Patates salatası için 30.000 dolar topladı!

Kick Starter'da geçen hafta başlayan "patates salatası projesi", bu kadar bağışı nasıl topladı?

Patates salatası için 30.000 dolar topladı!

Yeni bir Kickstarter projesinin açıklaması, kendini çok basit ve güzel bir şekilde ifade ediyor. "Patates salatası yapıyorum. Sadece patates salatası. Ne tür olacağına daha karar vermedim".

Ve ne olduysa oldu, proje 3 Temmuz'da başlatıldığından bu yana 37.000 dolardan fazla bağış topladı. Zack Brown projeyi başlattığında, hedefi sadece 10 dolar toplamak olarak görünüyordu ve 25 günlük bir kaynak bulma süresi vardı.

Bağışlar hızlanınca, Brown da onlara ayak uydurarak komik hedefler koymaya başladı. Mesela, 100 dolara eriştikten sonra iki farklı tarif denemek, 75 dolarda pizza partisi vermek gibi. Sonra iyice çığırından çıktı ve 1.000 dolarda patates salatasının yapımını canlı yayınlayacağını, 3.000 dolara ulaştığında projenin destekçilerini bir yer kiralayıp partiye davet edeceğini söyledi.

Her ne kadar saçma olsa da, insanlar paralarını ilginçlik olsun diye harcamakta özgürler. Kickstarter son zamanlarda proje kurallarını gevşetti ve artık yasa dışı olmayan, tehlikeli olmayan neredeyse her şeye izin veriliyor. Önceden projelerin onaylanması şarttı, ama artık onaylanmadan da başlatılabiliyorlar. Yine de Kickstarter, projeleri istediği zaman kapama hakkını elinde tutuyor.

Brown, Reddit'deki Ask Me Anything yazısında şöyle diyor. "Bu kadar ileri gideceğini hiç tahmin etmezdim. 10 dolar yeterli bir hedef gibi görünüyordu. Sanırım insanlar saçma ve sıradan bir şey etrafında bir olma fikrine ilgi duyuyorlar. Patates salatası ilginç bir şey olmayabilir, ama görünüşe bakılırsa hepimizi bir araya getiriyor."

Brown'ın Kickstarter sayfasının en altındaki küçük bir notta yazanı da söylemeden geçmeyelim. "Pek güzel olmayabilir. İlk defa patates salatası yapıyorum."

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Dünyada ölen çocukların, bebeklerin ve açlıktan kemikleri sayılacak insanların varlığı ve onların gıdaya muhtaçlığı; abuk sabuk bir projeye ve onun sahibini dahi şaşkınlığa uğratacak derece ilgi duyup paralarını saçan ve ne amaç uğruna yaşadıkları bilinmeyen bu insanlar gerçekten bir vidana ve akla sahip midir sizce?

@09 Tem 2014 03:12 vicdanı ve akılları yok ama paraları var

Adam çevresine zarar vermiyor, yüksek miktarda para toplamak gibi bir amacı da yoktu, insanların eğlenmesine karşı durmak niye? Ne kadar saçma da olsa bir o kadar da eğlenceli gözüküyor. Her yerde açlık, her yerde savaş haberi, şu haber bile bugün beni gülümsetmeye yetti. O 37 bin dolara ne açlık biter ne savaş, ancak insanların yüzünü güldürmüşse bu bile yeter.

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir