PC kullanıcıları; bu 7 hatayı yapmayın!

Bir bilgisayar ve Windows kullanıcısı iseniz, bu 7 şeyi yapmamaya mutlaka dikkat edin!

PC kullanıcıları; bu 7 hatayı yapmayın!

Bilgisayar kullanıcısı olarak, ister çok tecrübeli olalım, ister yeni, hepimiz hata yapabiliyoruz. İşte hazırlıksız yakalanmanızı engelleyebilecek 7 maddelik "yapmamanız gerekenler" listemiz.

Ön yüklü gelen araçları kullanmak

PC'nizle birlikte gelen her aracın kötü olduğunu söylemiyoruz, ancak bazıları hiç işe yaramadığı gibi bilgisayarınızı yavaşlatabilir de. PC'nizi yüklemediğiniz yazılımlardan kurtarmanız, zaman alıcı bir iş olabilir. Ancak bunu yapmanıza yardımcı olacak PC Decrapifier gibi ücretsiz yazılımlar var. Bu araç, bilgisayarınızdaki işe yaramayan, çöp yazılımları bulup kaldırmanız için size bir liste sunuyor. İstemediğiniz programları seçerek onları kolayca silmeniz mümkün oluyor.

Programları varsayılan ayarlarla yüklemek

Ücretsiz yazılımlar, genellikle reklamlarla destekleniyorlar ve çoğu defasında yükleyicileri, sisteminizi yavaşlatabilecek ek ürünler veya ad-ware'lerle geliyorlar. Bu yüzden ücretsiz bir Windows yazılımı yüklerken "Özel" (veya "Custom") yükleme yapmaya ve araç çubuğu gibi üçüncü parti araçları yüklememeye dikkat etmelisiniz.

Kayıt defteri temizliği

Kayıt defteri temizliği

Kayıt defterini temizlemenin sisteminizi yavaşlattığı, ne yazık ki çoğunlukla bir efsane. Hatta bunu yapmanız sisteminizin yavaşlamasına veya farklı sorunların baş göstermesine neden olabilir.

Çok fazla disk birleştirme

Windows, arka planda diskinizi otomatik olarak birleştirdiğinden, çoğunlukla bunu kendiniz yapmanıza gerek yoktur. Mekanik sabit diskinizi sadece yüzde 5-10'un üzerinde parçalanması halinde birleştirmelisiniz.

Bilgisayarı baştan başlatmamak

Windows'lu PC'niz herhangi bir sebep olmaksızın garip davranmaya başladığında, ilk önce onu yeniden başlatmayı deneyin. Yavaşlıklardan internet ve Wi-Fi sorunlarına birçok hatanın, PC'nizi yeniden başlatarak çözülebildiği biliniyor.

Yedek almamak

Yedek almamak

Verilerinizi yarın kaybedecek olsaydınız, şimdi yedekleyeceğiniz verileriniz olur muydu? Veri kaybı, yanlışlıkla silmekten donanımsal arızalara, virüslerden PC'yi düzgün kapatmamaya birçok nedenle yaşanabilir. Verilerinizi yedeklemenin birçok yolu var. Onları harici bir sabit diske yedekleyebilir, bulut depolama hizmetlerini veya ağ sürücülerini kullanabilirsiniz.

Windows ve diğer temel yazılımları güncellememek

Güncellemelerin yayınlanmasında birkaç neden var. Bu nedenlerin en başında yeni işlevler eklemek, hataları gidermek ve güvenlik sorunlarını kapatarak sisteminizi daha güvenli hale getirmek var. İşletim sisteminizi ve yüklü temel yazılımları güncellememek, sizi güvenlik saldırılarına karşı savunmasız bırakabilir. Windows'u güncellemeyi unutmamanın en iyi yolu, otomatik güncellemeleri Denetim Masası'ndan etkinleştirmektir.

Bunun yanında antivirüsünüzün her gün otomatik olarak güncellendiğinden emin olun.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Kayıt defterini temizlemenin sisteminizi "yavaşlattığı", ne yazık ki çoğunlukla bir efsane. Hatta bunu yapmanız sisteminizin "yavaşlamasına" veya farklı sorunların baş göstermesine neden olabilir. Soru:Yazar burada ne demek istemiş?

@28 Şub 2014 01:03 kendi söylediğini kendisi yalanlamış

Ben yardimci bir programla temizledim bunu denemeyin bence birdaha pc yi acamadim dogal olarak format gerektirdi isletim sisteminin kalbi bence bu :)

''Kayıt defterini temizlemenin sisteminizi "yavaşlattığı", ne yazık ki çoğunlukla bir efsane. Hatta bunu yapmanız sisteminizin "yavaşlamasına" veya farklı sorunların baş göstermesine neden olabilir. Soru:Yazar burada ne demek istemiş?'' Arkadaşa katılıyorum. Şimdi ne yapalım, kayıt defterini temizleyelim mi temizlemeyelim mi ? Sistem temizlersek mi yavaşlar temizlemesek mi ? Neyse yazı geç saatte yayınlanmış sabah düzeltilir her halde...

Ccleaner iyidir ayrica youruninstaller buda kesinlikle bilgisayarda olmasi gereken softlarfan

Kayıt defterini temizlemenin sisteminizi "yavaşlattığı", ne yazık ki çoğunlukla bir efsane. Hatta bunu yapma"ma"nız sisteminizin "yavaşlamasına" veya farklı sorunların baş göstermesine neden olabilir. Doğrusu bu olmalı ama yazar tam tersini de söylemiş olabilir. Yazının düzeltilmesi gerekiyor. Backup almayan kayıt defteri düzenleyiciler kullanmayın! İyi bir kayıt defteri düzenleyicisi her düzenlemeden önce mutlaka backup alır... <Cleverman>

Şu kayıt defteri konusunu açıklığa kavuşturursanız sevinirim. Bunca yoruma rağmen düzeltme yapmıyorsunuz. Edit tuşu mu yok diye şüpheleniyorum açıkçası. :)

her zaman ki gibi yine yararlı, öğretici ve eğitici bir yazı olmuş . teşekkürler...

ARKADAŞLAR BURDAN SÖYLEYECEĞİM ŞU Kİ BANA KATILANLAR OLACAKTIR BELKİ KATILMAYANLARDA AMA ; kayıt defterini temizlemek için her programı kullanmamalıyız yada kullanınca karşılaştığımız kötü sonuçlarda bu programları suçlamayalım . Bu programlarda içlerinde işini yıllardır yapan firmalar var. örneğin; IOBIT firması asc v7.2 sürümüne kadar gelmiş bulunmakta ve ben pc me format atmayan bir insan oldum tabiki bu programların ayarlarını doğru yapılandırırsak iyi bir verim alabiliriz. Bu programlar blgisayar bilgisi ister sadece kurup kullanmak olmaz. ayarlarla oynamak her şeyi yapmak gerekir . Yani hayat sadece yaşadıklarımızdan ibaret değil . Bir şeyle karşılaşıyorsak bu onun yüzde 100 doğru olduğunu kanıtlamaz . Her zaman bir şey kullanırken mutlaka ondan daha iyisi olduğunu unutmayalım . sÖYLEDİKLERİM optimizasyon programlarına sövenlere gelsin sadece .

@conviction Özel bir bilgi gerektirdiğini düşünmüyorum. Aslında bir işletim sistemi kullanıcıya sormadan periyodik biçimde kayıt defterini otomatik olarak optimize etmelidir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir