PC fiyatlarını bekleyen ilginç artış...

PC alacaksanız vakit kaybetmeyin: İşte yakın gelecekte PC'leri bekleyen fiyat artışı ve ilginç neden

  • Ertuğrul Süngü
Bilgisayar fiyatlarına büyük darbe
Yeni teknolojiye geçişte zorluk yaşanıyor

Büyük bellek üreticilerinden Samsung, Hynix ve Micron bilgisayar belleği üretiminde 45nm teknolojisi kullanımına başarıyla geçtiler.

Ancak ne yazık ki Elpida ve ortağı Rexchip Electronics halen 6xnm üretim sürecinden, 45nm üretim sürecine geçişi tamamlayamadı. Bunun sebebi olarak; fabrikaların 45nm üretim sürecine geçişte ihtiyaç duydukları yarı iletken litografi makinelerinin tedariğinde sorun yaşaması en büyük rolü oynuyor.

Tüm bu gelişmeler sonrasında yeteri kadar bellek tedarik edememesi, piyasaları sıkıntıya sokuyor. Üretim sürecindeki 45nm geçişteki bu sıkıntıların etkisiyse, Ram fiyatlarının yükselmesi haliyle bilgisayar fiyatlarının da artması anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ZATEN DEĞERLERİN ÜSTÜNDE FİYATA SATIYORLAR.

istedikleri kadar aralarında anlaşsınlar üreticiler artık kimse mecbur kalmadıkça upgrade falan yapmıyor.Avucunuzu yalarsınız yani

İnsanları kapitalizme katkı yapmaları için yine korku politikası uyguluyorlar. "Fiyatlar artcakmış" yok ya. O kadar kolaymı fiyatları arttırmak. Ayrıca kullanıcıların elindeki sistem yetrli geliyor bir çok kişiye. Bellek üreticileri birden fiyatları arttırırsa zor satarlar ürettikleri bellekleri.

ram 50 lira artsa bile bilgisayarın fiyatı 200 lira artar.

Yılbaşındada lcd fiyatları artacak demiştiniz, tam tersi düştü

Pc toplayacaklar için kötü haber ancak çoğu kullanıcı win 7 ile zaten upgrade yaptı. Eğer böyle bir fiyat arttırımı olursa şirketlerin zarar edeceklerini düşünüyorum.

Upgrade yaptırmak için böyle milleti korkutmak yetmez... İşinizi garantiye alın yazılım devleriyle anlaşında, bilgisayarları gittikçe yavaşlatan berbat ötesi programlar üretip insanları upgrade yapmaya mecbur bıraksınlar(!)

Bir üretici kendi ürününü neden kötüleştirip satar bilen var mı? Frekansı kırpılmış işlemciler,özelliği sınırlandırılmış anakartlar,ekran kartları vs vs...Bir anakart 70 tl iken bir başkası nasıl 1000 tl oluyor yani ürünün maliyetiyle satış fiyatı arasında absürd sayılacak bir fark var. Dolayısıyla en dürüst üreticilerin ram üreticileri olduğunu düşünüyorum

nerden ne çıkarmışsınız hey allahım ya!
ram fiyatları yükselecek deseniz aynı etkiyi yaratamayaak sanki!
zaten 4ayda 2 katına çıktı bir daha bindrirlerse 2.el mi alınmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play