PC'nizi tozlardan arındırın, hızlandırın!

Bu ipuçlarıyla PC'nizi gerçek anlamda temizleyin, daha sessiz ve daha hızlı bir PC'niz olsun!

  • Zeynel A. Öztürk
PC'nizi tozlardan arındırın, hızlandırın!
Kasanızın içi böyle görünüyorsa temizlik vakti gelmiş demektir

PC'nizin performansını artırmaya yönelik ipuçları genellikle işletim sisteminizde yapabileceğiniz bakım işlemleri ve RAM, CPU gibi donanım yükseltmeleri üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak bir fırça ve bir elektrikli süpürge kullanarak da PC'nizi hızlandırabilir, daha kararlı bir hale getirebilirsiniz.

Tozun fanlarınız üzerinde birikmesi, onların soğutma yeteneklerini engeller ve bilgisayarınız ısındığında performansının düşmesine neden olur. En kötü bir durumda ise bilgisayarınız bozulabilir. Bu yazımızda PC'nizi, klavyenizi ve monitörünüzü nasıl temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Gerekli araçlar

Pencere veya kapıları boyarken kullandığımız fırçalara benzer küçük ve yumuşak bir fırçaya ihtiyacınız var. Bir çok bilgisayar dükkanında bulabileceğiniz sıkıştırılmış havaya da ihtiyacınız var. Bilgisayarınızın dış bölümünü silmek için ise temizlik bezlerine gerek duyacaksınız.

Son ihtiyacınız olan araç ise tam boyutlu bir elektrikli süpürge veya bir şarjlı el süpürgesi.

Temizliğe hazırlık

PC'nizi yüksek bir yüzeye yerleştirmeniz temizlik yapmanızı kolaylaştıracaktır

Bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin. Temizlik işlemine başlamadan önce en az 30 dakika bekleyin. Bu, dahili bileşenlerin soğumasına izin verecek ve elektrik şoku riskini azaltacaktır.

Tüm çevre bileşenleri ve giriş aygıtlarını sökün. Kabloları bir yana ayırın. PC'nizi masa gibi yüksek bir yüzeye yerleştirin. PC'nizi yerde temizlemek işleri zorlaştıracaktır.

PC'nizin dışını, hava deliklerini ve USB portlarını temizleyerek başlayın. Burada süpürgeyi kullanabilirsiniz. Fanları temizlerken dikkatli olun, ters yöne dönmeleri bozulmalarına neden olabilir.

Tozun fazlasını aldıktan sonra kasanın dışını dikkatlice silin.

Bu noktada bir karar vermeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın teknik parçalarından anlıyorsanız dikkatlice devam edin. Ancak kendinizden emin değilseniz sadece süpürgeyle tozu alın.

Anti-statik bilekliğinizi takın, yoksa radyatör gibi bir metale dokunarak üzerinizdeki statik elektriği atın. PC'nizi daha etkin bir şekilde temizlemek için eklenti kartları çıkarmak en iyi fikir. Çıkarttığınız bileşenleri temiz bir yüzeye koyun.

Kasanın iç temizliği ve tekrar montaj etme

Elektronik parçalara süpürgenizin değmemesine dikkat edin

Şimdi kasanızın içini süpürgenizin fırçalı ucuyla temizleyebilirsiniz. PC'nizin bileşenlerine süpürgenin fırçasının değmemesine dikkat edin.

Sıkıştırılmış hava kullanırken, çok kısa aralıklarla ve fırçayla beraber kullanmaya dikkat edin. Uzun süreli püskürtmeler, nemlenmeye ve kısa devreye neden olabilir.

Şimdi düz kısımları temiz, kuru bir bezle silin; elektronik bölümlere değmemeye dikkat edin. Bunun için her zaman fırça kullanmalısınız.

Eğer elektronik parçaların üzerinde inatçı bir kir varsa onu temizlemek yerine olduğu yerde bırakmak daha iyi bir fikir olabilir.

Tekrar monte etme

PC'nizden çıkarttığınız bileşenleri tek tek yumuşak bir fırçayla temizleyin ve tozun kabasını alın. Temas noktalarına değmemeye dikkat edin. Kamera temizlemede kullanılan üfleyen fırça burada çok işinize yarayabilir. Çıkarttığınız kabloları da kuru bir bezle silin. Artık PC'nizi geri toplayabilirsiniz.

Üfleme ve silme nedeniyle nemlenme oluşması riskine karşı sisteminizi 30 dakika açmayın. Öncelikle sadece klavyenizi, farenizi, güç kablonuzu bağlayın. PC'nizin çalışıp çalışmadığını sınamak için açın. Eğer her şey yolundaysa artık daha serin, daha temiz ve daha sessiz bir PC'ye sahipsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu resimdeki gibi Bir Pc kasasına görmüştüm gerçekten abartı değil Akrabalarımın Aldığı P4 sanırım dediklerine göre 3 yıldır açılmamış DvD Yazıcıyı değiştirmek için Kasayı açtım aynen böyle görünüyodu Elektirik süpürgesiyle temizledim Zaten aslında dVd okuyucuda bu yüzden çalışmaz olmuş. Ben zaten kasamı sürekli temiz tutarım En iyi arkadaşım o benim Pc mi severim

Benim pc çalışınca tv sesini yüksek tutuyorum çünkü duymaktan zorlanıom :) Ama pc kapandığı zaman sanki oda ıssız bir adam gibi suskunlaşıo. Bu arada bende her ay elektrikli süpürge ile tüm fanları anakartı temizliyorum. Toz falan alıyorum 7 yıldır beni götürüo ama birde fan bukadar ses etmese üzmese kulaklarımı :p

fırçalı süpürge ucu ve orta hız her zaman iyidir.
yanında dev, yumuşak ve ucuz makyaj fırçası da iyi olur.
elektriklenmiş tozu saç kurutma makinesi ile atamazsınız zaten hiç lafını etmeyin.
çok özel durumlarda yaprak püskürtücüsü kullanılabilir.

ığğğ bilgisayarım böyle gözükse kesin çöpe atarım... Böyle bir bilgisayar nasıl çalışır :((

Laptop temizliği için bundan daha da ayrıntılı bir makale bekliyoruz. Teşekkürler.

tamam iyi de dizüstü nasıl olacak ?

temizlemeyin gerekyok

Komşudan ödünç alınan bir adet yaprak püskürtücü pc'yi ilk günkü gibi yapıyor. Ama ilk seferinde biraz yakından çalıştırmıştım (yaklaşık 2 metreden), az kalsın ekran kartı kırılıyordu esnemekten...

Laptop temizleme nasıl olcak ?

Temizlik şart.

yurdum insanı ilgilenir mi kasanın içiyle, temizlik zahmeti ve masrafıyla.
bir kasanın içi kaç yüzmilyar (evet yüzlerce milyar!) devre elemanından oluşuyor ve bunlardan biri bile sakatlansa ne olur farkında mı?
sapıtmaya başladı mı virüs girdi diye format attırıp düzelttireceğini ezberlemiş.
formatı bile ayrı bir fiziksel tedavi işlemi sanıyor.
asprini öğrenip doktor olmuş, her hastalığa asprin...
format kurtarmayınca eline ıslak bez alıp otomobili gibi temizler kasanın her yerini. parçaları bütün görüyor ya, gerisi masal.

modern birşeylere sahip olmak insanı cehaletten kurtarsaydı petrol zengini görgüsüz araplar en gelişmiş halklar olurdu. ama tam tersi.

evet bilgisayarın yanını açın aynen bunun gibi hatta daha fazla toz oluyo.temizlemek şart (o yee)

toz kasalanmış abi bildiğin!

Sen de yorum yaz