Cloud Computing: Her şey için tarayıcı yeter!

İşletim sistemi ya da güçlü donanıma gerek yok, her şey için tarayıcı yeterli: İşte Cloud Computing.

Sonuç: İnternette yeni olanaklar

Sonuç: İnternette yeni olanaklar
"Cloud computing" adını gelecekte daha çok duyacağız.

Üçüncü ve son hizmet ise yazılım hizmeti (Software as a Service – SaaS). Klasik yazılım satın alıp kullanma modelinin tersine bu yeni sistem de yazılımlara kullandığınız ölçüde para veriyorsunuz. Bunun için özel bir donanım yatırımı yapmanıza da gerek yok. En zor işlemleri bile internet bağlantısı ve güncel bir web tarayıcısı olan eski bir bilgisayarla yapabiliyorsunuz.

Sistem daha oldukça yeni. Ama kullanıcılara geniş olanaklar sunuyor. Bu sayede maliyet baskısı azalıyor ve isteyen herkes oldukça düşük ücretlerle, ek bir donanım gerektirmeden bir internet sayfası oluşturabiliyor. İstediğinde de ek işlem gücü kiralanabiliyor.

Sonuç:
"Cloud computing" yeni bir terim olsa da aslında bildiğimiz eski sistemlerin birleşiminden başka bir şey değil. Ama kullanıcılara geniş olasılıklar sunuyor. Bu sayede platformdan bağımsız olarak istediğimiz yazılımları kullanabiliyor ya da yüksek donanım masrafları altına girmeden sunucu sistemleri oluşturabiliyorsunuz. Üstüne üstlük istediğiniz zaman sisteminizi genişletebiliyorsunuz da.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

onlive ın aynısı bu
onlivedada oyunlar öyle olcakmış :S

e bunun içinde yüksek hızlı internet lazım,
başımızda ttnet varken kimse rüyalara,hayallere kapılmasın !!

Cloud OSlara virüs girme riski var mı?

Şu an güncel ve popülaritesi artan bir konuydu, yazı için teşekkürler
Türkiyede internet hızımızın biraz daha artması ve ucuzlaması gerekecek gibi, yoksa o gereken hızda internetin fiyatı PC almakla aynı kapıya çıkabilir :)

"Cloud OSlara virüs girme riski var mı?"
yokmuş ama hacklenme tehlikesi var diye okumuştum Allh sonumuzu hayretsin inş.
daha neler görecez :p:):D

Aslında her iki taraf için de faydalı olan akıllıca bir sistem. Bu şekilde kullanıcı yazılım lisansları ve sunucular için para ödemeden, sadece kullandığı performansın karşılığını ödüyor.
demişsiniz bu paralı olacak demek mi

Windows Azure

minareyi calan kılıfını uydurur lisas olmaz bukez kullanım hakkı satın alırsın cok yeni ve üzerinde konusulması icin erken bi sistem artı ve eksileri pratikte incelenmeli bence yakından

nasıl bu sistemi kullanacagız

uye olmak icin form doldurmaya calsitim ama surekli hata ile karsilastim eger ben kor degil isem ki sanmiyorum belki 20defa denedim hata refresh yapip kod degistirmeside yaptim ama kod hatasi, malware guvelik kodlamsi surekli hata veriyor lutfen sisteminiz kontroledin

caloud computingi denmek isteyen arkadaslara bir kac ornek siytem vereyim ancak netiniz hizli degil ise biraz agir isliyor onu soylemeliyim

www.eyeos.info
www.icloud.com
hala beta calsimasinda olan diger bir cloud
http://www.thinkgos.com/index.html

en azindan resim veya dosyalarrinizi upload edebileceginiz ve burdan mail atabileceginiz size kendinize ozel siteniz olcak

have fun

ya bizdek bu net hızıyla sistem zor çalışır yaaa:

ya bizdek bu net hızıyla sistem zor çalışır yaaa:

hangi enayi bilgilerini başka bir sanalpc ye yükleyip kullanmak isterki güvenlik ne olcak

*

çok güzel bir sistem ama bu sistemi kullanabileceğimiz web siteleri önerilse güzel olurdu. özellik programları kullanabileceğimiz veya kiralayabileceğimiz web sitelerini istirham ediyorum...

hangi enayi bilgilerini başka bir sanalpc ye yükleyip kullanmak isterki güvenlik ne olcak
********

kullandığın windowsun senden habersiz microsofta bilgiler gönderdiği, bizzat microsoft çalışanları tarafından doğrulandı neyin güvenliğinden bahsediyon sen?

illa güvenlik istiyosan kendine bi linux derleyip kurarsın , ki güvenlik gerektiren tüm kurumların kendi linuxleri/OSleri var ;)

en yavaş bilgisayarlar tr de olacak desene (ttnet)

Başlangıç tan zıplayıp sona gelinmez yavaş yavaş gitmek gerekiyor.Çok ileri bir tarihten bahsediyorsunuz.

gerek yok böle bir şeye ama bakalım

Ben 2 ay önce denemiştim. 1 MBit bağlantıyla çok yavaş çalışıyor. Msn açmaya çalışmıştım açamamıltım. Bir daha da bakmadım zaten.

Bir de örnek verseydiniz.

http://www.icloud.com

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir