PC'ler 25 sene sonra nasıl olacaklar?

Önümüzdeki 25 sene PC'ler için neler getirecek, her şey baştan aşağı değişecek mi? İşte cevaplar...

  • Zeynel A. Öztürk

Gelecekte neler olacağını söylemenin en iyi yollarından bir tanesi de geçmişe bakmaktır, denebilir. Ancak bu yöntem, bilgisayarlar için pek de geçerli değil.

Bilgisayarların geleceğinin nasıl olacağını tahmin etmekte kullanılan isabetli yöntemlerden bir tanesi, Moore's Law'dan (veya "Moore'un Kanunu") faydalanmaktır. Bu şekilde gelecekteki makinelerin ne kadar RAM'e, sabit diske sahip olacağı tahmin edilebilir. Tek yapmanız gereken, bilgisayarları kullanma şeklimizi değiştiren gelişmelere bakmak.

PC'ler artık pahalı, zenginlere özel bir eşya değiller. Sadece eğitim ve iş için kullanılmıyorlar ve artık neredeyse hepimiz evimizde bir PC'ye sahibiz. Hayatımızdaki her şeyi PC'lerin bize sundukları etrafında kuruyoruz.

PC'ler 25 sene içinde büyük yol katettiler. Peki gelecekte onları neler bekliyor? Bu günlere nasıl geldik? İşte önümüzdeki 25 sene PC'lere hükmedeceğini düşündüğümüz 10 gelişme.

Her şeye her yerden erişebileceğiz

1. Her şeye her yerden erişebileceğiz

Buluta taşınmaya başladık bile. Gelecekte her şeyin bir merkezden çalışma fikri, 2036 itibariyle tamamen doğal bir hal alacak. Bununla ilgili bazı sorunlar tabiki var; ancak çözülmek üzereler.

Microsoft Office 365 , Google Documents ve benzeri hizmetlere bakarak ne denli bir değişimin içerisinde olduğumuzu görmeniz mümkün.

2. İstediğinizi seyredebileceksiniz

Her şeyin bulutta depolandığı bir dünyada, yerel depolama alanları hala kullanımda olacak. Ancak asıl amaçları en sık kullandığımız dosyalar için bir ön-bellek veya yedekleme olacak.

Bugün tükettiğimiz film ve müzik gibi içerikler, fiziksel medya ile gelmeyecek. Bunun yerine üyelik hizmetleri son yayınlanan içeriklere erişim sağlayacak. Bunun avantajı ise nerede olursanız olun, istediğiniz cihazda istediğiniz içeriği çalabilecek olmanız.

2036'da depolama ve bant genişliği artık sorun olmayacağından minumum 7.680x4.320 çözünürlüğü, bir standart halini alacak.

Sıkıntısız güvenlik, süper güçlü mobil PC'ler

3. Sıkıntısız güvenlik

Bulut dünyasının cesur geleceği, bugünkü güvenliğe bakış açımızda önemli değişiklikler anlamına geliyor.

Bulut bilişimin hayatımıza tam anlamıyla girebilmesi için, bu tür hizmetlere güvenle ve sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmemiz gerekiyor. Bunun için bir standart oluşturulması gerekiyor, ancak şu aşamada geliştiriciler bu konuda bir tartışma içerisindeler ve geleceği görmek pek de kolay değil.

4. Süper güçlü, süper taşınabilir

Tüketiciye yönelik temel PC'ler, ekranın arkasına entegre edilen hepsi-bir-arada taşınabilir sistemlerle sınırlı olacaklar. 25 yıl içinde tüm PC'ler cebimizde taşınabilir bir hal de alabilir - USB çubuğu boyutunda, direkt olarak monitörümüze veya akıllı cebimize bağlanabilen cihazlar gibi.

Daha önce anakartlarla beraber bulunan bileşenlerin zamanla CPU içerisine girdiğini görebiliriz.

Şarj etmeyi unutun, her şeyi ekrana dönüştürün

5. Şarj etmeyi unutun

Taşınabilir bilgisayarların güç tüketimi düşmeye devam edecek. Pil teknolojisindeki farklı maddelerle gerçekleşen gelişmeler ve güneş enerjisi teknolojileri sayesinde cihazlarımızı kullanırken kendilerinden şarj olabilecekler.

6. Her şeyi ekrana dönüştürün

Bugünkü cihazlarımızın ekranları, onların boyutunu belirliyor. Bu laptop'lardan, tabletlere, ceplerden hepsi-bir-arada PC'lere her şey için geçerli.

Son jenerasyon tabletler, mini HDMI bağlantısı yoluyla bir TV veya projektöre bağlanabiliyor. Gelecekte ise daha gelişmiş bir projeksiyon şekli, yeni olanaklar ortaya çıkarabilir.

Bir kart destesi boyutunda projektörler bugün de mevcut. Gelecekteki ürünlerin ise daha parlak lambalara ve daha düşük bir pil tüketimine sahip olmasını bekliyoruz.

Bu arada, dijital tahta teknolojisi de gelecekte bir standart halini alacak. Bu sayede görüntüdeki herhangi bir şey ile etkileşimde bulunabileceksiniz.

PC'lerle doğal bir etkileşim...

7. PC'lerle doğal bir etkileşim

Google'ın mobil cihazlarındaki sesli arama özelliği, ses algılamanın eğitim olmaksızın da gerçekleştirilebildiğinin bir ispatı. Ancak ses tanıma, sunucularda gerçekleştiriliyor ve bu işlem için büyük bir işlem gücü gerekiyor.

CPU'ların 25 yıl içinde önemli ölçüde gelişim göstereceğini düşündüğümüzde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Microsoft'un Kinect teknolojisi, gelecekte konuşma ile jestleri bir araya getirerek ilginç bir birleşim ortaya çıkarabilir.

8. Pixar'dan daha iyi grafikler

AMD ve Nvidia arasında süren verimlilik savaşının 25 sene içerisinde sinema ile 3D oyunlar ve masaüstü arayüzler arasındaki çizgiyi bulanıklaştırması ve hatta tamamen kaldırması beklenebilir.

Her yerde oyun oynamak, tanınmak

9. Yolda oyun oynamak

Oyun bilgisayarlarının 25 sene daha yara almadan hayatını sürdüreceğini düşünmek zor. OnLive ve Gaikai gibi akış oyun hizmetleri, şimdiden masaüstü PC'leri tehdit etmeye başladılar bile.

2036'da bu teknolojilerin sahip olduğu problemler çözülmüş olacak ve son teknolojiye sahip oyunlar, herhangi bir donanımda oynanabilecek. Bunun anlamı, bir oyuna işte öğle yemeğinde başlayıp, trende devam edip, evinizde televizyonunuzda bitirebileceğiniz olabilir.

Çok oyunculu oyunlarda gecikme önemli bir sorun olduğundan, buna özel ayrı ve çok düşük gecikmeli bir internet kanalı meydana getirilebilir.

10. Her yerde tanınacaksınız

İnternette dolaşırken, önceki etkinliğimize göre reklamlara maruz kalıyoruz. Bunun gerçek hayata da uygulanması, çok da uçuk bir fikir olmayabilir.

Beş sene önce Tokyo'da RFID etiketleriyle gerçekleştirilen testte kullanıcı merkezli bir reklam ortamı oluşturulmuştu. Testte kullanıcının cep telefonuna, yanından geçtiği marketlere göre promosyonlar gönderiliyordu.

RFID etiketleri bir yüz tanıma sistemi ile değiştiğinde, sistem isteğe bağlı olmaktan çıkacaktır. Sadece size ve ne yaptığınıza yönelik reklamlar sizi yorabilir, ancak en azından sizi ilgilendirmeyen reklamlarla karşılaşmayacaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Geçen hafta Vatan Bilgisayara gittim. Bin Yılın Harikası denen ve ismi itouch olan cıhazı sergiliyorlardı, merakımı yenemediğim için oradaydım. İçeri girdim, hemen öndeki tezgahta sergileniyordu: gümüşi renkte, üzerinde herhangi bir düğmesi, ışığı, ekranı olmayan dikdörtgen bir kutu orda duruyordu. Biraz tuhaf gelmekle birlikte hayal kırıklığına uğramıştım. Genede cıhazı denemeğe kararlıydım. Tezgaha yaklaştım ve almak için elimi cıhaza uzattım. Elimin cıhaza temas etmesi ile: "-Senkronize olmak istiyormusunuz" sesi ile irkildim. Etrafıma baktım, bana seslenen yoktu. Elimi tekrar uzatıp cıhazı almak istedim ve tekrar aynı sesi, kulağımda walkman kulaklığı varmış gibi beynimin içinde duyunca sesin cıhazdan geldiğini anladım ve "-Evet!" demeyi aklımdan geçirdim. "-Tamam! Hemen başlıyoruz" cevabını aldıktan sonra beynimin içinde görüntüler ve sesler karışık rüya benzeri bir şeyler belirmeğe başladı. Korkmadım bu sefer. Artık bu medya akışının cıhazdan, Itouch'tan geldiğini anlamıştım. Kendini ve nasıl kullanılacağini anlatan bir gösteri "yaşadıktan" sonra uygulamanın son bulduğu uyarısı ile rüyadan uyanmışçasına kendime geldim ve elimi cıhazdan çektim. O nasıl bir deneyimdi böyle? Sesin ve görüntünün tamamen içinde yaşıyorsunuz, size gelen ses ve görüntü, başka insanlara kesinlikle ulaşmıyor, yani o görüntüyü ve sesi, cıhaz sadece size akıtıyor. Ta beyninizin içine akıtıyor ve göndrilen medyanın tam ortasında buluyorsunuz kendinizi. Düşünsenize...Bu cıhaz ile filmleri, oyunları, konser görüntülerini...Özellikle film ve oyun deneyimini bu cıhaz ile yaşamak için sabırsızlanıyorum :)

Ziya Köksal Okumuşoğlu

Şaka...Şaka :))) Yok böyle bir cıhaz (HENÜZ)

Bu makalede anlatilan taninma ozelligi korkunc bencee...dusunsenize biraz once karisiyla alisverise cikmis ve bayan ic camasiri almis adam karisindan ayri dolasirken vay rifat abi yeni jartiyellerimiz var gibi bir reklama maruz kalsa millet ne dusunur..bu ornegi daha da igrenclestirebilirim emjn olun;)

amedun_ziya yazmış:
______________________

Merak etme o dediğin cihaz çok yakında yapılır ama eminol adı ''i'' li bişey olmaz.

"eminol adı ''i'' li bişey olmaz."
E bizde demişiz ya şaka diye. İroni yapmağa çalıştık. Ciddiye aldığını söyleme :)
"Bu makalede anlatilan taninma ozelligi korkunc bencee.."
Korkunç olan sadece reklama maruz kalmak mı? Bu teknolojiye sahip olan dünyadaki en tehlikeli silaha sahip olmuş olur, çünkü bu yolla beyini hekleyip insanların idaresini ele almaktan tutun, istemediğimiz rüyalari görmeye zorlayıp bizi paniğe sevkedip istemediğimiz kişilere,düşüncelere,fikirlere,yollara yöntemlere kanalize olmamızı sağlayabilirler... Liste uzayıp gider.

Şu andaki pc ler bence çok ilkel, kablo yığınları ve soğuk tutulması için olan pervaneler ve çıkardıkları sesler vs... Gerçi artık all-in-one pcler yayılmaya başladı. Elektrik hariç hiç kablo olmadan ve tüm parçaların(monitör hariç) soğumaya ihtiyaç duymayan çipler haline getirilip taşınabilir pc ler olmalı. Notebook larda aynı şekilde, pc yi aratmayan gürültü çıkarabiliyorlar ve pil süresi hala çok kısa. Eğer pc ler yukarda saydığım özelliklere gelmez ise sonuda gelir. Zaten pc lerin alınma sebebi yüzde doksan oyun amaçlı, yakında konsollar fare klavye kombinasyonuna benzer aletler çıkarırsa pc devri şimdiden biter. Şu anda bile üstün özellikli pc lerde kasılarak oynanan konsol devşirmesi oyunlar var. Ve grafik olarak pc oyunları yıllardır yerinde sayıyor. Oyun üreticileri pc ye üvey evlat mumelesi yapıyor. En iyi oyunlar konsollarda. Yeni nesil konsolların çıkacağı düşünülürse pc nin işi çok zor.

Merak etme o dediğin cihaz çok yakında yapılır ama eminol adı ''i'' li bişey olmaz.

nereden biliyosun? ya olursa peki ne vereceksin?...

10Thz, 60 Core ,90GB Cache'li İşlemcili olacaktır heralde :d

görüntü çözünürlükleri AxB olarak değil AxBxC olarak standartlaşır diye düşünüyorum ben, 25 sene önce görüntülü görüşme hayalken şimdi 3D teknolojisine sahibiz, hologram da 25 sene içerisinde standart haline gelir kesinlikle...

15 sene önce sorsalar ne derdiniz bugün için , 25 sene sonrası için konuşamazsınız teknoloji hep gelişmekte yeni ürünler yeni teknolojiler çıkmakta çekirdek kavramı kalırmı ,o kasa gibi bişeye gerek duyulur mu yada biz kalırmıyız o da ayrı bir konu

Hadi diyelim en yüksek ram,disk,ekran kartı vs. oldu diyelim. biz bunları alabilcek miyiz..biraz zor..

25 seneye ne gerek var.zaten hafta da bir daha iyi bir ürün çıkıyor.

Bence 25 Sene Sonra Bilgisayar Diye Bir Şey Olmayacak O Zaman Gelirse Taş Devrini Hatırlatacak :D Zaten 2o12'de Kıyamet Kopacak İhtiyacımız Olacağını Sanmıyorum :D:P.

ben 10 yıl sonranın pc sini topladım :) 16 gb ddr3 ram intel i7 işlemci 4 gb ati hd6990 ekrankartı western 2 terabayt harddisk

Eski insanlar 1900'lü yıllarda otomobillerin yaygın kullanılmaya başladığı zamanlarda. Günümüz otomobillerinin uçabileceğini, tekerleklere ihtiyaç duymayacağını veya akaryakıttan farklı bir enerji kullanabileceğini söylüyorlardı ve tasarımlar da o yılların çizimlerine göre 30 yıl sonra ki araçlar bir birlerine hayli benziyorlardı ve uçuk özelliklere sahiptiler... Kısacası o zamanın insanları çok aşırı isabetli tahminlerde bulunmadılar ki günümüz de yaşayanlar da gelişen teknoloji karşısında oldukça şaşkınlar. Bundan 25 sene sonra buraya bu yorumları ve makaleyi yazanların bile bir çoğunun gelişmiş olabilecek teknolojileri kullanma ve kullanabilme olasılığından, sizin isabet aldığınız 25 sene sonraya dahil bilgilerin ihtimali daha düşüktür diye düşünüyorum...

Bu tür yazıları yazmak için sadece hayal gücünün yeteceğini düşünmüyorum. Bu tür yazılara biraz felsefe katacak olursanız daha etkili ve isabetli olabileceğini düşünüyorum...

Sizlere de kullanıcılara da teşekkür ediyorum ama yarını tasarlayan bu insanlar yarından keyif almayabilir diyorum... Kati bir şekilde!

Saygılarımla!

Sen de yorum yaz