Paylaşım hizmeti Limewire'a neler olacak?

Müzik indirenlerin bir kalesi daha düşüyor mu? İşte dudak uçuklatan, inanılmaz tazminat miktarı...

  • Ali Güngör
Limewire'a 150 milyar dolarlık dava!
Milyonların favori paylaşım uygulaması

Napster ve Kazaa gibi dosya paylaşım devlerinden sonra sıra Limewire'da olabilir.

NMPA LimeWire'a açtığı davada bir mp3 başına 150.000 dolar tazminat istiyor. Toplam rakam 150 milyar dolar civarında. Oysa Limewire'ın varlıkları milyon dolar seviyesinde. Bunun başlıca sebebi de Limewire'ın yasal müzik satış mağazası, korsan mp3'ler değil.

Bir yandan binlerce kullanıcıya küçük tazminat davaları açan, bir yandan Limewire gibi devleri sıkıştıran müzik devleri hedeflerine ulaşacak mı bilinmiyor. Ancak her kapatılanın yerini bir başkasının aldığını gören RIAA gelecek olan yeni Amerikan Anti-Sahtecilik Ticaret Anlaşması'na koydurduğu maddeler ile telif hakkı taşıyan dosyaları paylaşan P2P motorları yazılmasını suç haline getirecek.

Yani Limewire kapatılırsa ve bu yasa çıkarsa, yeni bir efsane doğmayabilir; hızla yıkılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

internet'ide kısıtlayın bnim bildigim internet özgürlüktür

limewire, uzun zamandan beri kötü performans sergiliyordu zaten.
müzik indirmek için yeni alternatif; bearshare...

limwware yoksa emule var nolmuş yani daha çok dava açarlar. Paylaşmak özgürlüktür.

Yıkılsın zaten bu tür programlara gerek yok. Youtube ve benzeri siteler ve firefox elentileri sayesinde anında indirilebiliyor şarkılar. Torrent ne kadar saçmaysa bu tür yazılımlarda o kadar saçma.

sanki bu haberi daha önce yayınladınız gibi geliyor bana ...

Lafa gelince """Toplumda Huzurun Sağlanması""" icin sunu bunu yaptık derler. Once sormak lazım gelir seviyesi ilgili urunleri alamaya yetenler kopya mı_? kullanıyor, yoksa orjinal mi_? Kisinin cebindeki para yetiyorsa hic kimsenin kalitesiz kopyaları kullanacağına inanmıyorum. (Kaliteli olsa bile) Orjinal alıp keyifle film izler yada muzik dinler. Bu konuda bir anket yapılsın, gelir seviyesi uygun olanların % 1'i nin dahi kopya kullanmadığı anlasılacaktır. Devletler gercekten """Toplumsal Huzur""" istiyorlarsa, aldıkları asgari ucretle karnını bile tam doyuramayanların bu tur paylasımlar ile birazda olsa sosyal hayattan haberdar olmalarına engel olmamalıdır.
---------Mehmet Can---------

paran yoksa bir kopyala yapıştır bile yapamayacaksın. müzik şirketleri ne yapıyorsalar kendilerine yapıyorlar, gerçekten bir gün para verip orjinal medya satın alamayan insanlar korsan müzik dinleyemez, korsan film izleyemez, korsan oyun oynayamaz, korsan işletim sistemi kullanamaz olursa işte o zaman popülaritelerinin nerelere düştüğünü fark edecekler. örneğin windows ve photoshop un orjinal kullanan kullanıcalarından kat kat fazla korsan kullanıcıları var ama bu sayede dünyanın en iyiliriler, kendilerini kasa kasa en çok biz kullanılıyoruz diyobiliyorlar.
elbette herkes korsan kullanmasın diye bazı zorlamalar getirmek lazım ama bunu çok iyi ayarlamak lazım, farkederseniz müzik şirketleri telif hakkı peşinde en çok koşuşturan şirketler bunun nedeni de müziğin diğer medyalara göre ucuz olması herkese satabiliriz diye düşünerek bütün yolları birer birer kapatmaya çalışıyorlar, ama sonuçta yapabilecekleri tek şey korsan müzik satan yerlerin sayılarını arttırmak korsan sektörünün büyümesini sağlamak olacaktır.

halada çalışıyor takır takır indiriyoruz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play