PC üreticilerinin yeni belası: Pil ömrü!

Laptop aldınız ancak pil ömrü özelliklerde okuduğunuzun çok uzağında. Öyleyse bu çağrı sizin için...

  • Ali Güngör
Standart testler standart değil!
Gerçek yaşam koşullarında test etmek mümkün değil mi?

Bir dizüstü alırken en çok dikkat ettiğimiz özelliklerden bir tanesi de pil ömrü. Ancak reklamlarda ve teknik özelliklerde gördüğümüz pil ömrünü ne yazık ki pratikte görmek mümkün değil. Girard Gibbs Hukuk Firması bir duyuru yaparak, söylenen pil ömrünü göremeyen herkese dava açılması konusunda ücretsiz danışmanlık yapacağını belirtti.

Yapılan iddialardan en önemlisi geçtiğimiz günlerde AMD'den gelmişti. AMD, dizüstü üreticilerinin pil ömrünü daha uzun gösterebilmek için testleri gerçekçi olmayan koşullarda gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Sonuçları bekleyip birlikte göreceğiz; ancak anlaşılan bu çağrı ve açılacak olan davalar, dava açanların cebini doldurma amaçlı değil. Esas amaç, tüketicilerin güvenebileceği pil ömrü standartlarının belirlenmesi, sürelerin gerçek süreler olması için üreticileri sıkıştırmak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

amd dogru söylemiş gerçekçi olmayan koşullar çünkü adam serin yerde testi yaparsa pil ömrü daha uzun çıkar ama sıcaklık arttıkça bu pil ömrünü dogrudan etkiler

vallah amd kullanıyorm. düşük sistemde 2.20 dakika gidiyor. memnunum. 4 senelik laptopum. ama yeni orjinal asus pil aldım.

çok güzel bir haber bıktık artık kandırılmaktan

Evet çok güzel olur, benim dizüstü pili üzerinde 4000 mAh kapasite gösteriyor bilgisayarda bakıyorum 3398 mAh'ta dolum tamamlandı diyor aradaki fark az değil...

maximum , minimum ve firmanın hesapladığı ortalama pil ömrü süresi verilse yada bir liste yapılsa pc yi daha çok ne amaçla kullanacağımıza göre pil ömrü hesaplansa daha güzel olur bence ;)

Benim bildiğim soğukta bilgisayar hızlı çalışır ama pil ömrü azalır. Diğer arkadaşın dediğinin tam tersi yani. Melekler ve Şeytanlar'ı okur yada izlerseniz bunun gerçekliğini de anlamış olursunuz...

bilgisayarımın teknik verilerinde 3 saat yazıyordu, eğer vista güç özelliklerinden dengeliyi seçersem 3 saate yakın güç tasarrufluyu seçersem 3 buçuk saatten fazla gidiyor, 3 laptop kullandım, birtek hp bilgisayarımda gerçek anlamda kandırıldığımı hissettim, 2 buçuk saat yazıyordu ama ne yaparsam yapayım bir buçuk saat gitti ve pil 1 senede öldü 15dk'dan fazla gitmez oldu, cihazı yurtdışından almıştım birşeyde yapamadım, o yüzden o bilgisayarı birinci senesi tam dolmadan sattım, şimdi hatayı kendimde arayayım desem, hp'den önceki dell inspiron 2650'yi tam 5 sene kullandım, 5. senenin sonunda pentium IV mobile işlemcili bilgisayarımın pili 2 saat 15 dakika rahat rahat gidiyordu, şimdi acer kullanıyorum, dediğim gibi pil performansı fabrika verilerinin üstünde ancak henüz 3 aylık bilgisayar, bence burda önemli olan pilin ne kadar süre çalışabildiği değil yalnızca aynı zamanda ömrü, eğer bu bilgisayarında pili 1 sene sonra ölecekse şu anda 3 buçuk saatten fazla gitmesinin hiçbir anlamı yok, 900-1000 liraya bilgisayar alıyoruz, birde bakıyorsunuz ki yedek pil 200 lira, bilgisayar üreten şirketlerin yedek pil satmak için bilerek uzun ömürlü piller yapmadığını düşünüyorum(burda her firmadan bahsedemeyiz tabii).

acaba haricen 6Vx3 kurşun akü + voltaj regulatörümü bağlasak? buda bir fikir.

vista işletim sistemiyle satılıyorsa hiçbir program kurmadan sadece işletim sistemi ve driverlar ile
yüksek performans dengeli ve güç tasarrufu modlarında bütün donanımlar açık olarak test edilmeli yada standart bir program kullanılmalı. üstünde yazanlara asla inanmayın kafadan yarım veya bir saat daha az gidecektir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir