PC'nizi yükseltirken bu 5 noktaya dikkat edin

Bilgisayarınızı yükseltirken paranızın boşa gitmesin. İşte sizi koruyacak 5 önemli tavsiye!

PC'nizi yükseltirken bu 5 noktaya dikkat edin

Bilgisayarınızı yükseltmek ve yenilemek heyecan verici, aynı zamanda uğraşması zevkli bir iş. Birkaç yüz doları geçmeyecek bir harcamayla sisteminizi son yeniliklerle donatabilir ve hızını katlayabilirsiniz. Ancak satın almanız gereken parçaları dikkatle seçmezseniz bu iş size ek masraflar çıkarabilir, zaman içinde paranızı gereğinden fazla sömürebilir. Bunun yanında yüksek özellikli donanımlara çok fazla para harcamanıza gerek olmayabilir.

Aşağıdaki 5 uyarıya uyarak yükseltme masraflarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Anakart alırken abartmayın: Anakartların fiyatları 50-60 dolardan başlayıp 400 doların üzerine çıkabiliyor. Ancak uç nokta anakartların "Sniper", "Formula" gibi isimlere sahip olmaları sizi yanıltmasın, zira anakartın performans üzerine etkisi çok azdır. Anakartlar, üzerindeki slotlarla PC'nizi genişletmenize izin veriler. Bazıları, daha fazla ekran kartını ve RAM'i destekeyebilir ama hepsi bu kadar. Eğer uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız, 100-150 dolar aralığında size göre birçok iyi seçenek var.

İşlemcilerde de gözünü yükseğe dikmenize (genellikle) gerek yok: Yükseltme için harcayacağınız para kısıtlıysa, yeni nesil dört çekirdekli Intel Core i5'ler fazlasıyla işinizi görebilir. Bir Core i3 de alabilirsiniz, muhtemelen çoğu kullanımda önemli bir performans farkı yaşamayacaksınız. Ancak Core i3 ile i5'in performansının arasında azımsanmayacak bir fark olduğunu da söyleyelim.

SSD'ler, ekran kartı...

SSD alın: Yükseltme sırasında SSD yerine normal bir sabit disk satın alarak tasarruf etmeniz mümkün. Ancak önceki jenerasyon SSD'lerin fiyatları bugünlerde oldukça uygun. 200 TL civarında (veya altında) 128GB'lık SSD'ler bulmanız mümkün. SSD'ler çok düşük erişim süresi ve hızlı rastgele okuma performanslarıyla sisteminizde farkedilir bir performans artışı sağlayacaktır.

Oyun oynamıyorsanız ekran kartına gerek yok: Ekran kartıları, 3D oyunları ortalamanın üzerinde detaylarla oynamak isteyenler için kaçınılmaz. Ancak günümüzün Intel ve AMD işlemcileri, çokluortam ve 2D oyunları rahatlıkla oynatabilecek entegre grafik çiplerine sahipler. Ancak önce işlemcinizin IGP (entegre grafik) özelliğine sahip olduğundan emin olun (örneğin AMD'nin FX işlemci serisinde IGP yok).

Aynı bileşenleri kullanabiliyor musunuz: İşlemciler ve ekran kartları inanılmaz bir hızda gelişseler de aynısı sabit diskler, ses kartları, güç kaynakları için geçerli değil. Daha yavaş değişen bu bileşenleri yeni sisteminizde hala kullanmanızın mümkün olup olmadığını kontrol edin. Bunu yaparken yeni anakartınızın eski donanımınızı kabul edecek bir yuvaya sahip olduğundan, onu gerekiyorsa yeni güç kaynağınıza bağlayabileceğinizden ve yeni işletim sisteminizin eski donanımınızı desteklediğinden emin olun.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bence sacma fx 8150 den ıntel 3930 k ya gectım her oyunda 30 fps artıs gordum ben dıyer donanımlar aynı ...

İntel reklamı mı bu? Niye intel işlemci önerilmiş ama AMD den söz edilmemiş. Ben bugüne kadar masaüstü bilgisayarlarda daima AMd kullandım ve hiç şikayetim olmadı! Bu arada eski bir sözü hatırlatayım: Bilgisayarınız en yavaş parçası kadar hızlıdır. Yani harddiskiniz Sata 2 ise anakart, işlemci ve ramin çok hızlı olması yetmez ancak Sata 3 olursa bilgisayarınızın uçtuğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Ben eski anakartımla ancak Raid 0 yaparak bu performansı yükseltebilidim. Bu yüzden ilk fırsatta yeni Sata3 ü destekleyen bir kart alacağım.

genel olarak bilgisayar üzerine yayın yapan dergi ve site olarak ekran kartı bi tek oyun oynamaya yarıyor sanıyorsanız vay halinize.

Doğru Tespit Birde Paranızı Boşa Harcamayın Demiş Aslında Bu 5 Adımı Uygularsak Paramızı Boşa Harcamış Oluruz. Ertesi Gün Bu Pc Yi Çöpe Atmazsam Bende Bir şey Bilmiyorumdur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir