PC satışları artıyor, firmalar memnun

Son zamanlarda yerlerde sürünen PC satışlarında artış görünüyor. Peki bu artışın nedeni ne?

KDV indi, PC satışları uçtu!

Bilişim ürünlerinden alınan KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi, masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışlarında rekor artış getirdi. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, bilgisayar satışlarında görülen artışın "KDV indirimi" kararının doğruluğunu gösterdiğini belirterek," Bilişim gibi çok stratejik olan bir sektörde yapılan vergi indirimlerinin sektörün tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesini ve kalıcı olmasını arzu ediyoruz" dedi.

2009 Yılının Mart ayında Bakanlar Kurulu kararı ile muhtelif bilişim ürünlerinde KDV oranlarının üç aylık bir süre için yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi, ekonomik kriz döneminde piyasadaki daralmadan olumsuz yönde etkilenen bilgisayar sektörünün satışlarında rekor artış getirdi.

IDC verilerine göre; KDV indirimi ile birlikte, 2009 yılı Nisan-Haziran dönemi masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışları 2008 yılının aynı dönemine göre yüzde 55 artarak, 545 bin adetten, 850 bin adede yükseldi. Rekor artış mart ayı sonunda yürürlüğe giren KDV indirimi sayesinde gerçekleşti. Artan satışlar neticesinde birçok kullanıcı ilk defa bilgisayarla buluşma imkânı buldu.

KDV indirimi 30 Eylül'e kadar uzatılmış durumda

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, Nisan- Haziran ayları arasında bilgisayar satışlarında yaşanan rekor artışın, Hükümetin aldığı "KDV indirimi kararının" doğruluğunu kanıtladığını, bir başka doğru kararın da KDV indiriminin 30 Eylül'e kadar uzatılması olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Hükümetimiz ve Maliye Bakanlığı tarafından atılan ve sektörün büyümesine önemli katkı sağlayacak bu adımı ve vergi indiriminin Ekim ayına kadar uzatılması kararını destekliyoruz. Bilişim gibi çok stratejik olan bir sektörde yapılan vergi indirimlerinin sektörün tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesini ve kalıcı olmasını arzu ediyoruz. Bu tür destekler ile vergi gelirlerinde bir azalma olmayacağı gibi; istihdam, üretim, satışlarda artış kaydedilecek, en önemlisi; bilgi toplumu olma yolunda vazgeçilmez bir unsur olan bilgisayar sahipliği oranı yükselecektir."

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

başta ben bu resme bakınca çinli zannettim. meğer tübisad başkanıymış :)

sahi yaw ne bu tübisad :)

borsa 42000 e dayandı biraz daha sabır arkadaşlar 50 000 i görünce dolar da 1,4 ün altına düşer

BU tür cep telefonu,bilgisayar,otomil sektörlerine özel vergilendirme yapsalar kaç firma türkiyede fabrika açar... türkiye birkere 3 yıl ileri gider... şu untulmamalıdırki bir ülke teknoloji ile gelişir ama sen buna karşı bir vegilendirme sistemi yapıyorsan ve üzerinede zam yapıyorsan !!! dicek bişey bulamıyorum. iphone 3g S i ABD'de 300 ile 500 dolar arası bir fiyata alıcakki onlar bu fiyattan çok şikayetçiler.
o telefon ülke sınırları içne girdiği anki fiyatı 1,500 tl 1,650 tl arası bişey olur.

Benim bilgisayar Beko. Siz siz olun Beko'dan Arçelik'ten bilgisayar almayın..

türkiyede maalesef pc lerde kdv indirimi tam şekilde olmadı değeri düşen eski sürümlerde yaptılar sadece indirim her ürün için yapmadılar ve devlette bunu kontrol etmedi.

KDV indirimini pc üreticileri ellerinde kalan eski modelleri satmak için kullandılar. Yeni modeller neredeyse hiç etkilenmedi bu düşüşten. KDV zaten o kadar saçma bir şey ki...

kdv düsse ne olur .ucuzlar mı.yok.düştüde ne oldu..ucuzladı mı .zaten hergün yeni bir ürün cıkınca eskisi ucuzluyor...eh yeniside makine fiatına

Benim bilgisayar Beko. Siz siz olun Beko'dan Arçelik'ten bilgisayar almayın..
-------------------------------------------------
Marka bilgisayar almakla en büyük yanlışı yapsınız zaten.Ne amacla kullanacak olursanız olun bilgisayarınızın donanımlarını kendinizin seçmesi daha iyi olur.

başta ben bu resme bakınca çinli zannettim. meğer tübisad başkanıymış :)

sahi yaw ne bu tübisad :)

--------------------
TUBİSAD= Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği ;)

Bide kriz var derler.Görseniz burda millet deli gibi alışveriş yapıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play