Paylaşımlarınızla hedef haline gelmeyin

Sosyal medyadaki paylaşımlar sizi hedef haline getirebilir.

Paylaşımlarınızla hedef haline gelmeyin

Kaspersky Lab tarafından aralarında Türkiye'nin de olduğu 16 ülkede gerçekleştirilen bir anket, sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin (%30) gönderileri, check-in'leri ve diğer kişisel bilgilerini sadece arkadaşlarıyla değil herkese açık tuttuğunu, sınırlamadığını ortaya koydu. Bu durum, siber suçluların saldırıları için kapıyı ardına kadar açıyor.

Ankete göre; internet kullanıcılarının dörtte üçünün (%78) en az bir sosyal medya hesabı var. Fakat sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir bilinçsizlik mevcut. Anket katılımcılarının onda biri (%9), sayfalarını ve gönderilerini arkadaş listesi dışındakilerin göremediğini düşünmekte. Bu durum kişisel bilgilerinin yanlış ellere düşmesini ve hata suçlularca kimlik hırsızlığı ve finansal dolandırıcılık amacıyla kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Araştırmada kullanıcıların arkadaş eklerken kendilerini tehlikeye attıkları görülmüş; şaşırtıcı bir şekilde %12'si tanıyıp tanımadıklarına bakmadan herkesi listelerine eklediğini belirtmiş. Ayrıca kullanıcıların üçte biri (%31), ortak arkadaşları varsa diğer insanların bağlantı taleplerini kabul etmekte; bu durum kullanıcıları daha fazla sayıda tanımadığı kişiye ve hatta reklamcılık aracıları ve suçlulara karşı korunmasız bırakmakta. Söz konusu olan "arkadaşlara" güvenmek olduğunda anket katılımcılarının dörtte biri (%26), bir arkadaşından gelen bağlantıyı ne olduğunu bile sormadan ya da göndericinin hesabının ele geçirilmiş olabileceğini hesaba katmadan tıklatmakta bir sakınca görmediğini belirtmiş.

Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm şu yorumlarda bulundu: "Sosyal ağ kullanıcıları, siber bilince sahip olmayarak ve yabancılara kişisel ve gizli bilgilerine kolay erişim olanağı tanıyarak tehlikeli bir oyun oynuyorlar. Doğum günlerinden adreslere ve tatil planlarına kadar çok sayıda bilgi içeren sosyal medya profilleri varken siber suçlular için değerli bilgiler bulmak ve bunları kötüye kullanmak veya kimlik çalmak çok büyük bir zahmet gerektirmiyor. Bu bilgileri bir arkadaşınıza vermeniz bu işi daha da kolaylaştırıyor."

Sosyal medya paylaşımlarınızın sizi tehlikeye atmaması için Kaspersky Lab, her şey göründüğü gibi olmayabileceği için İnternet kullanıcılarının kimlerle arkadaş oldukları ve bu sitelere güven duyup duymama konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Şüpheniz varsa, bir arkadaşınızın talebini kabul etmeyin veya beklemediğiniz bir bağlantıyı tıklamayın. Durum güncellemelerinizi sadece en yakın arkadaşlarınızla paylaştığınızdan emin olmanız için ayrıca bu sosyal ağ hesaplarındaki gizlilik ayarlarının en üst düzeyde olması gerekiyor. Dikkatli olmanın yanı sıra güvenlik yazılımları dijital hayatınızı İnternet tehditlerine karşı korumanıza ve gizliliğiniz ve kimliğinizin güvenliğini sağlamanıza olanak tanır.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bre ahmaklar elinizde modern teknolojinin yeni jenerasyon multi bilmemne iletişim araçları mevcut kimi bunu prestij için kullanıyor kimi aksesuar, iletişim için kullanın açın arkadaşınızla konuşun bir yerde canlı-kanlı buluşun sohbet edin, bu atmosferi yaşayın yer ve mekan bunu mümkün kılmıyorsa görüntülü video konferans yapın! Ne işiniz olur böyle platformlarda anlamamki ne röntgenciyim ne teşhirci diyerek son verin bu aptallığa ve realiteye geri dönün. Güvenlikmiş ayarlarmış hepsinden kurtulun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir