İdman ve ince ayar: PC'nizi forma sokuyoruz

PC'nizin sağlığını kontrol etmek ister misiniz? CHIP Online püf noktaları size yardımcı olacak.

  • Halil Mollaoğlu

RAM: PC'nizin kısa süreli hafızası

Bir anı uzun süreli hafızaya kaydedilmeden önce bir ön aşamadan geçer. Aynı durum PC'nizde de geçerlidir: Veriler hızlı erişim için sürekli olarak diskten RAM'e veya RAM'den diske aktarılır.

RAM: PC'nizin kısa süreli hafızasıSistem belleği (RAM) bir bilgisayarın içindeki en sorunsuz bileşendir. RAM'i boş bir DRAM slotuna takarsınız ve bellek anında sistem tarafından tanınır. Sürücü güncellemesi veya BIOS ayarına gerek duyulmaz. Bizim kısa süreli hafızamız bu şekilde hızlı çalışır: Aralıksız olarak birçok duyuyu işlemelidir. Bu sebeptendir ki RAM'in odak noktası hızdır.

RAM Benchmark: Everest Ultimate Edition
Everest paketi bilgisayarınızı mercek altına alan birçok bilgilendirme aracı sunar. Programın bir kısmı tamamen RAM'e adanmıştır. "Benchmark" girdisinin altında RAM'inizi test etmeye yarayan üç farklı imkan görürsünüz: Okuma ve yazma oranının yanında gecikme hızının ölçümü de mevcut. Araç elde ettiği değerleri farklı test sistemlerinin bulunduğu bir liste ile karşılaştırır. Everest Ultimate ücretsiz değil; fakat 30 günlük deneme sürümünde programın neredeyse tüm özelliklerini deneyebiliyorsunuz.

Download: Everest Ultimate

RAM: PC'nizin kısa süreli hafızasıKısa süreli hafızayı iyileştirmek
Kısa ve acısız: Sistem belleğinin performansını arttıran birkaç ufak araç var. Windows Vista'dan itibaren bu işi işletim sisteminin kendisi hallediyor; tüm optimizasyon işlemleri arka planda gerçekleştiriliyor. RAM birleştiricileri (defrag) veya benzer ıvır zıvırları hemen aklınızdan silebilirsiniz.

Yine de memnun değilseniz, programlar başlamak için çok uzun süreye ihtiyaç duyuyorsa ve Windows ağır aksak çalışıyorsa size bellek yükseltmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüz piyasasında bellekten ucuz bir bilgisayar bileşeni yok. Alırken en az 2 GB'lık bir bellek almanızı hatta 64-Bit Windows düşüyorsanız 4 GB veya üzerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Ufak CPU-Z aracı ile güncel belleğinizin hangi spesifikasyonları taşıdığını (mesela DDR2-800) öğrenin. Yeni alacağınız bellek buna uyum göstermeli ki ikisi de performans düşüşü olmadan paralel olarak çalışsın.

Download: CPU-Z

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Güzel bir makale olmuş elinize sağlık

CineBench
link kırık

GPUTool kırık :S

gerçekten yaralı ve bilgi verici sağalun

İşlemci: PC'nizin kalbi değil de beyni diye biliyorduk.

Pc nin beyni Biostur

Anakart beyin;işlemci kalp,ekran kartı göz;ramlar hafıza sürüp gider böyle..

hangi parça neresi oldugu önemli değil önemli olan biri bile olmadan pc nin çalışmadığı tüm parçalar birbirini tamamlıyor

Ben sahsen cpu'nun bilgisayarin kalbi oldugu yorumuna katilmiyorum. Bilgisayarin kalbi power supply idir bence ve cpu beynidir.

ya burda size hangi parçanın pc nin neyi olduğu anlatılmamış ki
nasıl ki kişisel performans olursa buda da pc performansından bahsetmişler.
Peki bunu nasıl Sağlayacağız ?
gerekli programlar nerede ?

eyer psu kalpse insanların mideside kalpdir enerjiyi midemizden alırız :D

anakart: omurilik,
cpu: kalp,
gpu: beyin,
işletim sistemi: akıl,
psu: mide

GPU Tool ve Cine Bench bağlantıları bozuk!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir