PC satışların son 6 yılın en düşük noktasında

PC satışları bir kez daha dibi gördü. Nedenler arasında ise, yine eski dost Windows XP var!

PC satışların son 6 yılın en düşük noktasında!

IDC'nin söylediğine göre, XP'den daha yeni Windows sürümlerine geçişlerin yavaşlaması ve Windows 10'un bekleniyor olması, dünya genelinde PC satışlarını, bu yılın ilk çeyreği itibariyle, son altı yılın en düşük noktasına çekmiş durumda.

İlk çeyrekte dünya geneli PC satışları toplamda 68.5 milyon üniteye ulaştı ve bir önceki yıla göre yüzde 6.7 azalmış durumda. IDC'nin söylediğine göre bu durum da ilk çeyrek PC satışlarının 2009'dan beri ulaştığı en düşük noktayı belirlemekte.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında eski Windows XP PC'lerin yeni Windows sistemler ile yenilenmesi sayesinde, PC satışlarında belirli bir iyileşme gözükmekteydi. IDC'den kıdemli araştırma analsiti Rajani Singh'in söylediğine göre, eski PC'leri yenilemek için var olan birikmiş istek sayesinde, Windows 10'un PC satışlarında olumlu bir etki yaratması söz konusu olabilir.

Windows 10, Windows 7 ve 8.1'in iyi yönlerini bir araya getirmek üzere tasarlanmış durumda. Ayrıca Windows 10, Windows 8, 8.1 ve Windows 7 kullanıcıları için ilk yılda bedava bir güncelleme olacak. PC üreticileri, yeni işletim sistemine sahip tablet ve dizüstü bilgisayarların Eylül veya Ekim civarlarında satışa sunmayı planlıyor.

Farklı bir araştırmada ise Gartner, dünya genelinde ilk çeyrek PC satışlarının yüzde 5.2 oranında azaldığını söylemekte. Gartner'ın  baş analisti Mikaka Kitagawa'nın bir röportajda söylediğine göre, özellikle masaüstü bilgisayarlardaki XP güncellemelerinin azalması satışları kötü yönde etkiliyor. Gartner'ın tahminlerine göre, bu yıl PC satışlarında tek basamaklı bir düşük bekleniyor ancak önümüzdeki yıl da tek basamaklı bir yükseliş olası.

IDC'nin söylediğine göre, dünyanın en büyük PC satıcısı konumu, 13.39 milyon ünite ile bir kez daha Lenovo'da. İkincilikte ise 12.99 milyon ünite ile Hewlett-Packard bulunmakta. Dell ve Acer, sırası ile üçüncülük ve dördüncülük basamaklarında yer alıyor. Lenovo ve Hewlett-Packard'ın satışları yükselirken, Dell ve Acer'in satışları ise düşmüş durumda...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Akıllı Telefonlar geliştikce daha da düşecek. Ayrıca alternatif olarak ortaya tablet diye birşey koydular haliyle düşmeye devam edecektir.

@10 Nis 2015 17:45 Bilgisayar kullanmayan.Sadece facebook a girilecek bir araç olarak görenler, çoklu iş yapmayanlar vs zaten girmesin pc sektörüne en azından sektör artık moka dönmez.

yıl 2015, akıllı telefon tablet ve plase olarak da oyun konsolu. anlayan anlamıştır....

İnsanlar yanlarindan akilli telefonlarini ayiramiyorlar.Eglence artik 5-6 inclik cihazlarda.Oyun desen Xbox Ps.Ofis Is Egitim haricinde Pc zor.E her kurumda evde zaten bir pc var.Daha ne olacak?Çok bile satmiş

pcnin verdiği keyif o küçücük ekranlı akıllı telefonlar tabletler vermez pcde büyük ekranda film izlemek netde sörf yapmak pcye daha fazla dosya depolamak vs kısaca pc asla ölmeyecek ama bir pc alındımı çöp olasağa kullanılır 5 10 hatda daha fazla olabilir o yüzdende yavaş olabilir satışlar

Bazıları yok konsol demiş bazıları akıllı telefon demiş.Buradakiler hazır bilgisayar alanların verileri toplama bilgisayar toplayanları nasıl bilecekler.

fiyatlar çok yüksek.. dolar yükseldi pc arttı...

xp düpedüz günah keçisi ilan edilmiş, neden pc satışlarının düşmesinin sebebi olarak; windows 7-8-10`un berbat işletim sistemleri olması diye bakılmamış?

@10 Nis 2015 19:08 7 berbat derken ?

3000tl ye kral pc toplanır aynı paraya 300usd eden telere tablatlere veriliyor işte taşınabilirlik sonuçta. tabletler akılı teller ve dalır kuru düşüşün sebebi os lara sebep bulmayın10 yıl önce dolar1.4tl di şimdi 2.6.

Avcunuzun içinde duran taplet yada telefonlar nekadar gelişirse gelişsin birçok konuda bilgisayarların yerini asla alamazlar. Eskiden telefon yada tablet olmadığı için telefonla yada tabletle işini görebilecek insanlarda internete bağlanabilmek için pc almak zorunda kalıyordu ancak şimdi mobil cihazlar bu pazarı asıl olması gerektiği yere çekmiş durumda. Ofislerdeki, devlet kurumlarındaki, şirketledeki yığın işlemleri, grafik hazırlama veya stüdyo işlemlerini mobil cihazlarla asla yapamazsınız arkadaşlar bilgisayar öldü diyenler hatta masaüstü pc devri kapandı diyenler sizden 20 yıl sonrasını tahmin etmenizi kimse beklemiyor sadece yorum yazmadan önce sağınıza solunuza hayatın nasıl işlediğine bir bakın yeter

Herkes googlenin kölesi yapcak bişey yok

bilgisayar da oyun bi başkadır 40 yıl da geçse yine pc satar.

pc de full hd oyun keyfi ekran da büyük iki tane joystick ile konsol oluyor müzik arşivi ve film arşivide cabası :)

xp sp2 x64 tr süper hızlı ve stabil :)

İyi bir ekran kartı fiyatının 1000 tl den başladığından olmasın!!!

Sadece mobil cihaz 40yaş üstü için yeterli olabilir ama gençler, özellikle her yaştan öğrenci için pc şart. Windows 10 da çıkacaksa çıksın artık yeter. Yarattığı gürültüye denk bişey buluruz umarım.

@10 Nis 2015 21:45 Windows 10 yarıttıgı gündeme denk bişey olacıgını hiç sanmıyorum

multimedya deyince akla gelen tanım çoğunlukla oyundur multimedya pc için sık değişen donanım grafik işlemcisi olup firmalar sık sık model çıkartması sonucu hangi ürünün daha işlevsel olduğunu sorgular olduk windows xp destek süresi en uzun süren işletim sistemi olmuştur windows 7 ona kıyasla kısa sürdü ama yine de google androidi gibi sistemlerin 18 ay ömrü var ve windows kadar stabil çalışmıyor windowsu kurtaran şey ssdler olmuştur ayrıca upgrade 3 ay boyunca uygun bir fiyatla gerçekleşiyordu tabi o sırada sisteme güvensizlikler sonra sadece bir dvd halinde bir kutuya 150-200 tl gibi ücret ödüyorsunuz hele bir de linux veya mac gibi bir sisteme multimedya amaçlı boot yapmak isterseniz 300-400 tl gibi bir rakamı gözden çıkarıyorsunuz sonra da madem sadece multimedya amaçlı kullanacaksam tablet alırım diyorsunuz ve doğrudan pc satışı düşüyor ve cpu fiyatları intel amd karşısında çoğunluğu aldı ve her çıkardığı seri bir öncekinden pahalı maalesef bu fiyatlar kullanıcıyı mecburen mobil ve konsol sektörüne itiyor yani pc satışları düşüyor donanım ve yazılım fiyatlarında indirime gidilmediği sürece pc satışı düşecek

Pc sektoru bıttı. Sanayde kullanılıo artık.

pcnin halledeceği bi çok işi akıllı telefonlarda halleder oldu ilerleyen yıllarda sadece program ve uygulama yazanlar kullanır olucak bilgisayarları bunu buraya yazıyorum :)

@10 Nis 2015 23:33 rpg fps ve diğer bazı simülasyon oyunları halen çoklu sistemde çalışıyor.ç Telefon yada tabletler tekli sistemli olan poyun yada programları çalıştırabiliyor. x64 sadce mobildir..

pc de emülatör ile ps1-ps2-mame-gamecube-nintendo wii-sega dreamcast ve daha fazlası iki joystick bir kaç ayar yetiyor :)

Konsolda oyun... 720p 30 fps details low... Pc nasıl ölebilir?

@11 Nis 2015 17:33 %100 katılıyorum adam diyo ps3 e hala oyun çıkıyo ulan çıksa ne yazar pc deki very low dan daha düşük grafikte oynuyorsunuz.

Win 8 den sonra macbook a geçtim. Kafam rahat...

masaüstü pisimi kaldı artık ya en kötü laptoplar var artık.

Dolar yükselmeseydi pc alıcak olan 99999999+1 kişi bulurdum

xp tek çekirdekle yetiniyor ve ekran kartının işlemcisinden yararlanarak sistem hızlandırma özelliği yok, 7-8-10`da hepsi olduğu gibi 4 çekirdekli işlemcinin nimetlerinden faydalanıyorlar, ve 7-8-10 xp`nin üzerine hiçbir özellik veya yenilik getirmiyor buna rağmen: xp 800 mhz işlemci 128 mb ram ile çalışırken, 7-8-10 1 gb ram 3 ghz işlemci ile bile kullanmak ızıdırap (7-8-10`a berbat dedim diye eksiye boğan ve nesi berbat diye soran arkadaşa adıyorum) ki xp 2000 senesinde tasarlanmış bir işletim sistemi, microsoft 7-8-10`u tasarladığı sırada; 2000 senesindeki microsoft`tan Windows`u programlamada çok daha deneyimli. ve ayrıca daha 7-8-10`un berbatlığının daha yarısından bile bahsetmedim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir