Parolasını unuttuğunuz Windows'a erişin!

Windows'a koyduğunuz parolayı unuttuğunuzda ona nasıl tekrar erişebilirsiniz? Açıklıyoruz...

Parolasını unuttuğunuz Windows'a erişin!

Windows'unuzun parolasını unuttuysanız, bilgisayarınıza ulaşmak için hala birkaç seçeneğiniz var. İşte verilerinize veya Windows'a tekrar erişmek için izleyebileceğiniz yöntemler.

Bir Linux Live CD yoluyla dosyalarınıza ulaşın

İstediğiniz işletim sistemine ulaşmak değil sadece birkaç dosyayı kopyalamaksa, işiniz oldukça kolay. Bilgisayarınızı herhangi bir Linux Live CD'sinden (örneğin Ubuntu) başlatarak dosyaları bir USB belleğe kopyalayabilirsiniz.

Bazı dosyalar için root erişimine ihtiyacınız olabilir. Bazı dosyaları taşımakta sorun yaşıyorsanız, terminal penceresini açın (Applications > Accessories > Terminal) ve sudo nautilus yazın, sorulduğunda parolayı boş bırakın. Artık her şeye erişebilirsiniz.

Trinity Rescue Kit veya Ophcrack'i deneyin

Trinity Rescue Kit ile parolayı kaldırın

İşletim sisteminin kendisine erişmeniz gerekiyorsa, Linux tabanlı Trinity Rescue CD işinize yarayacak. ISO dosyasını indirin ve bir diske yazın. Ardından PC'nizi bu diskten başlatın ve "Windows Password Resetting" seçeneğine, ardından "Interactive Winpass"a tıklayın. Şimdi ekrandaki yönergeleri izleyin ve düzenlemek istediğiniz bölümü seçin. "Edit User Data and Passwords"ü seçin ve düzenlemek istediğiniz kullanıcının adını yazın. Şimdi 1 numaralı seçeneği seçin ("Clear (Blank) User Password"). İşlem tamamlandığında menüden çıkmak için bir ünlem işareti (!) yazın ve q'ya basarak menüden çıkın. Bilgisayarınızı baştan başlattığınızda Windows'u herhangi bir parola yazmadan açabileceksiniz.

Ophcrack ile kırın

Bu yöntemle parolayı bularak şifreli dosyalara dahil tüm işletim sistemine tam erişim sağlayabilirsiniz. Ophcrack Live CD'yi indirip ve bir diske yazıp, bilgisayarınızı bu diskten başlatmanız yeterli. Parolanızın bulunması biraz zaman alabilir. Bulunduğunda pencerenin üst bölümünde parolaların listelendiğini göreceksiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Windows Live accountu icin yapacak bir sey var mi? W8 Online Profile'da.

parolaya ne gerek var ya. benim pc yi elleyen adam daha doğmadı anasından

Elcomsoft System Recovery Proffesional bu programın bootable isosunu bulun (ortalama 150 mb), disk image olarak yazın DVD ye bununla açın sistemi ister unuttuğunuz parolayı değiştirin ister parolayı silin restart yapın alın size sorunsuz açılan bir Windows hepsi bu

Elcomsoft System Recovery Proffesional win7 ve eski sürümleri destekliyor. Win8 ve 8.1 henüz desteklemiyor.

Bu kadar şeye gerek yok :) System32/config/Sam dosyasını silin ve kurulum DVDsinden yenisini kopyalayın. Bunu yapmadan önce eski sam dosyasını dm tmp komutuyla klasör oluşturup eski sam dosyasının yedeğini alın.

Ben de Puppy Linux ile bilgisayar açılış menüsü yapıyorum, Windows 7, Windows 8 ve eskiden USB diskten çalıştırdığım tüm bakım ve Windows yedekleme menülerini bu ana menüden bilgisayar açılışında çalıştırıyorum. Linux candır, iyi ki varsın Linux.

Nautilus'u böyle açmanızı tavsiye etmem.Linux'den anlamıyorsanız yanlış birşey yapıp PC'nizi bozabilirsiniz :D

Windows 7 ultimate sifremi unuttum bana yardımcı olurmusunuz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir