PC sorunlarını nasıl bulup çözersiniz?

Sisteminizde kaynağını bir türlü anlayamadığınız bir sorun varsa, işte problem rehberiniz!

  • Ali Güngör

Masaüstü PC'lerin ya da dizüstülerin en büyük avantajları esneklik. Sayısız Windows uygulaması içerisinde imkanlar geniş ve bunun bedeli de çeşitli çakışmalar.

Bir uygulama kurduğunuzda diğerinde sorun çıkıyorsa ortada bir sorun var demektir. Sorunu anlamak da kolay değildir çünkü pek çok sebebi olabilir. İşte bu noktada bu işi bizim için yapan, olasılıkları analiz edip test eden bir uygulamaya ihtiyaç duyuyoruz.

Çünkü her zaman sorunlu uygulamayı kaldırmak gibi bir seçeneğimiz olmayabiliyor. İşimiz ya da amaçlarımız için ihtiyacımız olan uygulamaları bir arada çalıştırmak için sorunu çözüp çözemeyeceğimizi anlamalıyız.

Şimdi pek bilinmeyen ücretsiz bir aracı sizlere tanıtacağız ve kullanımını anlatacağız...

İşte sorunları ortaya döken uygulama

Windows System State Analyzer pek bilinmeyen bir Windows uygulaması ama keşfedince vazgeçmeniz zor.

Bu uygulama PC'nizin anlık durumunu not alır ve daha sonra iki durum arasında kıyaslama yapabilirsiniz. Size çakışmaları analiz edebileceğiniz, detaylı bilgiler sunar.

Bununla da kalmayarak kurulumdan önce ve sonra System State Analyzer (SSA) kullanırsanız, bir uygulama ile birlikte kullanılan gereksiz yazılımları ve eklentileri tespit edebilirsiniz. Bunlar reklam yazılımları olabileceği gibi, internet tarayıcı eklentileri de olabilir.

Kaldırdığınız uygulamaların gerçekten herşeyi sistemden kaldırıp kaldırmadığını, geride ne bıraktığını da size gösterebiliyor.

Farklı sürümler ve çalıştırmak

Windows SSA, Microsoft's Software Certification Toolkit içerisinde yer alıyor.

Windows Server 2008 sayfalarının aşağılarında Certification Test Tool başlığı altında bulunan uygulama, sıradan ev kullanıcıları düşünülerek tasarlanmamış ve konumlandırılmamış. Oysa çok kullanışlı, biraz daha ön plana çıkartılabilirdi.

Hem 32, hem 64 bit sürümü bulunan uygulama Windows 7, Vista ve Server 2008'de kullanılabiliyor. İndirip, varsayılan ayarlarla kurmanız yeterli.

Bağlantı: İlgili Microsoft sayfası

Start'a tıklayıp Windows system yazmanız ve Windows System State Analyzer bağlantısına tıklamanız, ya da bir kısayol oluşturmanız işleri kolaylaştıracaktır.

Ne kadar zaman alıyor?

Bu uygulama sisteminizdeki dosyalarıi kayıt defteri anahtarlarını, hizmetleri ve sürücüleri detaylı bir şekilde tanımlar. Bütün bu işlemi düzgün çalışan hızlı bir PC'de 3 dakika içerisinde halleder.

Ancak eski ve yavaş bir bilgisayarda, dahası genellikle karşılaşılacağı üzere sorunlu bir bilgisayarda bir saat hatta daha uzun zaman alabilir.

Eğer tarama sürecini kısaltmak isterseniz Tools, Options altından seçimi daraltabilir, depo sabit diskleri işin içinden çıkartarak zaman kazanabilirsiniz.

Sadece Windows klasörünü de taratabilirsiniz ama diğer değişiklikleri kıyaslama şansınız olmaz.

Kontrol etmek

Taratın ve kıyaslayın

SSA ile bir Snapshot alın yani sistemin durumunu kenara kaydedin. Ardından uygulamayı kurup bir görüntü daha alın. Bunları kıyasladığınızda neler olup bittiğini anlayacaksınız.

Bu arada genel olarak çeşitli ücretsiz güvenlik yazılımlarından yararlanarak, yeni uygulamalar kurmadan önce güvenlik önlemi almanızda da yarar var. Deneyeceğiniz yazılımları kurulumdan sonra ama taratmadan önce internet tarayıcı gibi uygulamaları kapatarak test edebilirsiniz. Test için güvenli olduğundan emin olduğunuz bir uygulama ile bu programı bir deneyebilirsiniz.

Quick Comparison sekmesini kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. İsterseniz Compare ile baştan sona kıyaslayarak bütün farkları derinlemesine görebilirsiniz. Çalışırken kilitlenmiş gibi durabilir ama telaşa kapılmayın.

İşin sırrı incelemekte

Onarmak için neyin yanlış olduğunu bulmak gerekir

PC konfigürasyonuna eklenen ek hizmetleri görebilir, sürücüleri bulabilirsiniz. Mesela internetle alışverişi olmaması gereken bir uygulama zor, ancak bu eklenen internet trafiğiyle bağlantı kuran modülü iptal ederek işi garantiye alabilirsiniz.

Bilgisayarınıza yazılan ve silinen uygulamaları da gösterir ve bu sayede örneğin bir Windows dosyasını silip yerine aynı isimde kendi dosyasını koyarsa bu durumdan şüphelenebiliriz.

Kayıt defteri anahtarlarını da aynı şekilde inceleyebiliriz. Ancak çok fazla sonuç çıkacaktır. Ancak programın gösterdiği değişiklikleri azaltarak incelenecek aranı daraltmak da mümkündür.

Yapılan değişiklikleri gördükten sonra da başka hiçbir uygulamanın düzeltemediği hataları, bu değişiklikleri geri alarak düzeltmek mümkün olur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

xp için kullanılmıyor mu?

ah şu mavi ekran yokmu yedi bitirdi gençliğimi :p

zaten olay günlüğü bu işi yapmıyor mu?

win7 ye geçin kendisi çözüp veriyor mavi ekranı çok şükür 1 yılda 1 defa karşılaştım o kadar sağlam halen format atmadım ek kelimeyle mikemmel bir sistem :))

windows 7 de mavi ekranla karsilastim ama windows xp de hic boyle birsey hatirlamiyorum o mavi ekrani ben daha cok win98 de gorurdum

windows 7 de hiç görmedim daha mavi ekran ve ilk çıktıgı andan itibaren kurulu ... Sıfır format ...

windows me namı diyar mavi ekran rekortmeni

çalıştır dan regedit yazdım biryerleri kurcaladım ve mavi ekran cıktı. kısacası sistem çöktü:)).bidaha tovbee

windows 7 kullanıyorum yaklaşık 5-6 aydır.. nedenini bilmiyorum .. fotoğraf ve cideolarda özellikle koyu yeşil ve turuncu renklerde çizgi çizgi taranmış gibi resimlerin bazı bölgeleri lekeli ve değişik renkli görünmeye başladı .. çözemedim ne olduğunu

bilgisayar daha çok yavaşladı :D

Benim bu problemime çözüm bulacak tecrübeli bir arkadaş arıyorum. Sıkıntım şu, P4 2.8GHz işlemci, 2GB Ram (aynı marka ve model), Gigabyte marka bir anakartım var. Problemim OS kaynaklı değil çünkü aynı şeyler her türlü linux OS'larda da tekrarlandı. Probleme gelince: Anakarta takılı olan ramlar, eğer single modda takılı ise hiçbir sıkıntı göstermeden çalışıyor. Ancak, dual modda takıldıkları zaman, OS'tan bağımsız bir şekilde, ya bios post ekranında ya windows, linux yüklemesi esnasında ve ya işletim sistemleri tam olup yüklendikten sonra ya kitleniyor ya restart yapıyor ya da kitli kalıp elektriği çekmeme sebep oluyor. Ram'ler sağlam başka yerde denenmiştir. Bir fikri olan var mı?

Merhabalar!Peki nasıl indire biliriz programı?yardım ederseniz sevinirim ))

PC'de başa gelebilecek en kötü şey mavi ekran değildir ve her işin kolay bir yolu yoktur... En kötü şey KERNEL PANIC'tir ve bazen dönüşü olmaz sistemi yeniden yüklemek zorunda kalırsınız. Anlayan anladı.

arkadaslar en basit yol hatanın ismini Google de arattırmak google de sonuc bulmazsanız chipe konu açmak :)

Microsoft'un böyle birkaç tane yararlı uygulaması var ama niye Windows'a entegre etmezler anlamam bir türlü... Çok zor olmasa gerek.

bide nasıl indirecegimizi söyleseniz yönlendirdiginiz sayfada bircok şey var

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play