PayPal'daki kesinti milyonlara mal oldu!

Dev sitede yaşanan iki saatlik kesinti, milyonlarca dolarlık bir krize yol açtı!

  • Onur Seven
PayPal'daki kesinti milyonlara mal oldu!

İnternetin en popüler ödeme sistemi olan PayPal'ın birkaç saatten uzun sürecek bir kesintiye uğraması, milyonların kaybedilmesine neden olabiliyor. Şirket, veri merkezlerinden birindeki sorun nedeniyle Perşembe akşamı yaklaşık iki saatlik bir kesinti olduğunu açıklayarak bunun neden kaynaklandığı ile ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Kısa süreli kesintiye rağmen bazı ticaret insanları, satışlarının etkilendiğini ve bu nedenle zarar ettiklerini söyleyerek öfkelerini Twitter üzerinden dile getirdiler. Paypal ödeme sistemini kullanan 10 milyondan fazla ticari olduğu biliniyor.

Kesintinin ekonomik etkisi, şirketin 173 milyondan fazla kullanıcısı için anlam taşıyor. PayPal 2014 yılında 235 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşmıştı. Bu da günde ortalama 644 milyon dolarlık bir para transferi anlamına geliyor. İki saatlik kesintinin ise ödemelerin 51 milyon dolarlık bölümünü etkilediği belirtiliyor. Tüm bu rakamlar tahmini olsa da gerçek olan tek şey bunun tüccarlar için büyük bir kayıp olduğu.

PayPal, dijital para transferi konusunda bazı tüccarlar için tek alternatif olmayabilir. Ancak eBay gibi büyük alışveriş platformlarında işlem gerçekleştirebilmek için tek yol PayPal kullanmaktan geçiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Hesaptan karta para aktarırken %4+45 kuruş para kesiyor. Çalışanım atıyorum 1500 lira olan maaşını aktarıp çekmeye kalksa 60,45 lira komisyon alacak insafsız. Ticari versiyon hepten sıkıntı bizim gibi ayı zor geçirenler için. Bankalarla ortak teşebbüse girip trde kendi kartlarını çıkarsa güzel olur paypal.

PayPal gerçekten çok süper. Alışverişte sürekli kullanıyorum. Ama bir keresinde batarya almış ve onu tekrar geri iade etmek istemiştim. Satıcı iade yapmasına rağmen PayPal parayı yaklaşık 20 gün hesabıma yatırmadı. En sonunda defalarca müşteri hizmetlerini arayarak parayı alabildim. Sebebi benim PayPal'a tanımlı olan kartım banka kartıymış ondan oluyormuş. Bende bundan sonraki alışverişlerimde BKM Express varsa öncelikle onu kullanıyorum yoksa PayPal kullanıyorum. Gerçekten çok güzel bir sistem.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play