde parolanızı girdiğiniz anda Internet Explorer, onu kaydetmeyi teklif ediyor. Aynı web sitesini bir kez daha ziyaret ettiğinizde önce kullanıcı adı kutucuğuna tıklayıp kullanıcı adını seçmeniz gerekiyor; Internet Explorer bunu yapmadan parola kutucuğunu doldurmuyor. Internet Explorer, kaydettiğiniz parolaları IE PassView gibi üçüncü parti araçlar olmaksızın görmenize de olanak tanımıyor.

Rahatlık: IE'de parolaları kaydetmek çok kolay, ancak tarayıcı onları otomatik olarak doldurmuyor. Kaydettiğiniz parolaları görmek isterseniz rahatınız kaçacak, çünkü bunun için üçüncü parti araçlara ihtiyacınız var.

Güvenlik: Chrome'da olduğu gibi Internet Explorer da kayıtlı parolalarınızı Windows kullanıcı hesabı parolası yoluyla şifreliyor. Şu anki kullanıcı hesabınızı kullanan herhangi bir kişi, parolalarınızı görebiliyor. Ancak oturumunuzu kapattıysanız güvendesiniz, sadece Windows parolanızı bilenler kayıtlı parolaları görebilir.

IE, Chrome ile aynı yöntemi kullandığından Ana Parola işlevi sunan Firefox, ortalama bir kullanıcı için çoğunlukla daha güvenli.

Eşitleme işlevleri: Windows 8, Internet Explorer parolalarını ve diğer verileri eşitleyebiliyor. Windows 7 ve önceki Windows sürümleri, IE parolalarını eşitleyemiyor. Parolalarınıza eşitleme yoluyla sadece ve sadece Windows 8'li cihazlarda erişebilirsiniz; Windows Phone dahi desteklenmiyor.

Özetle: Internet Explorer'daki parola yöneticisi, kısaca söylemek gerekirse en kötüsü. Parolaları doldurmanız için tıklamanız gerekli, kayıtlı parolaları görmek için dahili bir işlev de sunulmuyor. Windows 8'li bir PC'niz yoksa parolalarınızı eşitlemeniz de mümkün değil.

Peki hangisi en iyisi?

Peki hangisi en iyisi?

Peki hangi tarayıcının parola yöneticisini tercih etmelisiniz? Bu, tam olarak neye önem verdiğinize ve tabi ki hangi tarayıcıyı kullandığınıza göre değişiyor.

  • Parolalarınızın güvenliği sizin için çok önemliyse, Firefox'un parola yöneticisini kullanın. Firefox, pratikte parolalarınızı kullanıcı hesabınız içinde dolaşanlardan daha iyi koruyacaktır.
  • iPhone ve iPad ile eşitleme işlevine ihtiyacınız varsa, Chrome'un parola yöneticisi bu iş için yeterince güvenli.
  • Tarayıcı tercihiniz belliyse ve zamandan kazanmak istiyorsanız, web tarayıcınızla gelen parola yöneticisini kullanmanızı ve zamandan tasarruf etmenizi tavsiye ediyoruz. Kullanıcı hesabınızı başkalarıyla paylaşıyorsanız, banka parolalarınızı kaydetmemeye dikkat edin.

Peki parola konusunda en iyi web tarayıcısı hangisi? Belirttiğimiz gibi bu, biraz da size bağlı. Chrome'un farklı cihazlarda eşitleme işlevleri ve basitliğiyle kazandığını; Firefox'un ise parolalarınızı korumada önde olduğunu söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

üçü de değil. maxthon...

Roboform ile en iyi çalışan tarayıcı Firefox. Chromeda sadece online roboform var o yüzden hala ff kadar iyi değil. IE zaten çoktan öldü.

@13 Ağu 2013 00:15 en son ie kaç kullandın ie4 falan mı? firefox ve chrome sürüm sayısı şişirirken ie11 in hızı chrome ve firefox a aradaki sürüm numarası farkı kadar fark attı :p

Last pas eklentisini kullanıyorum

firefox tarayıcısı kro muyum tarayıcısından daha iyi

chrome iyi. ama firefox 1 adım önde

Yandex den şaşmayın

@13 Ağu 2013 05:57 Google olmasa Yandex de olmaz.

Maxthon tabiikide..

şu aralar metro arayüzde çalışan chrome firefox'dan kötü. FIREFOX daha iyi.!

Firefox Inc.

ie9 en güvenlisi

Herkes kafasından sıkmış kendi tek kullandığı tarayıcıyı yazmış. Ben tüm tarayıcıları kullandım kendim bir süre denedim, en iyisi Opera bana göre... bir önceki versiyonda parolasını kaydettiğiniz login sayfasına girince hiçbir yere tıklamadan sadece CTRL+ENTER kombinasyonu ile giriş yapabilirsiniz

@13 Ağu 2013 11:47 Sen neyin kafasındasın en iyisi firefıx gardaş

crome en iyisi gerikalanlar baş belası

MAXTON-OPERA-FİREFOX.... ŞAŞMA BAŞKASI YALAN

last pass + chrome gerisi en iyi çözümdür tavsiye ederim

her zaman için kalite ve her zaman için tabi ki geleceğin tarayıcısı IE....

Firefox güvenlik, eklentiler, kişiselleştirme ve kullanım kolaylığı açısından en iyisi!

ie kendini yenilemede çok yavaş olmasa belki çok şey başarabilir.

"Eklentiler yoluyla Ana Parola'nın etkili olduğu süreyi düzenlemeniz de mümkün." Eklentiyi yazana nasıl güveneceğim?

@14 Ağu 2013 00:34 Browser'ı yazana nasıl güvenebiliyorsan!!!...

@14 Ağu 2013 00:34 Firefox ve eklentileri açık kaynak kodlu oluyorlar bildiğim kadarıyla. Denenmiş ve onaylanmış bir addonu gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

ie10 da nasıldı hatırlamıyorum ama ie11 de dediğiniz gibi kayıtlı parolaları görememe problemi yok. Makaleye ie11 ile ilgili bu bilgide eklenirse daha doğru olur. Ben bilgisayarda parmak izi tarayıcısı ile oturum açıyorum ve kayıtlı parolaları denetim masasındaki kimlik bilgileri bölümünde parmak izi doğrulamasından sonra görebiliyorum.

pek kullanmıyorum ama ne olacak bu opera'nın hali, bence en iyisi o. Çünkü bazı sitelerde parola kaydetme şeçeneği vermiyor ne firefox ne chrome, sadece opera tüm siteler için kayıt seçeneği sunuyor.

bence hiçbiri değil. Opera veya Operanext

Chrome geldikten sonra diğer tüm tarayıcılar kendilerine çeki düzen vermeye başladı. Chrome un en büyük başarısı rekabet ortamının doğmasını sağlamasıdır. Chrome sayesinde diğer tarayıcılar mükemmelin peşine düştüler

Vazgeçilmez en iyi tarayıcı Firefox' tur bence. F.F. nin ana parola özelliğinin ne işe yaradığını bilmiyorum. Bu vesile ile öğrenmiş oldum, teşekkürler.

Chrome şimdilik hepsinden iyi :) Max_Real Qnx

ikisi birlik olsa internette hiçbir sıkıntı kalmayacak demedi demeyin

Kıyaslamada Opera yok ama bence kesinlikle Opera

parola güvenliği,kullanım kolaylığı ve gittiğiniz her yere parolalarınızı götürebilme portatifliği açısından lastpass eklentisinden şaşmayın. Tanıştığım günden beri formattan sonra ilk kurduğum şey.illa tarayıcınınkini kullanacaksak firefox derim

İnternet explorer her konuda en kötüsü gibi duruyor :D

@15 Ağu 2013 10:47 bence en iyisi ie11 :D

@15 Ağu 2013 14:51 aynen ene iyisi ie 11

Maxthon ve Superbird denemediyseniz deneyin bence...

@15 Ağu 2013 11:05 Maxthon Baya Kaliteli Ve Cloud

@15 Ağu 2013 11:05 Sitesi Türkçe bile olmayan bir tarayıcıyı neden kullanayım ki?

internet explorer kullanmayın ne kullanıyorsanız kullanın ama benim tavsiyem Firefox ve Chrome

@15 Ağu 2013 15:17 bak sen şu konuşana :)

forever firefox

IE 6 özledim ben xpde kaldı =// onun gibi sade bir tarayıcı hiç piyasada yok.

chrome kullanayım dedim sayfayı çökertti flashı çökertti ve eski kankam firefox a döndüm bidaha bırakmayacağım seni firefox

@19 Ağu 2013 19:15 nasıl kullanıyorsunuz da çöküyor bende ne chrome ne firefox hiç çökmez ikisinide çok kullanırım. sorunu kendinizde arayın.

Chrome ve firefox son sürümlerde giderek bozuluyor.İki tarayıcı da çok sık çöküyor.Parola yönetimi konusunda kimse kusura bakmasın en iyisi Opera dır.Parola gereken tüm sitelerde hatasız çalışır.Diğerleri ise bu işi yarım yamalak bile beceremiyor...

Chip olayı özetlemiş. "Parolalarınızın güvenliği sizin için çok önemliyse, Firefox'un parola yöneticisini kullanın. Firefox, pratikte parolalarınızı kullanıcı hesabınız içinde dolaşanlardan daha iyi koruyacaktır." Şimdi dağılın.

Firefox yıllarca kullandım ama 3 yıldır chrome daha iyi. Yalan yok hele şu eşitleme özelliği o kadar pratik o kadar kullanışlı ki geri kalan çoğu şey hepsinde aynı zaten. tabi birde soğuk açılışın süper hızlı olması var.

hız için ie ya da chrome geriye kalan her şey için firefox :)

Sen de yorum yaz