PC'nize oturum açmanın iki alternatif yolu!

PC'nize oturum açarken şifre yazmaktan sıkıldınız mı? Öyleyse bu iki yöntemi mutlaka gözden geçirin!

  • Zeynel A. Öztürk

Çoğu kullanıcı bilgisayarına aynı yöntemle oturum açıyor: hesabını seçip parolasını yazarak. Parola yazmak çok pratik bir yol olmasa da, kolay ve güvenli olması nedeniyle hala popüler.

Günümüzdeki yeni teknolojiler ile bilgisayarınıza farklı yollarla oturum açmak da mümkün hale geldi. Yazımızın devamında normal parola koruması yerine vücudunuzu kullanan, sizi klavyeyle yazmaktan kurtaracak iki pratik oturum açma yöntemini sizlerle paylaşıyoruz

Yüz algılama: Luxand Blink

Luxand Blink, farklı ışıklandırmalarda da başarılı oluyor

Yüz algılama: Luxand Blink

Parola yazarak oturum açmaya en iyi alternatif bir yüz tanıma yazılımı kullanmak. Bunun için monitörünüzün üzerinde bulunan bir web kamerasına ihtiyacınız var.

Eğer bilgisayarınızla beraber gelen bir yüz tanıma yazılımı yoksa, Luxand Blink'in ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz.

Luxand Blink, oldukça basit bir yazılım. Programı yükleyip başlattıktan sonra, yüzünüzü tanıması ve hatırlaması için neredeyse hiç uğraşmanız gerekmiyor. Yüz bilgileriniz depolandıktan sonra, oturum açmak için yüzünüzü web kameranıza yöneltmeniz yeterli oluyor.

Parola yazarak oturum açmak isterseniz, bu tabi ki mümkün.

Parmak izi okuyucuları

Parmak izi okuyucuları, web sitelerine oturum açarken de kullanılabiliyor

Parmak izi okuyucuları

Klasik 'parola yazma' yöntemine bir başka alternatif ise parmak izi okuyucusu kullanmak. Bu özellik, genellikle üst seviye laptop'larda halihazırda mevcut.

Bu yöntemi kullanarak oturum açmak istiyorsanız tabi ki bir parmak izi okuyucunuz olmalı veya satın almalısınız. Piyasada bir çok parmak izi okuyucusu bulmak mümkün.

Web kameralarının tersine, parmak izi okuyucuları oturum açmaya yardımcı olan yazılımla beraber geliyorlar. Okuyucuyu bağlayıp yazılımını kurduktan sonra tek yapmanız gereken ise parmak izlerinizi tanıtmak oluyor.

Bu işlemden sonra artık sadece parmağınızı okuyucuya bastırarak oturum açmanız mümkün.

Parmak izi okuyucuları daha güvenilirler, çünkü ışık gibi dış etkenlerden hiç etkilenmiyorlar. Üstelik bu cihazlar sadece PC'nize oturum açmaktan öte, Web sitelerine, kablosuz ağlara ve yazılımın desteklediği özelliklere göre daha da fazlasına giriş yapmakta kullanılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

iyi de bunlar çok bilindik yöntemler ve yeni olan birşey yok. Adamın bilgisayarında bu ikisi de (kamera ve parmak izi okuyucusu) yoksa ne yapacak

sakıncalı bu yöntem

çok tehlikeli

bu yöntemleri pek kullanılacağını tahmin etmiyorum. Mesela internet tarayıcısındaki bir eklenti programda kullanıcı ve adı ve şifresi her site için bir defaya mahsus kaydedilsin ve o programa kullanıcı en güvenli şifresiyle girsin oradan şifrelerine baksın, güncellesin siteler otomatik giriş yapsın vb. yani sık kullanılanlar gibi bir mantık.

E O ZAMN Bİ ZAHMET PARMAKLAR ÇALIŞŞIN:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost