PC toplarken bunlara dikkat edin!

Tam size göre bir bilgisayar mı istiyorsunuz? Kendiniz kurun! İşte bilgisayar toplamada incelikler

Bilgisayar nasıl toplanır?

AMD- K2, bilgisayar toplamak isteyenlere yol göstermesi için bir rehber hazırladı. Bu yararlı rehberi sizlerle paylaşıyoruz...

Öğrenciyseniz ve çalışmalarınıza yardımcı olacak bir bilgisayar arıyorsanız, istedikleriniz belli, bütçeniz de sınırlı olacaktır. Paranızın karşılığını daha iyi almak istiyorsanız, biraz da teknik bilginiz varsa, kendi bilgisayarınızı toplamayı düşünebilirsiniz. Tam isteklerinize uygun bir makine hazırlamanın yanında, ileride yükseltme seçeneklerini de açık bırakmış olursunuz.

Bilgisayar toplamaya başlamadan önce ilk yapacağınız, bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirlemektir. Bilgisayar toplamanın sayısız yolu, toplama bilgisayarların sayısız performans derecesi vardır. Bu nedenle bilgisayarınızın "asıl amacını" ortaya koymak yararlı olur. Sözgelişi, tasarım okuyorsunuz ve bilgisayarı çoklu ortam içerikleri hazırlamakta mı kullanacaksınız? Müzik mi yapacaksınız? Yoksa internette araştırma yapmak ve ödev yazmak için mi? Belki de derslerden arta kalan zamanınızda eğlenmek için oyun oynamak ya da film ve müzik merkeziniz olarak kullanmak istiyorsunuzdur. Bu soruyu cevaplamak, satın alma sürecinizi kolaylaştırır; çünkü daha ilk adımdan, nelere ihtiyacınız olup nelere olmadığını bilebilirsiniz.

Bütçeniz ne kadar?

Bilgisayarınızı ne için kullandığınızı belirledikten sonra, ne kadar harcayacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bilgisayar toplamanın en iyi taraflarından biri, her zaman yeni bileşenler satın alıp makinenizi istediğiniz hızda geliştirebilmenizdir. Baştan büyük paralar harcamak zorunda olmadığınız için bütçenizin bir bölümünü ihtiyaçlar için bir kenara koyabilirsiniz. Bilgisayarınızın ilk adımda mükemmel olması gerekmez, ama size hangi bileşenlerin gerektiğini belirlemek ve bu alanlara yatırım yapmak önemlidir.
Bundan sonra, bilgisayarlar ve parçaları konusunda olabildiğince bilgi edinin. Bilgili kararlar vermek için hem uzmanların hem müşterilerin yorumlarını okuyun. Bunu ev ödevi gibi düşünün. Fikirlerine güvendiğiniz arkadaşlarınıza da danışabilirsiniz ama herkesin ihtiyacı sizinkiyle aynı değildir. Neredeyse tüm parçaların belirli zayıf ve güçlü yönleri vardır; bu yüzden her birini kendi ihtiyaçlarınıza göre değerlendirmeniz gerekir.

Bu sırada bilgisayarınızın boyut ve şeklini de düşünmelisiniz. Küçük bir yurt odasında kalıyorsanız ince, sessiz ve az ısı yayan bir kasa daha iyi olacaktır. Belki de kasanızın tasarımı ve çekiciliği, boyutundan daha önemlidir sizin için. Burada önemli olan kasanızın (tüm parçaları içinde tutan kutunun) ve ana kartınızın (tüm parçaların bağlandığı baskı devrenin) tasarımıdır. Yer sorununuz yoksa kendinizi kısıtlamayın, ama yeriniz azsa, mini ATX gibi hem gerekli gücü sağlayan hem de çok yer tutmayan bir tasarımı tercih edin.

Güç kaynağı ve işlemci

Enerji, bilgisayarınızın can damarıdır. Güç kaynağınızın kalitesi ve performansında ucuza kaçarsanız, kendinize bilgisayarınızı yükseltmenizi kısıtlayacak bir engel koymuş olabilirsiniz. Daha iyi parçalar alsanız da, güç kaynağınız yetersizse onlara gereken enerjiyi veremezsiniz. Mikroişlemcisinde iki veya daha fazla çekirdek, yani talimatları okuyan ve uygulayan parça bulunan modern bir bilgisayar en az 500W kapasiteli bir güç kaynağına ihtiyaç duyacaktır, ama gelecekte yükseltmeyi düşünüyorsanız bunu daha da büyük tutmalısınız. Ayrıca kaliteli bir üreticinin güç kaynaklarını tercih edin. Kalitesiz bir ürünün üzerinde 500W yazabilir ama verdiği güç çok daha az olacaktır.

Diğer bir unsur da işlemcidir. Bilgisayarın gücü büyük ölçüde işlemcinin gücüne bağlıdır. İşlemciler eskiden tek çekirdek içeriyorlardı, bu da işlemcinin bir defada yalnız bir talimatı uygulayabilmesi anlamına geliyordu. Ama verimliliği arttırmak için artık iki, üç, dört ve altı çekirdekli işlemciler de var. Masaüstü sistemlerinde kullanılan bu işlemciler, tek bir kalıp üzerinde çok sayıda işlemi yürüyebiliyor. Peki bunların arasındaki farklar neler ve hangisi size en uygunu?

İşlemci çekirdek sayısı

Genel olarak, işlemci çekirdek sayısı ne kadar yüksekse bilgisayarınızın hız ve kapasitesi de o kadar fazladır. Uygulamalar daha hızlı yüklenir, dosya indirme daha kısa sürede tamamlanır, filmler ve oyunlar daha hızlı ve akıcı şekilde çalışır. Bilgisayar daha fazla görev üstlenip bunları daha kısa sürede, hatta belki gerçek zamanlı olarak tamamlayabilir ve görsellik kalitesi de önemli derecede artar. Tabii çekirdek çoğaldıkça fiyat da yükselir. Burada önemli olan fiyat değil değerdir ve ihtiyacınız olan performans için gerekli parayı ödediğinizden emin olmanız gerekir.

Belirttiğimiz gibi, platformunuzu seçip bilgisayar toplarken yükseltme yolu da önemlidir. Örneğin bütçeniz kısıtlıysa ve başta çok para harcayamayacaksanız, bilgisayarınızı yükseltme yolunu açık bırakmanız şarttır. Bu yöntemin en büyük avantajı, bilgisayarınızı elinize para geçtikçe geliştirebilmektir.

Ekran kartı ve 8 önemli adım

Son olarak, bilgisayarınızı oyun amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız, güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Ekran kartının oyun performansından başka yararları da vardır. Sözgelişi DVD izlerken enerji tasarrufu yapmanıza, videoları MP3 çalarınıza uygun formata getirirken zamandan kazanmanıza yardımcı olur. Çoklu ortam veya tasarım dersleri alıyorsanız, iyi bir ekran kartı şarttır.

Özetle, bilgisayar toplamak için sekiz önemli adım vardır:
1. Amaç belirleme: Bilgisayarınızla ne yapmak istiyorsunuz?
2. Bütçe belirleme: Ne kadar harcayabilirsiniz?
3. Ödev yapma: Olabildiğince çok bilgi edinin.
4. Boyut seçme: Bilgisayarınız küçük ve sessiz mi olmalı, bir oyun devi mi?
5. Enerji: İyi bir güç kaynağına yatırım yapın.
6. Amacınıza göre kaç çekirdeğe ihtiyacınız olduğunu belirleyin.
7. Grafik konusu: Bazı insanlar görüntüye her şeyden çok önem verirler. İyi bir ekran kartı alın.
8. Yükseltme yolunuzu belirleme: Bilgisayarınızı zaman içinde yeni parçalarla geliştirmenin planını yapın.

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

şu an için en iyi kombinasyon gigabyte 890 serisi am3 anakart, phenom II x6 işlemci ve hd5770 yada hd5870 ekran ve çevre bileşenleri. Üstelik çok da uçuk fiyatları bulmadan en kral oyunu yüksek detayda oynarsın.

AMD am3 anakart ve AMD 6 çekirdekli bir sistem toplamak şu an için iyi bir tercih olacaktır...

aslında güzel bir makale ama ilk defa şunu belirtlemliyim ki, makale tam hedefine ulaşmamış. hedeflerden ve olanaklardan bahsedeken, birde paraların birbirine uyumluluğu, voltaj dengelenmesi, veri darboğazları, katı kapasitörler vs... gibi konular için 3 - 4 cümle ile yüzeysel olarak değinebilirdiniz. hiç değilse kişi, alacağı makinada dikkat etmesi gereken konular için bir ipucu ve araştırma pozisyonuna sahip olabilirdi... ama bu makaleyi okuyan, bunlardan habersiz, kolayca dengesiz bir makina toplatabilir...

zaten ati yayımlarsa böyle olur, CHIP olarak en sonuna bir şeyler ekleyebilirdiniz...

saygılarımla...

Bilmediğimiz bir şey yazın da okuyalım bu neyaa adam gibi sistem koyun şöyle de uyumlu olabilecek avantajları ve dezavantajları olan millet birşeyler öğrensin.

Özetle, bilgisayar toplamak için tek bir önemli kriter vardır:
Tabiki de PARA PARA PARA PARA...
Eğer iyi bir paranız yoksa bence hiç PC toplama işine girişmeyin.İllaki bir yerden sonra tıkanıyorsunuz.Onu aldınız e hadi bu da lazım bunu da alayım yok olmadı bu daha iyi bari bunu alayım. vs. vs.vs.
500-600 Tl ye PC toplayacaksanız hiç toplamayın zaten.İnternete girmek için Film izlemek için günlük işlerinizi halletmek için alacaksanız bunun adı bilgisayar değildir.
Artık günümüzde bilgisayar dendiği zaman bu alet sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılamalı bence.İnternet mi internet 3D tasarım mı 3D tasarım yazı yazmak mı yazı yazmak veya oyun mu oyun.
İşte bugün itibari ile bilgisayar dendiğinde böyle bir alet olmalı.Yani yazı yazmak tan tutun da ağır işlerin altından kalkabilen bir bilgisayar olmalı.Eğer 500-600 Tl ye bilgisayar toplayayım demeyip bi 500-600 TL daha biriktirip sizin Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir bilgisayar toplayın derim ben.Yoksa sadece kendinizi sınırlamış olacaksınız.Ki zaten 500-600 Tl lik bir bilgisayara da ilerisi için çok fazla upgrade yapamazsınız.Dediğim gibi burada da yine bir yerden sonra tıkanırsınız.
Bu yüzden mi PARA PARA PARA...
Bu dünya da tek felsefeniz bu olsun.Kaldı ki gerisi zaten yalan.Hele ki şu zamanda.!!!

Edip Bey boş yorum yacağınıza daha iyisini kendiniz yazın. Ama Türkiyede edip gibler her zaman boş yorum yazar, icraata gelince fıs!

yanılıyorsunuz chip. 500 watt gerekli değil. ben 350 watt lık asus kasa kullanıyorum ve sistemim canavar gibi. çizim oyun herşeyi kaldırıyor. 8600 gt ekran kartı ve e5200 var

yanılıyorsunuz chip. 500 watt gerekli değil. ben 350 watt lık asus kasa kullanıyorum ve sistemim canavar gibi. çizim oyun herşeyi kaldırıyor. 8600 gt ekran kartı ve e5200 var

Evet koskoaca chip yanılıyor.sen pc topladınmı hiç ?
Kendim toplayıp kendim kurduğum pc için 5870 ati hd alacaktım ama 400 w psu yetmedi.oyunu iyi bir çözünürlükte oynamak için psu iyi olmalı yaşadım ve gördüm. o yüzden 4830 hd aldım maddi olanağım fazla olmadıgı için.yukarıdaki yazıya aynen katılıyorum elinize sağlık chip çalışanları.. Bu edip beyde sıkı bir amd,ati, ve firefox karşıtı.bazen gercekten çok komik oluyor.

300 Watt lık Power la Q9650, 4830 ATİ 256 Bit, 2 Tb Hdd, 1066 mhz Kinsgton hyperx ile canavar gibi çalışıoyor ...

bizim milletin zengini çok 2-3 ay kullanılmış garantili malzeme araştırın daha iyi.ne bilgisayarlar alınıyor.=)

hem 4830 aldım diyorsun hem de 350 watt yeter dediğimde karşı çıkıyorsun. almadığın ürün için yeterli gelmeyen psu yu kötülüyorsun. sen 15 senelik bilgisayarcıya laf anlatacağına önce bir mantık dersi al.

bu gibi kendini bilmezler için: not: 750 watt psu isteyen makineler de var ama biz gerekliliklerden bahsediyoruz. yazıda geçen gereklilik değil, keyfe göre yapılmış seçimdir

eglence icin pc amd ati para limitine gore son sistem =)

cizim 3D gibi is yapacaksaniz intel nvidia zaten bunda paran olmasi lazim =)

makale hiç bir şey bilmeyenler için sanırım kasa derken parantez içinde içinde ne olduğuda yazıyor. ayrıca bu siteye takılan belli bi kesim olduğu belli (en azından edipciftci'yi tanıyorsunuz demek ki sürekli buralardasınız) en azından üyeliğinizle yorum yazında kim olduğunuzu filan bilelim.

Chipi uzun zamandır takip ediyorum ve artık eskisi gibi yararlı makaleler yayınlamıyorlar. Daha çok reklam amaçlı yazılım tanıtımı. [Ateş yazılım bilmem ne] Artık microsoft bunu söyledi apple... Google microsota "aaa" diyerek cevap verdi... Sitenin upuzun bir tasarımı var ama makaleler 10/1 ini kaplamıyor...10/8 reklam - 10/1,5 menüler felan 10/0,5 makaleler... Ben chipi çok daha kaliteli bilirdim.

kocum toplayacaınıza gıdın bırıktırın 2000 tl sonra gıt al hp pavılıon dw5 her seyi çalıştırıyo crysis flan herseyı fazlakasmıyo hıgh alıosun crysiste ayarları bıse olmuo sanki ınsann marıo oynuo gıbı oluo donmada yoq sadece alınca formatatın xpye gecın vıstada takıl oluo azcık

biraderler amd phenom II x4 955 işlemciye uygun 1000 tl bütçeli bi pc toplicam dier bileşenleri yazarsanız (orta derece bi oyun pc si olsun )sevinirim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play