PC tarihine yön veren önemli buluş 50 yaşında

Bugün kullandığımız bilgisayar ve elektronik cihazların temeli işte bu buluşla 50 yıl önce atılmıştı

İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından...
İlk entegre devre: Mikroçipin atası...

Bilgisayar Tarihi Müzesi entegre devrelerin 50. yıldönümünü kutladı. "Silicon Engine" isimli bir sergi ile entegre devrelerin neden insanlığın en önemli buluşlarından biri olduğu anlatıldı.

Entegre devreleri ilk kez geliştirenlerin anlattıklarından derlenen, tarihi bir belgesel de hazırlandı. Bütün yıl boyunca devam edecek sergide, ilk transistörlerden, vakum tüplerine her şey var. Özellikle de işin arkasındaki isimlerin hikayeleri aktarılıyor.

"The Traitorous Eight" olarak adlandırılan sekiz kişilik ekip, başlarındaki William Shockley'in yerine farklı bir idareci istedikleri için böyle anılıyorlar. Daha sonra pek çoğu kendi şirketini kurup teknolojiye büyük yararlar sağlayan ekipten, Berkeley ve Stanford gibi prestijli üniversitelerde Profesörlük yapanlar da oldu. Tarihi öneme sahip bu kişilerin isimleri: Julius Blank, Victor Grinich, Jean Hoerni, Eugene Kleiner, Jay Last, Gordon Moore, Robert Noyce ve Sheldon Roberts.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Transistörler yeni bir çağın başlangıcıdır. Onlar olmadan ne radyo, ne televizyon, ne de bilgisayar olurdu. Allah Transistörleri bulandan (daha sonrada FET,MOSFET,JFET vs..) razı olsun. Diotlar, transistorler, dirençler, kapasitörler olmasa elektronik, elektronik cihazlar da olmazdı...

ilk micro çip nod32'nin simgesine benziyor

50 yıllık bir buluş olduğuna inandım. Çünkü; şu an mükemmele doğru giden bilgisayarlar bile XP öncesi o kadar da iyi değildiler. XP bu yüzden bence bir dönüm noktasıydı. Bilgisayar teknolojisi geç fakat bir o kadar da hızla gelişen bir alan. Devreleri bulanlara ne kadar minnettarım hayal bile edemezsiniz. İşimde bilgisayar üzerine olduğu için minnettarlığım daha da artıyor. :D

way bee nerdeeeen nereyeee

Ben de bir bilgisayar kullanıcısıyım ve gelişen teknolojiye hayran kalıyorum.Transistörü bulanada bunu geliştirenede ALLAH razı olsun.

İnsanlığa yaptıkları büyük katkılardan dolayı bu adamlardan Allah razı olsun.

Allah rahmet eylesin teşekkür ediyoruz hepsine.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından...
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir