Patenti alınmış en "garip" icatlar...

Başkası tarafından kopyalanmaması için patenti alınan ancak üretecek bir dahi (!) bulamayan icatlar.

Patenti alınmış en "garip" icatlar...

Mucitlerin çok önemli kişiler olduğu tartışılmaz. Elbette ki onların yaratıcı güçleri ve sonuca ulaşana kadar yaptıkları deneyler sonucunda vazgeçmelerine engel olan mücadele güçleri ve sınırsız sayıda deneme gerçekleştirmelerini sağlayan sabırları takdir edilmesi gerek özellikleridir. Bu zorlu hatta bazen koca bir ömrü kapsayan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürünün başkaları tarafından kopyalanmasını engellemek için patent sistemi bulunuyor. Her ne kadar bu sistem Çin gibi bazı ülkeler için pek bir şey ifade etmese bile Avrupa ülkelerinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde çok sıkı bir şekilde uygulanıyor.

Elbette her icat aynı ölçüde değerli olmayabilir. Hatta bazı icatların alkollü bir ortamda "yaparız değil mi abi" benzeri söylemlerle çıktığı bile düşünülüyor. Bu anlaşılabilir, hatta pek çoğumuzun hayatımızın bir yerinde yaşadığı, bir deneyim olmakla birlikte bu işi patent almaya kadar götürenler de var. 10 milyondan fazla patent kaydı bulunan Amerika Birleşik Devletlerinde patenti alınan ancak bir nedenle (!) üreticileri ikna edememiş buluşlar, patent alındığı yıllar ve mucitlerinin isimleri (soyadları kişilerin saygınlıklarına daha fazla zarar gelmemesi için verilmemiştir) ile birlikte resimleriyle galerimizde inceleyebilirsiniz. Bakalım, aralarında size mantıklı gelenler olacak mı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Üretemeyeceği bir şey için patent alınamaması gerekli. Bu teknolojiyi tıkıyor. Bir cep telefonu üretebilmek için 40 takla atıyor artık firmalar. Patent başvuru şartları olmalı oatentini alacağı şeyi yapma süresi olmalı o süre içerisinde yapamadığı takdirde patent elinden alınmalı. İlerde biri yapar bende bu işten para kazanırım diye alınmış o kadar çok patent varki.

Gulmeten öldüm ya :D :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play