PC'sini açtığı gibi nete girmek isteyenlere!

Windows'un uzun açılış süresine dayanamıyorsanız, aradığınız alternatif işletim sistemi burada...

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft, Windows 8'in çok hızlı açıldığını söylüyor, test sonuçları da genelde bu yönde. Ancak ortalamanın altında bir PC'de Windows 8'in bu tür hızlara ulaşması zor görünüyor. Özellikle eski donanımınızda hızla açılan ve web özellikleri sunan çok hızlı bir işletim sistemi arıyorsanız, Linux dünyasına girerek xPUD adındaki dağıtımı denemenizi öneriyoruz. xPUD, netbook'unuz için de ideal bir işletim sistemi olabilir.

Ubuntu'yu temel alan xPUD, Firefox web tarayıcısına odaklanıyor. Dağıtım, basit bir kullanıcı arayüzü sunuyor ve medya dosyalarını da çalabiliyor. Sadece 64MB boyutundaki xPUD, 10 saniyeden kısa bir sürede açılıyor ve küçük bir uygulama mağazası dahi var. Buradan ek sürücüleri, codec'leri, araçları ve Skype, Dropbox gibi uygulamaları yükleyebiliyorsunuz.

xPUD'un en son kararlı sürümü 2009'da çıkan 0.9.2 ve Ubuntu 9.10 ile Linux 2.6.31'i temel alıyor. xPUD'u indirmek için bu adresten dağıtımın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Linux'de hayat var..

kısa süreli işlemler için ideal.

Haber için teşekkürler. Çok işimize yarayacak bir dağıtım.

Bunu 10 saniye bekleyeceğime 20 saniye bekler Windows'umu kullanırım

64 mb'lık işletim sisteminin açılışının 10 sn. sürmersi bile fazla bence

Ziyaretçi yazmış:
64 mb'lık işletim sisteminin açılışının 10 sn. sürmersi bile fazla bence
-------------------
Siz sabit diskten dosya okuma süresiyle, okunan dosyalardan bir işletim sisteminin belleğe yüklenerek çalıştırılması arasındaki farkı göz ardı etmişsiniz sanırım.

10 saniye daha beklemek isteyenler heralde daha eli linux e değmemiş olanlar galiba:D yazık onlara:D

Yorumlayanlar arasında tek miyim bilmiyorum ama Linux sever biri olarak hemen Asus Eee PC 1000H ile live usb olarak denedim, Linuxdan soğudum. Hiç de çabuk açılmadı. Hiç de hızlı çalışmadı. Dahası bir iş de yapamadı...

Lubuntuyu deneyin...

Ziyaretçi yazmış:
64 mb'lık işletim sisteminin açılışının 10 sn. sürmersi bile fazla bence
-------------------
Siz sabit diskten dosya okuma süresiyle, okunan dosyalardan bir işletim sisteminin belleğe yüklenerek çalıştırılması arasındaki farkı göz ardı etmişsiniz sanırım.
-----------------------------------------------------
gelişen teknolojiden haberin yok galiba, 10 saniyede neredeyse 3-4 gb'lık windows açılıyo

Hiç Gerek Yok zaten windows 8,de 8-11 sn,de açılack

Bu linux işletim sistemlerini hiç anlamıyorum çoluğun çocugun elinde oyuncak oldu iyice bisürü linux dağıtımı var biçoğunu yükleyip denedim ama hiç biri xp nin 7 nin eline su dökemez. Bizimkilerde pardus geliştirmek için uğraşyo xD ona harcanan zamana emeğe yazık. Onun yerine daha işe yarar bi uygulama geliştirilebilirdi.

donanımınıza göre değişir bir aralar da 7 saniyede windoze açmaktan falan bahseden bir yazı yayınlanmıştı bu chip'te diye hatırlıyorum
gördüğüm en hızlı açılan windoze bile linux kadar hızlı açılamıyor
bilgisayarımda vista vardı 10 dakkada açılıyordu 5 dakkada kapanıyordu (benzetme yapmıyorum) linuks pardus kurdum hani birilerinin "o emeğe yazık" dedikleri pardus 1 dakikada açılıyor enlightenment ile çalıştığımda ise dandik donanım jet gibi oluyor

Microsoft Singularity OS İşletim Sistemini Geliştirirse Hackerler'ın işi zorlaşabilir!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play