PC'nizi istenmeyen yazılımlardan temizleyin!

PC'niz hiç kullanmadığınız yazılımlarla mı dolu? O halde onlardan topluca kurtulun, rahat edin!

  • Zeynel A. Öztürk

Bilgisayarınızda çok fazla gereksiz program yüklü olduğunu düşünüyorsunuz. Bunun nedeni belki onu yeni satın almış olmanız ve üreticinin yüklediği gereksiz yazılımlar, belki de zaman içinde biriken, temizlemediğiniz programlar. Daha rahat bir nefes almak için bu programları temizlemek istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınızı bilmediğiniz için bu işi erteliyorsunuz. O halde doğru yerdesiniz. İşte bilgisayarınızı işe yaramaz programlardan temizlemenize yardımcı olacak ipuçları.

PC Decrapifier

PC Decrapifier adındaki ücretsiz araç sayesinde ücreticilerin PC'nize yüklediği işe yaramaz programları topluca kaldırabilirsiniz. Yeni bir laptop aldıysanız ve çok sayıda istenmeyen uygulamayla karşılaştıysanız, PC Decrapifier çok işinize yarayacak.

Program kaldırma

Windows'un entegre program kaldırma araçları genellikle hantal ve geride artık dosyalar bırakabiliyorlar. Revo Uninstaller gibi bir yazılım kullanarak kullanmadığınız tüm uygulamaları sisteminizden kaldırmanızı öneriyoruz. Bu iş için zaman ayırmanıza değecektir.

Emin olmadığınız dosyalar ve program deneme çözümü

VirtualBox ile istediğiniz her programı Windows'unuzu kirletmeden deneyebilirsiniz

Emin olmadığınız dosyalar

Örneğin, GIMP adında bir uygulamayı kaldırmanıza rağmen geride "gimp" klasörü kalıyorsa, bu klasörü silmenizde bir sakınca olmayabilir. Ancak karşınıza ".weblde4" gibi bir klasör çıkarsa ne yapmalısınız? Bu durumda örneğin "Çöplük" adında bir klasör oluşturarak dosyaları buraya taşıyabilirsiniz. Bu işlem diskinizde boş alan açmayacak olsa da, diskinizi daha düzenli bir hale getirecektir. Dosyalara ihtiyacınız olursa geri taşımanız da mümkün olacaktır.

Sanal makine kullanın

Yüklediğimiz ve sildiğimiz programlar her ne kadar Windows'u yavaşlatabilse de ve zamanla aksamasına aksamasına sebep olabilse de, size bunu yapmayın diyemeyiz. Zira PC kullanmanın en zevkli yanlarından biri de programları denemek. Ancak bu işi VirtualBox gibi bir sanal PC içerisinde, gerçek Windows'unuzdan izole bir biçimde yaparak sisteminizi koruyabilirsiniz. Sanal PC'nizin görüntülerini saklayarak onu istediğiniz zaman geri yüklemeniz mümkündür.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

WinUtilities Pro(Free)
RevoUninstaller
WindowWasher
PuRera
öneririm.Ram temizliği\Optimizasyonu için de WinUtilities in Ram temizlik aracını öneririm.

ccleaner yeterli başka programa gerek yok...

Faydalı olabilecek bilgiler mevcut, teşekkürler Zeynel Bey.

Birçokprogram ve driversleri siliyor..........

Sen de yorum yaz