Patent trollerinin en büyük hedefi Apple

Bu listenin 1 numarası olmak, Apple'ın başına daha çok dert açacak gibi görünüyor...

  • Cem Şancı
Apple, patent trollerinin hedefinde...

Apple, Samsung ve HP gibi dev teknoloji şirketlerinin uğraştığı sorunlar arasında çok ilginç bir detay var. Bu şirketler, patent trollerinin sürekli saldırısı altında bulunuyor. 

Patent trolü, silikon vadisinde kısa süre önce isimlendirilen bir kavram. Bazı şirketler veya kişiler, gelecekte kullanılması mümkün bazı fikirlerin patentini alarak bunları kasalarında saklıyorlar. Ne zaman ki büyük bir teknoloji şirketi, kendi ürünlerinde onların patentini anımsatan teknolojiler kullanmaya başlıyor, patent trolleri bu şirketlere dava açıp milyar dolarlık tazminatlar talep ediyorlar.

Eğer patent konusunda çok isabetli tahminlerde bulunmuşlarsa, bazen on milyonlarca dolarlık tazminatlar koparabiliyorlar da... 

ABD, patentli fikirlerin ihracatından her yıl 90 milyar dolar gelir elde ediyor. ABD'deki ticari davaların da bir çoğu patentler nedeniyle açılıyor. 1990 yılında mikro işlemci alanındaki patent davalarının sayısı 15 binken, bu yıl bu sayı 65 bine çıkmış durumda. Yazılım patentleri için de şu anda yılda 125 bin dava açılıyor.

Apple, bu davalara en fazla hedef olan şirket konumunda; 2012'de 44 patent davasıyla uğraşmak zorunda kalan Apple'ın bu davalarının sayısı her yıl artarak devam ediyor. Samsung'un 2012'de 39, HP'nin ise 17 patent davasına hedef olduğu anlaşılıyor. Yılda yüz milyon dolardan az kazanan firmalara çok fazla sayıda dava açılmazken, patent trollerinin gözlerini büyük paralara diktiği, hedefledikleri firmalardan belli oluyor. 50 milyar dolardan fazla para kazanan şirketlerin çoğu çok sayıda patent davasına muhattap oluyor. Şirketler bu davaları kaybetmeleri halinde, çok büyük cezalar ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Apple kendi çöplüğünde boğulacak

İyi oluyor. Kendisi kaşındı. Samsung'un peşini bırakmadı.

guzel fikir :)

yeni meslek dalı mı oluştu ne ?

Apple her zaman kendi çağının üstünde ürünler üretir. Apple'ın batması için Samsung veya HP'den fazlası gerek. Öyle yada böyle Apple ayakta kalmayı başaracak ve en büyük şirketler statüsünden düşmeyecek gibime geliyor.

@30 Ağu 2013 21:14 atma Apple fanbotu... Apple hiç bir şey üretmez ürettirir...

21.14 ?? Emin misin ???

onlar Apple'a kurban olsun. yani diğer bütün markalar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play