PC'lerin kaçta kaçı Windows 7'ye hazır?

Windows 7'yi kaldıran PC sayısı, bir bilgisayarın ekonomik ömrü ve XP'nin ölümü... Hepsi bu haberde!

  • Ali Güngör
Şirketlerde dev araştırma
Windows 7'ye geçişte donanım yeterli ama...

Şirketler eskiyen Windows XP'den Windows 7'ye geçiş hazırlığında. Yapılana araştırmalar şirketlerde mevcut bulunan masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yüzde 88'inin Windows 7'yi destekleyebileceğini gösteriyor. Bu da donanımın Windows 7'ye geçişte önemli bir engel olmadığını anlamına geliyor.

Bununla birlikte şirketleri düşündüren eskiyen donanımların artan bakım ve amortisman masrafları oluyor. Eldeki donanımı kullanmak ekonomik bir tercih gibi görünse de bakım ve arıza masrafları hesaplandığında bu her zaman karlı bir tercih olmuyor. İşte bu yüzden yeni Windows'un çıkışıyla birlikte geçiş kararı alan şirketler, bu değişim esnasında yeni donanım almayı da değerlendiriyorlar.

Mevcut ekonomik krizin ertelettiği yeni donanım alımları, Windows 7'ye geçiş esnasında aradan çıkartılabilir. Bununla birlikte elindeki donanımı tutmaya karar veren şirketlerin yaptığı araştırmalar, uygun olmayan donanımlarının da basit bir bellek artırımı ve daha büyük bir sabit disk ile Windows 7'yi kaldıracağını gösteriyor.

Haberin devamında: Bir PC'nin ekonomik ömrü ne kadar?

Bir PC'nin ömrü ne kadar?

Şirket lisansına sahip 51 milyon Microsoft müşterisi, Windows 7'ye erken sahip olma hakkına sahip. Ancak şirketlerin test süreci uzun sürüyor ve geniş çaplı geçişler önümüzdeki aylara yayılacak.

Bakım masrafları meselesinin detaylarına gelirsek, Softchoice firmasından Dean Williams "Bir bilgisayar ömrünün 42 ayını geride bıraktığında, destek masrafları ve risk büyük miktarda artar" diyor. Bu görüş 285 Amerikan şirketinde, 450.000 PC üzerinde yapılan araştırmalara dayanıyor.

"Bu noktada arızalardan kaynaklanan üretkenlik kaybı, yeni donanım alınmamasından yapılan tasarrufla kafa kafaya geliyor" diye ekleyen Williams, bir yerde bu bilgisayarların üretim aracı olduğunu hatırlatıyor. Bozulan bilgisayarlar yüzünden harcanan zaman gerçekten de çok büyük bir kayıp.

XP ne zaman bitiyor?

Wndows XP'nin sonu belli oldu

Softchoice araştırması başta belirttiğimiz gibi şirket bilgisayarlarının yüzde 88'inin Windows 7'nin sistem gereksinimlerine sahip olduğunu gösteriyor. Kalan yüzde 12 ise daha fazla bellek ve sabit disk alanına ihtiyaç duyuyor.

Vista için bu oran bundan üç yıl önce sadece yüzde 50'ydi. Bu oran da Vista'nın neden beklenen başarıyı yakalayamadığını açıklıyor: zamanına göre yüksek sistem ihtiyaçları. Şirketlerde dizüstü ve masaüstü bilgisayarların kullanılan yüzde 93'ünde XP kullanılıyor. Vista'nın kullanım oranı sadece yüzde 3. XP'nin desteği ise Nisan 2014'te tamamen bitecek. Şirketlerin 2012'ye kadar XP yerine Windows 7'ye geçmiş olması bekleniyor.

Williams'a dönersek "5 yıldan daha eski bir bilgisayarı olanın endişesi Windows 7 kurup kuramayacağı değil, o bilgisayarla işini görüp göremeyeceği olmalıdır" diyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Windows 7 laptoplara gelsin direk alıcam zaten :D

""Williams'a dönersek "5 yıldan daha eski bir bilgisayarı olanın endişesi Windows 7 kurup kuramayacağı değil, o bilgisayarla işini görüp göremeyeceği olmalıdır" diyor.""
-----------------
Doğru söze ne denir.. :)

Asus anakarta ve AMD Athlon XP 2000'e sahibim - 2002'de toplamıştım PC'mi ve halen kullanıyorum. Sadece RAM ve sabit diskte problem oluştu. İyi bir PC topladıktan sonra yıllarca götürür bence. 42 aydan sonraki bakım masrafları bence satış stratejisinden başka birşey değil.

ben windows 7 kurdum xp de nasıl çalışıyosa win 7 de öyle çalışıyo herhangi bi yavaşlama yok sistemim p4 2.8 işlemci ram 1gb hatta xp den daha iyi çalışıyo

5 yıl oncesinin bilgisayarı hala isimi görüyor benim :)gayette memnunum

Bende Win7 Kullanıyorum ama xp'nin yerini ne yapsalar tutmaz tutmaz, Klasik takılıyoruz, bazen düşünüyorum win7 çok janjanlı görüntü itibariyle ama XP'nin görüntüsüde performansıda aranıyor bazen, Ne kadarda Yenisi Yapılsa XP performansına Ulaşılamaz...

Eğer çif çekirdekli işlemciniz 1 buçuk gb raminiz yoksa ve raminiz ddr2 değilse, ekran kartınız çok eskiyse, hdd niz 140 gb den azsa ben kesinlikle windows 7 ye geçmenizi önermiyorum, xp de 2 kat kolaylık ve performans alabilecekken windows 7 de klasörlerin açılışını bile 1 buçuk saniye beklemeniz gerekecek, hele antivirüs yükleyeceksiniz, ki mutlaka yükleyeceksinizdir, pc çok performans kaybeder. Bence windows7 de çift çekirdekli işlemci şart, yoksa pcde öyle bir ağırlık oluyorki insan pc den soğuyor.

mesele sistemlerin ne derece is görup görmemesi degil, firmalarin zingirzofta bagimli olmasi, halbuki herhangi bir linux os server ile gayet rahatlikla cok cok eski sistemler calisabilir, ha bakim masrafina gelince, toplu alimlarda zaten son kullaniciya sunulan garantiden daha uzunu sunuluyor. bunun yani sira mevcut sistem uzmanlari, benim gibi, sistemi firmaya göre daha stabil ve kullanilir hale getirerek kayiplari en aza indirir. ama zingirzofta bagimliligi asmak suan icin zor mesele ve kimse bir kac yuz pc icin bu zahmete ve riske suan icin girmez. mecburen zingirzofta devam....

Nisan 2014 e kadar XP ye devam ediyoruz, ondan sonra duruma bakıyoruz: Linux daha da güzelleşmişse linuxla devam veya Mac ucuzlarsa onu da düşünebiliriz. Ama şimdiki donanımımız bizi 2014 e kadar rahatlıkla götürür. O yüzden mikrosoftun toplum mühendisliği yaparak bizi Win 7 oyununa getirmesine düşmüyoruz.

Verimliliğinizi ve kullanım zevkinizi düşünyorsanız Windows 7'ye şimdi geçersiniz. Ben çöplüğümde memnunum derseniz XP'de deavm edin siz :)

2014'e kadar XP. Aynen arkadaşa katılıyorum. Belki Ozamanlar Google netbooklardan cıkıp pc lere de Chrome OS yi sunar ozaman Chrome OS kullanıyor olurum :)

Yukarıdaki konu MICROSOFT'un her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünerek işini nekadar iyi yaptığını ve hizmetinin nereye kadar ulaşacağını, nekadarlık bir faydası olacağını gösteriyor.
TEŞEKKÜRLER MICROSOFT...!!!

teknolojinin ilerlemesi için tüm gücüyle çalışan MIROSOFT' a saygılar

INTEL PC VE WINDOWS KULANAN HERKESE SAYGILAR...!!!

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Eğer çif çekirdekli işlemciniz 1 buçuk gb raminiz yoksa ve raminiz ddr2 değilse, ekran kartınız çok eskiyse, hdd niz 140 gb den azsa ben kesinlikle windows 7 ye geçmenizi önermiyorum, xp de 2 kat kolaylık ve performans alabilecekken windows 7 de klasörlerin açılışını bile 1 buçuk saniye beklemeniz gerekecek, hele antivirüs yükleyeceksiniz, ki mutlaka yükleyeceksinizdir, pc çok performans kaybeder. Bence windows7 de çift çekirdekli işlemci şart, yoksa pcde öyle bir ağırlık oluyorki insan pc den soğuyor.
Bugün 12:18
--------------------------------------
saçmaladığının sende farkındasın değilmi?
p4 3.2 ht işlemci
1gb drr 400mhz ram
256 mb geforce 128 bit ekran kartı
80 gb harddisk (C:40 gb, D:34 gb)
bu bilgisayarda hiçbir varsayılan ayarı kaldırılmadan çatır çatır çalışan win 7 RC1 i ben uzaydanmı ithal ettim o zaman?
siz pc ye iyi bakmayın, olası donanım problemlerini halletmeyin, kendinizden kaynaklanabilecek olası problemleri gözardı edin, ondan sonra kalkıp işletim sistemine laf atın.

2014'e kadar XP. Aynen arkadaşa katılıyorum. Belki Ozamanlar Google netbooklardan cıkıp pc lere de Chrome OS yi sunar ozaman Chrome OS kullanıyor olurum :)
-------------------------------------------------------------------------------------

2014 yılına kadar beklemeye gerek yok ki. Google Chrome OS da nihayetinde üzerinde tarayıcı olarak Chrome kurulu bir Linux dağıtımı olacak. 5 yıl beklemeden, bilgisayarınıza herhangi bir Linux dağıtımı kurabilir, tarayıcı olarak da Chrome kullanabilirsiniz.

Atom işlemcili netbookumda bile çalışan win7 piyasayı silip süpürecektir. Xp kullanıcıları vistanın istediği güçlü donanıma sahip olmadıklarından xp den vazgeçmediler. Ancak win7 en düşük donanımlı makinada bile çalışırken sunduğu onca yeni özelliği gözardı ederek xp de kalmaya ısrar etmek saçmalıktan başka bir şey değildir.

"XP'nin desteği ise Nisan 2014'te tamamen bitecek." denmiş.
e güzeeel : ))
benim de acelem yoktu zaten.
en erken Mart 2014 de, en geç de Mayıs 2014 de, başka bir seçenek bulamazsam Windows 7 ye geçerim inş... :))
18.10.2009 20:27
% DigitALL %

xp zaten öldüde gömmeyi unutmuslarr hala xp diyolar yaa

mesajlardan da anlaşıldığı gibi oyun yüklü bilgisayarlarda biraz yavaşlama olur ama çalışmada bir sıkıntıolacağını sanmıyorum daha iyi performansda çalışır win 7

vista çalışan sistemlerde hiçbir sıkıntı olmaz zaten ekran kartı sürümüde 7.15 değil 8.15 , dx11 ve media player 12 ile geliyor sistem vistayı boyayıp satıyorlarr....

2014e kadar xp mi :D 2014 te windows 8 gelir :D xp diyorsunuz hala 2010 yaza kadar xp devam edicem windows 7 tam otursun geciş yaparım ;)

Win 9' a bile hazırım. :)

xxömür her sene yeni araba cikti diye alacanmi? paran coksa güle güle kullan paran varsa hersene isletim sistemi al ama bütün insanlikdan senin gibi olmalarini bekleme...

Sen de yorum yaz