Cloud Computing: Her şey için tarayıcı yeter!

İşletim sistemi ya da güçlü donanıma gerek yok, her şey için tarayıcı yeterli: İşte Cloud Computing.

Sunucu çiftlikleri

Sunucu çiftlikleri
Sunucuların fazla gelen işlem güçleri kiralanıyor.

Bunu mümkün kılan ise Google, Amazon, Microsoft ya da IBM gibi büyük şirketlerin sunucu "çiftlikleri". Oldukça geniş olan bu sunucu gruplarında aslında ihtiyaçtan çok daha fazla işlem gücü ve depo alanı var. Normal kullanımda boş yere enerji tüketimine neden olan bu fazlalık güç için şirketlerin çözümü ise kiralamak.

Aslında her iki taraf için de faydalı olan akıllıca bir sistem. Bu şekilde kullanıcı yazılım lisansları ve sunucular için para ödemeden, sadece kullandığı performansın karşılığını ödüyor.

Kullanıcı aynı zamanda bilişim hizmetlerini istediği gibi birleştirebiliyor da. Yani istediğinizde Amazon'un sanal disk alanı "Simple Storage Service (S3)" ile Google'ın yazılım geliştirme platformu "App Engine (GAE)"i beraber kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde kullanıcı olabilecek en üst seviye esnekliğe sahip olabiliyor. Bu birbiriyle birleştirilebilen yapı taşları ise sunucu ve hizmetlerden oluşan bulutu, yani kümesel işlemleri oluşturuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

onlive ın aynısı bu
onlivedada oyunlar öyle olcakmış :S

e bunun içinde yüksek hızlı internet lazım,
başımızda ttnet varken kimse rüyalara,hayallere kapılmasın !!

Cloud OSlara virüs girme riski var mı?

Şu an güncel ve popülaritesi artan bir konuydu, yazı için teşekkürler
Türkiyede internet hızımızın biraz daha artması ve ucuzlaması gerekecek gibi, yoksa o gereken hızda internetin fiyatı PC almakla aynı kapıya çıkabilir :)

"Cloud OSlara virüs girme riski var mı?"
yokmuş ama hacklenme tehlikesi var diye okumuştum Allh sonumuzu hayretsin inş.
daha neler görecez :p:):D

Aslında her iki taraf için de faydalı olan akıllıca bir sistem. Bu şekilde kullanıcı yazılım lisansları ve sunucular için para ödemeden, sadece kullandığı performansın karşılığını ödüyor.
demişsiniz bu paralı olacak demek mi

Windows Azure

minareyi calan kılıfını uydurur lisas olmaz bukez kullanım hakkı satın alırsın cok yeni ve üzerinde konusulması icin erken bi sistem artı ve eksileri pratikte incelenmeli bence yakından

nasıl bu sistemi kullanacagız

uye olmak icin form doldurmaya calsitim ama surekli hata ile karsilastim eger ben kor degil isem ki sanmiyorum belki 20defa denedim hata refresh yapip kod degistirmeside yaptim ama kod hatasi, malware guvelik kodlamsi surekli hata veriyor lutfen sisteminiz kontroledin

caloud computingi denmek isteyen arkadaslara bir kac ornek siytem vereyim ancak netiniz hizli degil ise biraz agir isliyor onu soylemeliyim

www.eyeos.info
www.icloud.com
hala beta calsimasinda olan diger bir cloud
http://www.thinkgos.com/index.html

en azindan resim veya dosyalarrinizi upload edebileceginiz ve burdan mail atabileceginiz size kendinize ozel siteniz olcak

have fun

ya bizdek bu net hızıyla sistem zor çalışır yaaa:

ya bizdek bu net hızıyla sistem zor çalışır yaaa:

hangi enayi bilgilerini başka bir sanalpc ye yükleyip kullanmak isterki güvenlik ne olcak

*

çok güzel bir sistem ama bu sistemi kullanabileceğimiz web siteleri önerilse güzel olurdu. özellik programları kullanabileceğimiz veya kiralayabileceğimiz web sitelerini istirham ediyorum...

hangi enayi bilgilerini başka bir sanalpc ye yükleyip kullanmak isterki güvenlik ne olcak
********

kullandığın windowsun senden habersiz microsofta bilgiler gönderdiği, bizzat microsoft çalışanları tarafından doğrulandı neyin güvenliğinden bahsediyon sen?

illa güvenlik istiyosan kendine bi linux derleyip kurarsın , ki güvenlik gerektiren tüm kurumların kendi linuxleri/OSleri var ;)

en yavaş bilgisayarlar tr de olacak desene (ttnet)

Başlangıç tan zıplayıp sona gelinmez yavaş yavaş gitmek gerekiyor.Çok ileri bir tarihten bahsediyorsunuz.

gerek yok böle bir şeye ama bakalım

Ben 2 ay önce denemiştim. 1 MBit bağlantıyla çok yavaş çalışıyor. Msn açmaya çalışmıştım açamamıltım. Bir daha da bakmadım zaten.

Bir de örnek verseydiniz.

http://www.icloud.com

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir