Her PC'de bulunması gereken temel araçlar

CHIP Online, her bilgisayarda bulunması gereken temel araçları bir araya getirdi.

Bilgisayarınız için gerekli temel araçlar

Yeni bir bilgisayar satın aldınız veya uzun süredir kullanıyorsunuz. İsterseniz donanımlarınız en son teknoloji desteğine sahip olsun, bir avuç dolusu para harcamış olun, bunların hiçbiri belli başlı yazılımlar bilgisayarınıza kurulmadan bir işe yaramaz.

Her bilgisayarda olması gereken, kullanıcıların pek çok ihtiyacına cevap veren sayısız yazılım var. Browser'dan (tarayıcı) müzik player'a, video player'dan resim görüntülemeye, resim işlemeden anti-virüs araçlarına kadar birçok kulvarda uygulamalar bulunuyor.

Siz de kendi bilgisayarınız için gerekli uygulamaları yükleyerek bilgisayarınızdan sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Üstelik bu araçların birçoğunu da ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz.

CHIP Online, bu yazımızda bir bilgisayarda kurulması ve bulunması gerekli olan yazılımları bir araya getirdi.

Mozilla Firefox & OpenOffice

Mozilla Firefox

Açık kaynak kodlu olan Firefox, ilk yayınlandığı günden bu yana çok yol kat etti. Öyle ki, Firefox yüzünden Microsoft'un Internet Explorer'ı bile ciddi şekilde kullanıcı kaybına uğramaya başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde Mozilla Firefox 3'ün yayınlanmasıyla beraber söz konusu browser, çok kısa bir sürede dünya genelinde milyonlarca kez indirildi.

Firefox'un başarısının arkasında elbette birçok faktör var, ancak özellikle Firefox'un mevcut eklentileri, Firefox'u tamamiyle değiştirerek yeni bir görünüme ve sayısız özelliğe kavuşturabiliyor.

Mozilla Firefox 3'ü indirmek için tıklayın.

OpenOffice

Microsoft Office Word, Excel, Power Point ve Access gibi yazılımlar varken Open Office belki göz ardı edilebilir. Ancak Microsoft'un Ofis uygulamalarının ücreti düşünüldüğünde, kullanıcılardan hiç ücret talep etmeyen Open Office, bir alternatif olmayı başarıyor. Açık kaynak kodlu olan Open Office'de, Word, Excel gibi popüler olan uygulamalara ücret ödemeksizin ulaşabilirsiniz.

OpenOffice'i indirmek için tıklayın.

ZoneAlarm & Antivir

ZoneAlarm

ZoneAlarm, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamakla yükümlü başarılı bir güvenlik duvarı yazılımıdır. Her bilgisayarda bir ateş duvarının mutlak suretle olması gerekir. Windows'un kendi ateş duvarı kesinlikle güvenlik için yeterli değildir. Alanında gayet başarılı olan ZoneAlarm'ın ücretsiz sürümü temel güvenlik ihtiyacınıza cevap verebilecek niteliktedir.

ZoneAlarm'ı indirmek için tıklayın.

AntiVir

Bilgisayarınızı kurduktan sonra ya da internete henüz bağlanmaya başladığınızda mutlaka bir anti-virüs yazılımı edinmeniz gerekir. Piyasada birçok anti-virüs uygulaması bulunurken, AntiVir'i ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

AntiVir'i indirmek için tıklayın.

FlashGet & Windows Live Messenger

Flashget

Flashget, internetten indirilen dosyaların çok daha kısa sürede sistemlere depolanmasını sağlayan araçlardan biridir. Alanında gayet başarılı olan Flashget ile aynı anda birden fazla dosya indirebilir, dosya indirme hızını katlayabilirsiniz. Flashget de bir ücret talep etmemektedir.

Flashget'i indirmek için tıklayın.

Windows Live Messenger

Bilgisayarınızda bulunması gereken bir diğer önemli yazılım da Microsoft'un servisi Windows Live Messenger uygulamasıdır. Bugün dünya genelinde milyonlarca kullanıcı, internette Windows Live Messenger ile iletişimde bulunuyorlar. Arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle iletişimde kalmak için Windows Live Messenger veya benzeri uygulamaları kullanabilirsiniz. Windows Live Messenger, herhangi bir ücrete tabi değildir.

Windows Live Messenger'ı indirmek için tıklayın.

Irfanview & Winamp & Adobe Acrobat Reader

Irfanview

Resim görüntüleme yazılımları bir bilgisayarın olmazsa olmaz yazılımlarının başında gelmektedir. Resimlerinizi görüntülemek, üzerlerinde basitçe değişiklikler yapabilmek için bu gibi araçlar kullanıcılar için yeterlidir. Irfanview'ın ACD See gibi başarılı resim görüntüleme yazılımlarından en önemli farkı şüphesiz ücretsiz olması.

Irfanview'ı indirmek için tıklayın.

Winamp

MP3 ve benzeri müzik formatlarını çalmanıza yarayan Winamp, sunduğu geniş opsiyonlarla kullanıcıların ilk tercihi olmayı halen sürdürmektedir. Video player olarak da kullanılabilen Winamp'a internet üzerinden ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün.

Winamp'ı indirmek için tıklayın.

Adobe Acrobat Reader

Günümüzde yaygın olarak kullanılan PDF dosyalarını okuyabilmeniz için Adobe Acrobat Reader uygulamasının sisteminizde kurulu olması gerekiyor.

Adobe Acrobat Reader'i indirmek için tıklayın.

Adobe Flash Player & Nero

Adobe Flash Player

Bilgisayarınızda flash uygulamalarının sorunsuz olarak çalışabilmesi için Adobe Flash Player'ın mutlaka sistemde kurulu olması gerekir.

Adobe Flash Player'ı indirmek için tıklayın.

Nero

Dosyaları CD/DVD ve yeni medya Blu-ray'e yazma konusunda dünya çapında haklı bir üne sahip olan Nero ile bu medyalara verilerinizi güvenle yedekleyebilirsiniz. Türkçe dil desteğine de sahip olan Nero, alınan yeni yazıcılarla birlikte genelde ücretsiz olarak gelmektedir. Bunun dışında Nero ücrete tabidir.

Nero'yu indirmek için tıklayın.

WinRar & Spybot Search&Destroy

WinRar

Dosya sıkıştırma, bir kullanıcının sıkça başvuracağı işlemlerden birisidir. Bir zamanların dosya sıkıştırma konusunda rakip tanımayan aracı WinZip'in yerine ücretsiz olarak kendini kullandırabilen WinRar öne çıkmıştır. WinRar ile dosyalarınızı olabildiğince sıkıştırabilir, şifreleyebilir ve bölümler haline getirebilirsiniz.

WinRar'ı indirmek için tıklayın.

Spybot Search & Destroy

Virüs tehditleri bir yana, günümüzde Spyware tehlikesi de had safhaya ulaşmış durumda. Spybot Search / Destroy uygulaması, Türkçe arabirime sahip olmasının yanında spyware'leri sistemden kolayca silebilir. Söz konusu araç, internetten ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Spybot Search & Destroy'u indirmek için tıklayın.

Registry Mechanic & LimeWire

Registry Mechanic

Registry Mechanic, Windows kayıt defterinizi opitimize etmenize olanak tanıyan başarılı bir araç. Tek bir tıklamayla registry'nizi temizleyebilir ya da onarabilirsiniz. Windows'da yaşanan hata mesajlarının büyük bir bölümü registry'den kaynaklanmakla birlikte Registry Mechanic gibi araçların önemi de böylelikle daha iyi anlaşılabilir.

Regisrty Mechanic'i indirmek için tıklayın.

LimeWire

Başarılı bir dosya paylaşım programı olan LimeWire ile aranılan hemen her şeyi internet üzerinden bulabilmeniz mümkün.

LimeWire'yi indirmek için tıklayın.

TVC & VLC

Total Video Converter

Bu uygulama ile pek çok video formatındaki dosyayı birbirine çevirebilmeniz mümkün.

Total Video Converter'ı indirmek için tıklayın.

VLC Media Player

Hemen her formattaki dosyayı çalabilmesiyle rakiplerinin arasından sıyrılmayı başaran VLC Media Player, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg ve bunun gibi pek çok formatı sorunsuz olarak çalıştırabiliyor. Ayrıca VLC Media Player, Linux, Windows ve Mac OS X işletim sistemleri altında da çalışabiliyor.

VLC Media Player'ı indirmek için tıklayın.

SnagIt & QuickTime & Paint Shop Pro

SnagIt

SnagIt, ekrandan resim yakalamanıza imkan veren bir uygulama. Ancak Windows Paint'ten elbette çok daha fazla ve geniş opisyonları içerisinde barındırıyor. Çektiğiniz resmin birebir ölçüsünü ayarlayabildiğiniz gibi, resim formatlarını da birbirine çevirebiliyorsunuz.

SnagIt'i indirmek için tıklayın.

QuickTime

Mov ve 3gp gibi dosya uzantılarını çalabilen QuickTime, her sistemde bulunması gereken yazılımların arasında yer alıyor.

QuickTime'ı indirmek için tıklayın.

Paint Shop Pro

Resim görüntüleme size yeterli gelmiyorsa ve profosyonel olarak resimler üzerinde değişiklik yapmak, ya da kendi resimlerinizi ortaya çıkarmak istiyorsanız Paint Shop Pro bu konuda size yardımcı olacaktır. Orta seviye kullanıcıların tercih edebileceği Paint Shop Pro'nun yanında çok daha fazla uzmanlık gerektiren ve alanında bir numara olan Photoshop da tercih edilebilir.

Paint Shop Pro'yu indirmek için tıklayın.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Bu aşağıda sıraladığım araçlarda tamamen ücretsiz olup açık kaynak kodlu yazılımlardır.(GPL LİSANSLI,OPEN SOURCE).Yukarıdaki sırayı bozmadım ve herbir sıradaki program yukarıdakilerin aynı sırasındadır,birde bunları deneyin derim...

1) Mozilla Firefox & OpenOffice
2) Firewall PAPI GUI/OpenFirewall & ClamWin Free Antivirus
3) Free Download Manager & Pidgin/aMSN
4) Gimp & VLC & SumatraPDF
5) AS3 FLV Player/GodLikeMouse Flash Video Player & InfraRecorder
6) 7-Zip & Spybot Search&Destroy
7) RegAlyzer & FrostWire
8) Free Download Manager & MediaCoder & VLC
9) Greenshot& VLC & Gimpshop

Bence BULUNMAMASI gerekenler:

1- mozilla firefox (yerine opera daha iyi bir seçim)
2- zone alarm antivir (avast! bunlara göre daha iyi olur zone alarm karın ağrısından başka bir işe yaramıyor.)
3- flashget (opera kullanırsanız gerek kalmaz)
4- winamp (aimp 2 daha mükemmel, full ve ücretsiz)
5- limewire (sanal polisler içinde cirit atıyor ama alternatif veremem hepsi illegal)
6- quicktime (kasıntı ve gereksiz bir program video sitelerinden istediğinizi bulup zaten izliyorsunuz.)

Tabiki size kalmış ama bunların dışındakiler kullanılmalı.

indirme yöneticisinde internet download manager den iyisi yok

limewire kurun, virüs yetiştirin, virüsler spylar bilgisayarınızı Dar-ül Aceze niyetine kullansınlar. Hattaa en güncel virüsleri önce siz deneyin

flashget yerine orbit bence

winamp yerine bana kalırsa windows media player 11 daha iyi geliyor.Kullanıcı arayüzleri ve sanatçıları albümleri tarzları albüm kapaklarıyla tamamen mükemmel ve ses konusuna gelince ayarlanabilir ekolayzer ve ultra bass ve wow efekeriyle srs modu gayet etkileyici diyebilirim

Herkezin proğram tercihleri ayrıdır hepsine ücretsiz yazılım diyemem ama bende
1) İE 7 pro & office 2007
2) standar xp nin güvenlik duvarı & nod32
3) Orbit & wlm
4) standart resim görüntüleme & winamp & sumatrapdf
5)Adobe Flash Player & Nero
6) winrar & yok
7)kullanmıyorum & bearshare 5.2
8) youtubeden orbitle indiriyorum & Xilisoft 3GP Video Converter & vlc & divx player
9)SnagIt & vlc & PhotoFiltre Studio

1 - Her yönüyle stabil bir tarayıcı olmayışından Opera + Firefox + IE7 & Office yada OpenOffice
2 - Kaspersky Internet Security
3 - Bir Firefox Eklentisi Down ThemAll yada Star Downloader Free & Live Messenger yada Mercury
4 - Office XP Araçlarından Microsoft Photo Editör kendimce vazgeçilmezdir & Winamp & Foxit pdf Reader (denemeyenler hızına şaşıracaktır)
5 - Adobe Flash Player & Nero 6 (üst versiyonlar abartılı)
6 - WinRar & Spybot Search&Destroy
7 - Registry Mechanic & Paylaşım programlarına karşıyım
8 - Mediaları indirmek için Firefox'un eklentisi olan DownloadHelper tüm Video download araçlarını geride bırakmaktadır.
9 - Elbette Gom Player

Download manager olarak kesinlikle Free Download Manager, VLC Player yerine GOM Player, şişko Nero yerine kasmayan Ashampoo Burning Studio.

bu da benim listem
1) Opera ,ff ; microsoft office( yerine koyulacak bir başka program yok)
2)COMODO+Antivir premium (zonealarm gibi hem ücretli hem de kasan bir program a gerek yok.. comodo pro hem ücretsiz. hem kaç zaman mükemmel derece ile birinci)
3)İnternet download manager( ücretsiz olarak ta free download manager) ,Tune UP Utilities 2008
4)GIMP, JetAudio (plus sürüm harika), Foxit reader(tartışmasız)
5)WINASO registry optimizer (kesinlikle bir numara kaç zamandır kullanırım. sorunsuz) limewire Pro
6)Orbit downloader (Grab Eklentisi üzerine başka bir video indirici tanımadım) Gom player, Media player Classic
7)CCleaner, Perfectdisk 2008................

@StatioN

Müzik Dinlemek için Media Player kullanılmaz ya Winamp üstüne tanımıyorm

Limewire'ı koymanız hoş değil. Bence.

bence oraya itunes programını koymanız lazımdı windows media player ve winamp yanında halt etmiş onun çok güzel ve kullanışlı bi müzik dinleme programı mac os kullanıcıları içindir ama xp yede kurulabilir.

flahget gereksiz yerine orbit winamp yerine wmp11+media classic firefox+ie7...Eset Smart Security zeno alarm gereksizz...Microsoft office vazgecilmez openoffice dandik bir yazılım..Winrar yerine 7-zip ..

eklenecek okadar program varki;hatta burdakilerden çok daha iyi.yorumcular bir kısmını yazmış.amma bence en iyi yöntem dene-yanıl.mutlaka iyi bulunur.umarım liste yanlı deyildir.cclaner,revoinstaller,glaryutilities,vs.vs advanced care.kolay gelsin.Rüstembey

foxit reader var hayatımda artık, acrobat'ın arayüzünü unuttum vallahi.

Paint Shop Pro programı paralı değil mi?Ayrıca spybotun altına ad-aware SE Personal koyulmalıydı.Ayrıca bunlar hep 98 ve ME için resimler(Programlar uyumsuz demek istemiyorum)ayrıca vista kullanıcıları için önerilerim (programlar)

İstenmeyen ve Cookiesleri silen:Ccleaner(Ccleanerin resmi sitesinden son sürümünü indirebilirsiniz...
cd ve DVD yazma:Nero 8(yazıdan indirebilirsiniz...)
disk birleştirme:Auslogics Disk Defrag(Googleden auslogics disk defrag download yazarak bulunabilir avantajları vistadaki disk birleştirmede grafik yok yazı var bunda grafik olarak görebilirsiniz.

foxit reader ve internet download manager

Winamp yerine aimp2, adobe acrobat yerine de foxit reader önerilse bence çok daha iyi olur...bu iki program da çok hızlı çalışıyor...

Winamp yerine aimp2, adobe acrobat yerine de foxit reader önerilse bence çok daha iyi olur...bu iki program da çok hızlı çalışıyor...

foxit reader prformans konusunda iyi görünebilir fakat adobe reader in görüntü kalitesinin yanından bile geçemediği söylenebilir. Özellikle pdf kaynaklardan çalışmak zorundaysanız adobe reader kullanmak iyi bir fikir.

ben temizleyici olarak ccleaner kullanıyodum. kayıt defterini tarayınca 1-2 tane sorun buluyordu. registy mechanic ile bilgisayarımı taratınca 500 tane kayıt defteri sorunu buldu. herkese registy mechanic tavsiye ederim.

Herkesin kendince güvendigi ve kullandıgı programlar vardır elbette, Asıl olan işimizi görmesi ve bence ücretsiz olması. tarayıcı olarak firefoxu tek gecerim. adobe readerin yerine foxit, winapın yerine foobar2000, neronon yerine ashamponun ücretsiz sürümünü öenerebilirim. Güvenlik için zonealrmın yerine comodo, spybotun yanına pasif olarak superantispywareyi antivir bence piyasadaki en iyi antivirüs programı. Open office güzel bir alternatif ücretsiz olmasıda da artısı. Resimle ugraşanlar için gimpi önerebilirim. temizlik için ccleanerden cok menmunum, windows live messengerin yerinede amsn yi denemenizi önerebilirim.

Antivir yerine AVG free Edition olmazmı veya Nod 32?

Limewire yerine ben bearshare yi kullanıyorum hem daha kolay indiriyor hem de virüs bulaştırmıyor ve saçma sapan sonuçlar göstermiyor.

Total Video Player kullanıyorum VLC Media Player'dan daha iyi. Youtube'den video indirmek için de Ashampoo'yu kullanıyorum. Ashampoo sadece youtube değil google video gibi başka sitelerinde videolarını indirebiliyor. En iyisi Ashampoo

bencede zonealarm kurmayın sürekli pa2.zonelabs.com a birşeyler gönderiyor ve yetersiz

Eğer sisteminiz düşükse Windows Media Player 11 daha iyi winamp çok kasıyor

Limewire yerine ares, winamp yerine windows media player, flashget yerine orbit, youtube downloader yerine Vdownloader kullanılabilir.Ayrıca vlc media playerin yanına gom veya bs player da gerekli.

Saygılar=)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir