A'dan Z'ye PC satın alma rehberi

Masaüstü PC satın almayı düşünüyorsanız, bu rehbere göz atmadan alışverişe çıkmayın.

Anakart

Anakart

Anakart, isminin de belirttiği üzere diğer donanım bileşenlerinin bağlandığı ve bir PC'nin diğer olmazsa olmaz parçalarından biridir. Anakart seçimi, diğer donanımların da kaderini belirlediğinden üzerinde özellikle durmak gerekiyor.

Günümüzde anakartlar ikinci jenerasyon SATA bağlantılarını (SATA II), gigabit Ethernet ve çift ekran kartı kullanımını (SLI/CrossFire) desteklemektedir. Bu özellikleri desteklemeyen bir anakartla, örneğin, ekran kartları için SLI özelliğini kullanmanız söz konusu değildir. Daha önce dediğimi gibi, diğer donanım bileşenlerinin seçimi genellikle anakartınıza bağlı olacaktır.

Peki anakart satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle anakartınızın hangi işlemciyle beraber çalışabildiğini bilmelisiniz. Intel donanımlı anakartlar ile Intel işlemcileri çalıştırabilirken, AMD soketine sahip olan anakartlarda ise AMD işlemcileri kullanabilirsiniz. Bunun yanında anakartınızın önünde en azından iki USB portuna sahip olduğuna emin olun. Böylece MP3 çalarınızı ya da USB hafızanızı zahmete girmeden kolayca entegre edebilirsiniz. Yazıcı, harici HDD ve diğer çevre birimlerinin bilgisayara entegre olabilmesi için de ek olarak arka panelde USB portuna sahip olmalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

LCD'lerdeki parlak ekran özelliğine ne gerek var anlamıyorum .
Özellikle laptop'larda batarya çabuk bitmesin diye ışığı iyice azaltınca
gündüz vakti hiç bişey gözükmüyor yansımalardan .
Mat ekran LCD'imde var PC'imde pek bi fark yok parlak ve mat arasında

WESTERNS HEMİİİ . . . EASTERS DE VAR MI?

Birden fazla işlemi AMD yapamıyormu intel için problem değildir yazmışsınız Bana kalırsa AMD masaüstü işlemciler arasında en kararlı işlemcidir makinayı kitlemez intel gibi.İntelde bazen kitlenme olayı meydana geliyor hata raporu bile çıkarmıyor karşımıza.

Şimdiye kadar sürüyle pc topladım 3 tanesine AMD işlemci kullandım enson kullandığım 5600 dü.Açıkcası intel kullanmadığıma pişmanım.

Bende Bir çok kişiye AMD işlemcili sistemler topladım ve hepsi son derece menmunlar...

AMD kullanıyorum ve topladığım sistemlerde de amd tercih ediyorum hiçbir problem yaşamadım kulaktan dolma bilgilerle değil kullanarak yorum yapın AMD inteli her alanda ezer.

Amd inteli hiç bir alanda ezemez arkadaşım intel amd ye toz yutturur bir intel kullanda gör bakalım

Chip yine İNTEL yanlısı olduğunu gösterdi.

buna ya şimdi hiç yararlı olmamış klasik şeyler

CHIP Online notu:
Lütfen yorumlarımızı yazarken başkalarını da düşünelim. CHIP Online'ı sadece belli bir birikimi olanlar değil, aynı zamanda bilgisayar hakkında çok az bilgiye sahip olanlar da ziyaret ediyor. Makalede yazılanları sizin biliyor olmanız, herkesin bildiği anlamına gelmiyor...

İlginizi için teşekkür ederiz...

bilerek yorum yazalım..
1-AMD X2 işlemcilerin oyunlarda performansı Intel C2D'dan kötüdür.
Kaynak=http://www.guru3d.com/article/cpu-scaling-in-games-with-quad-core-processors/

2-AMD Intel'i her alanda ezemez öyle olsaydı sürekli zarar değil kar ediyor olurdu.

3-Intel C2D'nun overclock potansiyeli AMD'den daha üstün olduğunu kanıtladı.60$'lık bir C2D ile 3ghz'e rahatlıkla çıkarken aynı fiyatda AMD overclock edildiğinde pek çok sorun çıkarır.Bazı sistemler 2.8'e kadar çıkar bazısı en ufak artışta stabilitesini kaybeder.Elimde 2 intel(q6600,c2d 2160) 3 AMD (x2-4800,x2-5000,x2-4000)sistem var.(sallamıyorum anlıyacağınız)

4-AMD Quad sistemlerde frekanslarda tıkandı.En hızlısı 2.5ghz olan Phenom sistemlerin karşısında Intel'de alacağınız 200$'lık bir Q6600 ile 3.2ghz'e rahatlıkla çıkarsınız.Bu fiyatta AMD Phenom şu an için 2.2ghz alabilirsiniz.Gerçekten felaket bir durum

Aslında bilgisayardan çok az anlayanlar bile AMD'nin neden habire zarar ettiğini anlar.Kısacası daha kötü olduğundan.3 ve 4'de yazdığım sebeplerden kimse AMD almaya yanaşmıyor.
Son olarak eğer bir konuda fazla bilgi sahibi değilsek en iyisi yorum yapmamak olur.AMD Intel'i her alanda ezer döver gibi yorumların kimseye faydası yok hele AMD'ye hiç yok.

AMD İntel kavgasından tarafa değilim.Ama,daha önce İntel kullanıyordum,şimdi AMD'ye geçtim ve gerçekten iyi etmişim. Aynı parayı verdikten sonra AMD'nin çok daha iyisini alabiliyorsunuz.Her kse tavsiyem AMD.

bütün test sonuçları ortada tabi ki amd 1000$ verir sen amd de sana getirir süper bi işlemci intel pahalı gereksiz

arkadaslar herşey ortada Amd batmak üzere zaten..İntel tekel yapmak üzere hala Amd iyi diyorsunuz yaw ne diyim ben size...

AMD işlemcili asla tercih etmeyin !!! İNTEL rakipsiz

ben amd kullanıyorum ve çok memnunum tavsiye ederim

çok param var diyorsanız intel alın, param kıymetli diyorsanız amd alın. laptopta tl52 kullanıyorum 1.6 olmasına rağmen gayet temiz şekilde çalışıyor. eşdeğer intel laptoplarda kullanıyorum aralarındaki performans farkı fiyat farkının yanında komik kalır. ayrıca kendime ait masaüstündede intel var hiçte amdye göre uçup gittiğini görmedim. sözün özü intelde bir miktar performans artısı var fakat amd fiyat performans olarak çok daha üstün.

"arkadaslar herşey ortada Amd batmak üzere zaten..İntel tekel yapmak üzere hala Amd iyi diyorsunuz yaw ne diyim ben size..."

ati gibi bir devi bünyesine katan ve bilinmesede almanya pazarının %70 ine hakim bir markaya batacak demek yersiz.
intel işlemcler daha performanslı katılıyorum ama pahalıda. o kadar çok çeşit sundularki aslında 200$ da olması gerekecek qx serileri hala fiyatları çok yüksek.

İNTELDEN ŞAŞMAYIN DERİM GENCLER

Ben çoğu zaman topluyorum fiyatlara bakmam için en zorlandığım yer ekran kartı. Bitürlü bana göre olanı bulamıyorum.

evet intel performans olarak amd ye göre yüksek ama fiyat performans olarak amd cok daha mantık lı

arkadaşlar aradığınız sorunun cevabı burada

http://www.tomshardware.com/reviews/core2-duo-knocks-athlon-64,1282.html

tomshardware sürekli İNTEL yanlısı haberleriyle tanınan biri sitedir.. o örnek bile olmaz..

sorarım size İNTELİN teknolojisi AMD den iyiyse neden
nehalemle bbirlikte

* intel bellek kontrolcüsünü amd de ki gibi işlemcinin içine alıyor??
* neden phenom gibi doğal çekirdek yapısına geçiyor??

Bence genel bir değerlendirme yapmamak gerekir. Ürünleri sınıf sınıf değerlendirmemiz lazım

XP nin maximum 3 gb rami calistirabilmesini de anlayabilmis degilim 4 adet 1 gb ddr2 yi dual olarak kullanmayı düşünmüştüm bir araştırma yaptım ki xp en fazla 3 gb ile işlem yapıyormuş 4 gb görür ama o 4 den de 3 gb performansı alırsın dendiği için 3 adet 1 gb lık ram almıştım.MS bu iş için bir yama vs yayınladımı bir bilgim yok tabii bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.Yani bazen ayırabilecek bütçe olsada istediğimiz parçayı alamadığımız oluyor maalesef

intel reklamını yapmak için neden bu kadar ısrar. 20 seneden fazladır insanları sömüren ve bilgisayar fiyatlarının düşmemesini sağlayan intele -get out- son kullanıcıya her zaman saygı gösteren ve rekabeti getirip fiyatların düşüp performasların yükselmesini sağlayan AMD'ye
-welcome-
İNADINA AMD
K. SENTEZ

Bilgisayar almanın en doğru yolu bilgisayarı ne için kullanılacağını belirlemek ve bunun için uygun bütçeyi ayarlamaktır. Yoksa sırf intenet işleri için canavar bilgisayar alanlar yok değil :)

kim ne dersen desin mal fiyatından belli olur intel in performansı amd den çoook fazla bunu profesyonel olmayan anlayamaz...

intel ve nvidia çok pahalı amd ve ati kadar fiyat/performans konusunda iyi olamaz ve ucuz ama canavar kasa istiyorsanız şunlara bakın ekran kartı:ati hd 3870/4870 anakart:amd 780G işlemci:amd 5600+/6000+ bellek vista ise 3gb xp ise 2gb kingston önerilir bu saydıklarım ucuz,performanslı ve özellikli ekran kartında hd özelliği directx 10.1 ve shader model 4.1 özellikleri dikkat çekiyor

İşlemci=İntel
Ekran Kartı=ATİ
Tartışmaya gerek yok.Nvidia fiyatları uçuruyo, ATİ de performansı.
ATİ 4870x2'yi çıkartırken fiyatı 600$'dı ve dünyanın en hızlısıydı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir